Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Doğum Sonrası Depresyon Nedir? Nedenleri, Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Son Güncelleme:
 Doğum Sonrası Depresyon Nedir? Nedenleri, Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Anne olmak birçok kadının hayalidir ancak her güzel duygu gibi annelik duygusunun da beraberinde bazı getirileri vardır. Anne olmak her kadın için zordur ancak bazı kadınlar için bu zorluklar ciddi psikolojik problemleri de beraberinde getirmektedir. Doğum sonrası depresyon hakkında merak edilenler ve bilinmesi gerekenler ise aşağıdaki yazımızda yer almaktadır.

doğum sonrası depresyon

Doğum Sonrası Depresyon Nedir?

Doğum Sonrası Depresyon Nedir?

Anne olmanın getirdiği zorluklar bazı kadınlar için normalden daha büyük stres kaynağı yaratabilir. Çünkü anne olma kararı ile birlikte bireyin yaşamı baştan aşağı değişecektir. Birçok kadın bu güzel duygunun yanında korku ve kaygıyı da taşır. Postpartum depresyon da denen doğum sonrası depresyon tam olarak bu durumda ortaya çıkar. Yaklaşık 10 güne kadar belirtileri devam eden ve kendiliğinden geçen bu durumda, bazı vakalar kronik bir hal alabilir ve kadınların tüm hayatını etkileyen genel bir depresyon halini alabilir. Doğumu takip eden ilk 6 hafta içerisinde yavaşça meydana gelen bu durum birkaç ayda geçebileceği gibi geçmesi yılları da bulabilir.

Kadınların aniden yaşanan hormonal değişimleri direkt olarak psikolojilerini etkileyerek daha kaygılı ve hassas olmalarına yol açar. Yoğun hormonal değişimlerin yaşandığı hamilelik ve lohusalık evrelerinde kadınların sıradan olay ve durumlara karşı büyük tepkiler ya da değişken duygu durumları ile karşılık vermeleri normaldir.

doğum sonrası depresyon

Doğum Sonrası Depresyon

Hamilelikte yaşanan hormonal değişimlerin yol açtığı hamilelik depresyonu normal depresyon ile benzer özellikler göstererek yaşamı etkiler. Anne adayının vücut şeklinin değişmesi, bebeğin sağlığı hakkında duyulan endişeler bu depresyonu tetiklemektedir. Vücudun fiziksel olarak zorlanması da stresi artıran bir diğer nedendir. Önemli olan süreci ne denli normal olduğunu ve birçok kadının aynı evreleri yaşadığını unutmadan yardım almaktır.

Doğum Sonrası Depresyonun Nedenleri

Hem biyolojik hem de fiziksel bir takım değişiklikler anne adaylarının ve yeni annelerin depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklara açık olmasına neden olmaktadır. Hamilelik boyunca dalgalanmalı bir şekilde artış gösteren hormonlar, doğum sonrasında depresyon için temel nedendir. Hormonların yarattığı stres ve hassasiyet, her anne adayının endişe duyduğu fazla kilo alma, bebeğin sağlığı gibi sorunları daha derinlemesine hissetmeye neden olabilir. Ayrıca kilo vermede zorluk çeken kişilerin ya da uyku düzeninde çok ciddi değişiklikler olanların daha çok risk altında olduğu bilinmektedir.

Özellikle çalışan anneler için durum daha hassas olmakta, çünkü bebeğini evde bırakmanın yarattığı kaygı, annelik sorumluluklarına kariyer dünyasının ve iş yükünün stresinin eklenmesi, evde sürekli olarak anneye muhtaçlık halinde olan ve sık ağlayan birinin olması düşüncesi, çalışan annelerin neden daha sık depresyon yaşadığını açıklamaya yetecektir.

Doğum Sonrası Depresyon Belirtileri

Gün içerisinde, özellikle anneliğin ilk ayları ya da gebeliğin son aylarında fiziksel olarak ciddi yorgunluk halinde olmak her anne için normal, ancak tükenmişlik derecesinde yorgunluk hissinin psikolojik kaynaklı olabileceğini unutmamak gerekiyor. Enerjide azalma hissi, herhangi bir iş için motivasyon eksikliği, doğum sonrası depresyon belirtileri içerisinde fiziksel açıdan en çok dikkat çekenleridir.

Davranışsal belirtilere bakıldığındaysa bebeğe sürekli olarak zarar vermekten çekinme, iyi bir anne olamama kaygısı ile bebekten kaçma, bebeğe dokunmayı istememe gibi durumlar görülebilir. Bu gibi belirtiler ilerleyen vakalarda bebeği reddetme ya da şiddet uygulama isteğine dahi dönüşebilir.

doğum sonrası depresyon

Anneliğe yönelik düşüncelerden kaynaklı ağlama ya da gülme krizleri, anneliğin yarattığı değişimleri yaşamsal değişiklikleri reddetmek için sosyalleşme ya da alışveriş gibi ihtiyaçlara fazlaca yönelme, eş ile ebeveynlikle alakalı konuları konuşmaktan kaçınma gibi belirtiler de mevcuttur.

Doğum Sonrası Depresyon Tedavisi

Öncelikle kişi psikolojik olarak anneliğe hazır olunmadığı gibi bir hisse kapılıyor ya da bahsedilen belirtileri kendinde az daha olsa gözlemliyorsa yardım alması gerekli olduğu söylenebilir. Bazen kişi kendindeki bu değişimleri reddetse de hem kendi sağlığı hem de aile yapısının sağlığı açısından çevresindeki tavsiye ve eleştirilere kulak vermelidir.

doğum sonrası depresyon

Doğum Sonrası Depresyon Tedavisi

Tedavi sürecinde depresyonun temel nedenleri tespit edilip bu sorunun çözümünün sağlanması gibi basit bir sistem vardır. Emzirmeden dolayı ilk aylarda ilaç kullanılamadığı için genelde terapi yöntemleri denenerek tedavi sağlanır. Annenin tedaviye istekli olması sürecin olabildiğince hızlı ilerlemesinde en önemli unsur olduğu gibi, ikinci önemli kişi ise babadır. Eşinden çocukla ilgili sorumluluklar konusunda yeterince yardım görmeyen anneler, eş olma rolünü arka plana atarak anneliğe daha çok odaklandığı için de depresyona girebilir. Bir eş ve bir anne olmanın getirilerini farklı olduğu unutulmamalı, sosyal yaşam içerisinde yer almaya ya da bireysel zaman ayırmaya çalışmalı, ancak en önemlisi bu aşamalarda eşten yeterli destek görülmesi sağlanmalıdır.

Sağlıklı beslenme programları, spor yapmak, yeni hobi keşifleri gibi küçük ancak etkili yöntemlere başvurmak da tedavi sürecinde etkili olacaktır.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Koronavirüs Hastalarına Büyük Şok! Tedavi Gören Hastalarda Böbrek Yetmezliği Başladı
19 04 2020 - 09:59
Aşırı kahve tüketmek bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir
18 04 2020 - 18:14
Ücretsiz maske için kod nasıl alınır? Bir kişi kaç maske alabilir?
10 04 2020 - 19:27
Dang humması nedir, belirtileri nelerdir?
8 04 2020 - 14:19
Sağlık Ocağı hangi saatlerde çalışıyor?
6 04 2020 - 11:23