Sağlık

Doğum Sonrası Depresyon Nedir? Nedenleri, Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Anne olmak birçok kadının hayalidir ancak her güzel duygu gibi annelik duygusunun da beraberinde bazı getirileri vardır. Anne olmak her kadın için zordur ancak bazı kadınlar için bu zorluklar ciddi psikolojik problemleri de beraberinde getirmektedir. Doğum sonrası depresyon hakkında merak edilenler ve bilinmesi gerekenler ise aşağıdaki yazımızda yer almaktadır.

Tedavi sürecinde depresyonun temel nedenleri tespit edilip bu sorunun çözümünün sağlanması gibi basit bir sistem vardır. Emzirmeden dolayı ilk aylarda ilaç kullanılamadığı için genelde terapi yöntemleri denenerek tedavi sağlanır. Annenin tedaviye istekli olması sürecin olabildiğince hızlı ilerlemesinde en önemli unsur olduğu gibi, ikinci önemli kişi ise babadır. Eşinden çocukla ilgili sorumluluklar konusunda yeterince yardım görmeyen anneler, eş olma rolünü arka plana atarak anneliğe daha çok odaklandığı için de depresyona girebilir. Bir eş ve bir anne olmanın getirilerini farklı olduğu unutulmamalı, sosyal yaşam içerisinde yer almaya ya da bireysel zaman ayırmaya çalışmalı, ancak en önemlisi bu aşamalarda eşten yeterli destek görülmesi sağlanmalıdır.

Sağlıklı beslenme programları, spor yapmak, yeni hobi keşifleri gibi küçük ancak etkili yöntemlere başvurmak da tedavi sürecinde etkili olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu