Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Ertesi Gün Hapı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararları Nelerdir?

Son Güncelleme:
 Ertesi Gün Hapı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararları Nelerdir?

Gebelikle sonlanma ihtimali olan cinsel ilişki sonrasında birçok kişinin aklına ilk çözüm olarak doğum kontrol hapları geliyor. Ancak ne derece güçlü bir etkiye sahip olsa da her seferinde bu ilaca başvurmak büyük sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Bilinçli kullanılması şart olan doğum kontrol hapı nedir, ne işe yaramaktadır, nasıl kullanılmalı ve zararları neler sorularının yanıtına aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

ertesi gün hapı

Doğum Kontrol Hapı (Ertesi Gün Hapı) Nedir?

Doğum Kontrol Hapı Nedir?

İstenmeyen gebelikleri önlemek için korunmasız ya da kontrolsüz şekilde oluşan cinsel birlikteliklerden sonra alınan ilaca doğum kontrol hapı denir.

Cinsel ilişkide uygulanan korunmanın yetersiz olduğuna dair şüphe duymak ya da hiç korunmamış olmak, bu hapa başvurma nedenidir. Ancak gebeliği önleme gibi etkili bir faydası olsa da bu hapı düzenli kullanmamak gerekli olup yan etkileri büyük risklere yol açabilmektedir.

ertesi gün hapı

Doğum Kontrol Hapı Nedir?

Gebelikten korunmak için spiral ya da prezervatif kullanımı haplara göre çok daha uygun olsa da bazen kondomda yırtılma gibi sorunlar yaşanması kadınları bu hapın kullanımına sevk eder. Aslında doğum kontrol yöntemleri arasında yer alan bu haplar, ne denli geç alınırsa etkisini o derece kaybeder ve işe yaraması için ilişkiden sonra en geç 72 saat içinde kullanılmalıdır. Prezervatif koruması olmaksızın yaşanan ilişkilerin taşıdığı riskler bir yana, doğum kontrol hapına sık sık başvurmak kadınları büyük ölçüde olumsuz etkilemektedir.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılmalıdır?

Ertesi gün hapı da diyebileceğimiz bu hap, ilişki için gebelik şüphesi barındırıyorsa kullanımı etkin ve uygun bir ilaç türüdür. Ancak ilişkinin hemen ertesi günü alınması gereken ilaç, yüksek oranda progesteron hormonu içerdiği için maksimum aynı ayda bir kere kullanılabilir. Kadın, adet döngüsüne girmiş olsa dahi doğum kontrol hapını alabilir ancak kullanım süresinin 72 saat ile sınırlı olduğu ve etkisinin ilk 12 saat içerisinde maksimum olduğu unutulmamalıdır. Hapı ilk kez kullanan ya da sık kullanan kadınlar için bulantı, kusma gibi yan etkiler olasıdır.

ertesi gün hapı

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Ertesi gün hapı özellikle ilişki sonrası ilk 12 saat oldukça etkili olsa da uzmanlara göre güvenilirliği ne yazık ki %90’la sınırlı kalmaktadır. Yani doğum kontrol hapı kullanımı yan etkileri göz ardı edilerek ilk çare olarak düşünülmemesi gereken bir yöntemdir.

Doğum Kontrol Hapı Zararları

İstenmeyen gebelik riski karşısında kadınların sıkça başvurduğu bu yöntem, ne yazık ki sene içerisinde 3 ya da 4, aynı ay içerisinde 1’den fazla kullanımda kullanıcısı için ciddi riskler oluşturmaktadır. İlacın alındığı andaki yan etkilerinden olan kusma eğer ilk 3 saat içerisinde gerçekleşirse, bu ilacın tekrar alınmasını şart kılar.

ertesi gün hapı

Doğum Kontrol Hapı Zararları

Ertesi gün hapının yan etkileri arasında ayrıca baş ağrısı, göğüste hassasiyet, kanama, kasık ağrısı gibi şikayetler yer alır. İçeriğindeki yüksek hormon oranı nedeniyle adet döngüsünde değişikliklere yol açabilir, ancak ilacın etkisinden emin olmak isteyenlerin adet gecikmesi halinde kan testine başvurmaları en sağlıklı çözüm olacaktır.

Uzun süre içinde sık kullanım halinde ertesi gün hapları kullanan kişinin yumurtalıklarında ciddi hormonal ve fiziksel sorunlara yol açabilir. İlerleyen dönemlerde adet döngüsünde kronik düzensizlik, erken menopoz, düşük gebelik riski gibi ciddi sorunlara yol açabilir.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap