Doğu Kudüs Filistin’in başkenti

Kudüs için İstanbul'da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından alınan karar doğrultusunda Doğu Kudüs resmen Filistin'in başkenti ilan edildi.

13.12.2017 - 17:05
13.12.2017 - 17:05
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Ve beklenen tarihi zirve sonunda gerçekleşti. Kudüs için İstanbul’da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından alınan karar doğrultusunda Doğu Kudüs resmen Filistin’in başkenti ilan edildi.

İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi’nin tamamlanmasının ardından karar resmen açıklandı. Doğu Kudüs Filistin’in başkenti ilan edilirken toplantı sonrasında hatıra fotoğrafı çektirildi. Sonucun bildirgesinde uluslararası topluma Doğu Kudüs’ü Filistin’in işgal altındaki başkenti olarak tanıma çağrısı da yapılırken ABD bu kararı resmen kınadığını açıkladı.

İslam ülkeleri zirvesi sonrasında yapılan açıklamada, “Başkenti Doğu Kudüs olan Filistin Devleti’ni tanıdığımızı resmen ilan ediyoruz. Bunu herkes böyle bilsin. ABD Başkanı Trump’ın aldığı kararı şiddetle kınıyor ve karşısında duruyoruz.” ifadelerine yer verdi . İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından yapılan sonuç bildirgesinde, “ABD hemen barış süreci içerisindeki rolünden çekilmeli. ABD geri adım atmadığı takdirde ortaya çıkan tüm sonuçların tek sorumlusu olacaktır.” ifadeleri yer aldı.

Kararda öne çıkan maddeler ise şöyle sıralandı:

-Doğu Kudüs’u Filistin’in başkenti olarak ilan ediyoruz.
-Bütün ülkeleri bunu tanımaya çağırıyoruz.
-ABD’nin Kudüs kararını kınıyoruz
-ABD’nin kudüs kararı Filistin halkının haklarına saldırıdır
-ABD barış sürecindeki rolünden çekilmeli
-ABD gerim adım atmazsa tüm sonuçlarından sorumlu olacak
-BMGK’nın harekete geçememesi halinde bu ağır ihlali BM Genel Kurulu’na götürmeye hazırız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise zirvedeki konuşmasında, “Tüm dünyayı Kudüs’ü Filistin’in işgal altındaki başkenti olarak tanımaya çağırıyoruz.” ifadeleri bulundu.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim