1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür?
Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür?

Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür?

A+A-

Kış aylarına adım adım girilirken, ülke genelinde soğuk hava etkisini göstermeye başladı. Bu durum doğalgaz faturalarında artışı beraberinde getirirken, alınacak ufak önlemler ile doğalgaz faturalarında büyük oranda tasarruf sağlayabilirsiniz. Yüzde 25'e kadar tasarruf sağlayabileceğiniz yöntemleri sizler için derledik.

Kabarık gelen doğalgaz faturaları, aile bütçesini de bir hayli zora sokuyor. Bu durumun önüne geçebilmek adına ise bazı önlemler alınması gerekiyor.

Isı Ayarlaması Önemli

Evinizde bulunan her odayı farklı ısılara getirebilirsiniz. Vaktinizin çoğunu geçirdiğiniz odaların ısısını yüksek tutup, az vakit harcadığınız odaların ısısını düşürerek tasarruf sağlamanız çok kolay. Bunu yapabilmek adına ısı ayarlamalı vanalardan kullanabilirsiniz. Termostatik vanalar büyük oranda ısı tasarrufu sağlar.

Isı Yalıtımı Yaptırın

Evinizde yer alan radyatörlerin arkasına ısı yalıtım levhaları koymanız, ısı tasarrufu sağlar.

Perde Konumu

Evinizde bulunan eşyaların konumları tasarruf konusunda çok etkilidir. Eşyaların radyatörlerin önünü kapatmayacak bir şekilde konumlandırılması gerekirken, özellikle koltukları radyatörlerin önüne koymak ısının oda geneline dağılmasını büyük ölçüde engeller. Radyatörlerin önünü açmak tasarruf konusunda size oldukça yardımcı olacaktır.

Bina Yalıtımı Yaptırın

Bina yalıtımı yaptırmak yüzde 40'lık dilimde bir tasarruf sağladığı bilinirken, oturduğunuz binada yalıtım mevcut değilse komşularla anlaşmaya vararak bina yalıtımı yaptırabilirsiniz. Bu şekilde sizinle birlikte binada oturan tüm komşularınızda tasarruf sağlayacaktır.

Çift Cam ve Cam Filmi

Pencere ve kapılarda PVC doğrama ve çift cam kullanımı yüzde 15'lik dilimde tasarruf etmenizi sağlarken, cam filmi kullanımı ise dışarıdan evinize giren soğuk hava dalgasının önüne geçerek sıcaklığın ev içinde kalmasına yardımcı olur.

Radyatör Temizliği

Peteklerin içerisinde oluşabilen balçık, kireç, pas gibi problemler ısı kaybı yaşamanıza sebep labilir. Yakıt tasarrufu yapabilmek adına radyatör temizliğine dikkat etmeniz gerekir.

Kombi Kullanımı ve Derece Ayarı

Kombinizi sürekli açıp kapatmak tasarruf adına doğru bir yol değilken, kombinizi kapattığınız zaman soğumaya geçen ortamı yeniden ısıtmak vakit alıyor. Bu kapsamda amaçlanandan ziyade daha çok enerji harcandığı biliniyor.

Oturma odalarında 22 derece, yatak odalarında ise 20 derece normal sıcaklık olarak önerilirken, sıcaklığın 1 derece kadar düşmesi, yakıt tüketiminde yüzde 7 seviyede tasarruf sağlamanıza yardımcı oluyor. 1 derecelik azalma elde etmek adına ise termostat kullanabilirsiniz.

Baca Bakımı

Evinizde bacalı cihaz kullanıyorsanız senelik bazda en az 1 defa baca temizliği yaptırmanız gerekiyor. Bu durumun ise gerek güvenlik gerekse tasarruf adına önemli olduğu biliniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.