Ev Yapımı Banyo Temizleme Ürünleri, Doğal Banyo Temizleyici Tarifleri

Banyo temizliği için kullanılan kimyasal ürünlerden sıkıldıysanız ve hem daha çevre dostu hem de daha sağlıklı yöntemler arıyorsanız doğal banyo temizleyici yapımı hakkındaki rehberimizi okumalısınız. Ev yapımı banyo temizleyiciler konusu yazımızın devamında..
Yorum Yap
3 dk okuma süresi
8 Ağustos 2018

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Ev temizliğinin belki de en çok hassasiyet gerektiren kısmı olan banyo temizliği kullanılan ürünlerin de özenle seçilmesini gerektiriyor. Aksi halde güçlü bir temizlik ve dezenfeksiyon sağlanamazken, bir yandan kimyasal ürünlerin zararları işin içine giriyor. Siz de bu nedenle hazırlamış olduğumuz ev yapımı banyo temizleyici önerileri için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

doğal banyo temizleyiciler

Doğal Banyo Temizleyiciler

Biberiye ve Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı antibakteriyel özellikleri nedeniyle hali hazırda kozmetik dünyasına kullanılmaktaydı. Ancak az bilinen bir yönü de temizlik amaçlı kullanılabilir olması. Biberiye ile birleştiği takdirde banyodaki kirleri söküp atacak bu güçlü karışım için yapacaklarımız şu şekilde:

2 su bardağı suyu kaynatın ve içerisine 3 yemek kaşığı kuru biberiye ilave edin. Altını kapatın ve soğumasını bekleyin. Süzdüğünüz biberiye çayının içerisine 6 damla çay ağacı yağı ilave edin. Bu ürünü bir sprey yardımıyla fayanslara ya da lavaboya uygulayabilir, birkaç dakika beklettikten sonra silerek farkı görebilirsiniz.

doğal banyo temizleyiciler

Biberiyeyle Banyo Temizliği

Sirke, Karbonat ve Limon

Çevre dostu ürünler hazırlarken sık karşımıza çıkan bir diğer karışım da sirke, limon ve karbonat üçlüsüdür. Bu karışımın güzellikten bakıma birçok alanda kullanıldığını biliyoruz ancak onu doğal banyo temizliği ürünleri arasında geç kalmadan kullanmaya başlamanız gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Bu karışım özellikle sarı lekelerin çıkarılması için oldukça ideal olacaktır.

Bu ev yapımı temizlik ürünü için yarım bardak sirkenin içerisine limon suyu ilave edin ve bir sprey yardımıyla temizlemek istediğiniz yüzeylere uygulayın. 2 dakika sonra karbonatı aynı yüzeye serperek 5 dakika daha bekleyin. Sonrasında fırça ve bez yardımıyla temizlediğiniz lavabo ve fayanslardaki farkı göreceksiniz.

Elma Sirkesi ve Limon

doğal banyo temizleyiciler

Sirkeyle Banyo Temizliği

Yalnızca mutfaklarda değil, evin birçok yerinde kullanıma açık olan elma sirkesi, marifetlerini banyoda da gösteriyor. Limonla birleştiği takdirde mükemmel bir temizleyici halini alan elma sirkesi için tarifimizse şöyle:

Yarım bardak elma sirkesi ve yarım bardak limon suyunu karıştırıp temizlemek istediğiniz yüzeye uygulayın. 5 dakika bekledikten sonrasında banyoyu ovarak temizleyin ve zararlı kimyasallara nasıl veda edebileceğinizi keşfetmiş olun.

Bu karışımı çamaşırlarınızda da gönül rahatlığıyla kullanabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

doğal banyo temizleyiciler

Hidrojen Peroksitle Banyo Temizliği

Bu tarifler haricinde daha etkili ancak piyasa ürünlerine göre daha doğal bir yöntem arayanlar için hidrojen peroksit önerilmektedir. Sulandırarak ve kullanma talimatlarına uyarak kullandığınız hidrojen peroksit, banyo içinde hijyen sorununa kesin çözüm olacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com