DNA Nedir? DNA’nın Özellikleri ve Görevleri Nelerdir?

NAVİGASYONDNA Nedir?DNA’nın ÖzellikleriDNA’nın Biyolojik Görevleri DNA demek görünüşümüzden nefes almamızı sağlayan fonksiyonlara kadar hayatımızın her anı, her hücremiz demek. Genetik dendiği anda ilk akla gelen kavram olan DNA nedir, özellikleri ve görevleri nelerdir, sorularının yanıtlarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz. DNA Nedir? DNA yani açılımıyla Deoksiribo Nükleik Asit gelişme canlılığı sağlayan işlevleri yöneten genetik kodları taşıyan bir […]

11.07.2018 - 1:55
30.06.2019 - 16:14
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

DNA demek görünüşümüzden nefes almamızı sağlayan fonksiyonlara kadar hayatımızın her anı, her hücremiz demek. Genetik dendiği anda ilk akla gelen kavram olan DNA nedir, özellikleri ve görevleri nelerdir, sorularının yanıtlarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

DNA nedir

DNA Nedir?

DNA Nedir?

DNA yani açılımıyla Deoksiribo Nükleik Asit gelişme canlılığı sağlayan işlevleri yöneten genetik kodları taşıyan bir nükleik asit türüdür. Virüslerin bir kısmında ve canlı organizmaların tümünde canlılığı sağlayan fonksiyonlara DNA’lar tarafından taşınan kodlar ile belirlenir. Hücrelerin içerisindeki yapıların oluşmasında DNA tarafından taşınan bilgiler kullanılır, yani yönetim DNA kısmındadır. DNA görüntü itibariyle bir şablona benzer ve bu grafik bütününe gen adı verilir. DNA’ların bir kısmı kromozonların şeklinin belirlenmesi gibi yapısal görevlere sahipken bir kısmı hangi kodun hangi hücrede ve ne zaman kullanılacağını belirler.

Görüntü itibariyle kimyasal adı nükleotid olan iki polimer zincirin birbirine dolanması ile anlatılabilen DNA, içerisinde bu zincirleri birbirine bağlayan ester bağı ve farklı fosfat-şeker ikililerini kapsar. DNA sarmalı boyunca uzanan bu bilgiler doğrultusunda genetik kodlama oluşmaktadır. Bilgi gerekli olduğu yani hücre bölüneceği takdirde kodlar proteinler aracılığıyla okunur, proteinler amino asit dizilimini buna göre yapar ya da RNA’ya bilgiler kopyalanır.

DNA nedir

DNA Nedir?

Hücrelerin içerisinde bulunan kromozom adı verilen yapılar DNA’ların bulunduğu yerdir. Ökaryot canlılarda bu kromozomlar hücrenin çekirdeğinde saklanırken prokaryot canlılarda ise sitoplazma içerisinde serbest halde bulunmaktadır. Bir hücre bölünmeden öncesinde kromozomlar eşleşir ve DNA’lar çift olur. Kromozom içerisinde bulunan kromatin ipliklerindeki proteinler DNA ile karmaşık bir yapı oluşturur ve bu karmaşasının yarattığı sıkışma DNA’nın okunacağı bölümlerle proteinlerin etkileşimini sağlar.

DNA’nın Özellikleri

Uzunluğu 0.33 nanometre olan DNA’nın genişliği ise 2.2 ila 2.6 nanometre arasında değişkenlik gösterir. Milyonlarca nükleotidi kapsayan bu yapı oldukça küçük olup yarısını anne, yarısını babadan alarak bir araya gelir. Fosfat ve şekerden meydana gelen DNA omurgası, çift halindeki zincir sarmalı şeklindedir. Baz grubu sarmal çiftindeki diğer DNA ipliğine tutunmaktadır. Bir bir ya da daha fazla şekere ya da fosfata bağlanan baza nükleotid, denirken sadece bir şekere bağlanan baz nükleozit adını alır. Birden çok nükleotidin bir araya gelerek oluşturduğu grup ise polinükleotit adını alır.

DNA nedir

DNA Özellikleri

DNA’nın Biyolojik Görevleri

DNA sarmalları prokaryot hücrelerde dairesel şekildeyken, ökaryot hücreler içerisinde doğrusal şekildedir. Bir hücrenin içerdiği kromozomlar kümesiyse genom adını alır. İnsanların genomu 46 kromozomdan meydana gelip 3 milyar kadar baz çiftini kapsamaktadır. Baz eşleşmesi ile işlevsel RNA türü ve proteinlerin kodlanmasından sorumlu olan genler bilgi aktarımı yapar. Örneğin DNA dizisinde yer alan bilgilerin RNA’ya aktarılması yani transkripsiyon işlemi sırasında DNA ve RNA arasında bir çekim gerçekleşir. Translasyon yani bilgileri proteine dönüştürme aşamasında ise RNA dizisinde DNA’dan kopyalanmış olan bilgilere göre sıralama gerçekleşir ve RNA nükleotidleri arasında baz çiftleşmeleri sağlanır. DNA ikilenmesi denen süreçte hücre içindeki genetik bilgi kopyalanarak taşınmaktadır.

 

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim