Diyette Motivasyonu Yüksek Tutmanın Yolları, Diyeti Tamamlamak için Öneriler

NAVİGASYONTarihi ErtelemeyinHedef BelirlemeVücudu TanımakUzmana BaşvurmakÖdüllendirmeGünlük TutmaÇeşitlilikSık Tartılmaü Zayıflamaya karar vermek ve bir diyete başlamak en büyük ve en önemli adım. Ancak ne yazık ki birçok kişi pazartesi başladığı diyetleri cuma sonlandırıp diyetini devamını göremiyor. Sadece küçük kaçamaklar olarak başlayıp diyet kurallarını alt üst eden hatalara düşmemek için motivasyonu her daim yüksek tutmak gerekiyor. Diyet yapanlara […]

01.08.2018 - 23:59
02.08.2018 - 1:08
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Zayıflamaya karar vermek ve bir diyete başlamak en büyük ve en önemli adım. Ancak ne yazık ki birçok kişi pazartesi başladığı diyetleri cuma sonlandırıp diyetini devamını göremiyor. Sadece küçük kaçamaklar olarak başlayıp diyet kurallarını alt üst eden hatalara düşmemek için motivasyonu her daim yüksek tutmak gerekiyor. Diyet yapanlara öneriler yalnızca beslenme listeleriyle değil, motivasyon ve konsanstrasyonu yüksek tutmak için de geliyor. Siz de diyetinizi en rahat şekilde tamamlamak için aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz.

diyet motivasyonu

Diyette Motivasyon

Tarihi Ertelemeyin

Kilo vermek için hareket geçmek üzere bir tarih belirleyin ve bu tarihi etkinliklerden uzak, ideal bir gün olarak seçmeye özen gösterin. Bu tarihi ertelemek diyete başlamanızı güçleştireceğinden kararınıza sadık kalın. Yazın daha iyi görünmek ya da düğün gününde güzel görünmek için kilo vermediğinizi, sağlığınızın her şeyden öncelikli olduğunu hatırlayın.

Hedef Belirleme

Diyete başlamadan önce diyet önerileri kadar ideal kiloyu öğrenmek için de bir uzmana danışabilirsiniz. Diyetinizde belirlediğiniz hedefin gerçekçi olmasına özen gösterin. Fazla hızlı kilo vermenin diyet sonlandığı takdirde geri alınacak kilolar anlamına geldiğini unutmadan ve sağlığınız riske etmeden hedeflerinize odaklanın.

Vücudu Tanımak

Diyette motivasyonu etkileyen en temel etmen kilo verememek olup, kilo verememenin önemli bir nedeni de vücudu yeterince keşfetmemiş olmaktır. Bünyenin ihtiyaçları kişiden kişiye değişmekle birlikte ideal kiloya belirmesi olası reaksiyonlar da aynı şekilde değişkendir. Kimisi için protein ağırlıklı beslenme tavsiye edilirken kimisinin ihtiyacı daha çok sebze – meyve tüketimine yöneliktir. Kendinizi ve size neyin iyi geldiğini bilmelisiniz.

Uzmana Başvurmak

Atılan adımlar elbette bir uzman kontrolünde atıldığında sadece daha sağlıklı değil, aynı zamanda daha kontrollü olacaktır. Diyetisyen kilo vermek için yapılması gerekenler için sizleri yönlendirmekle kalmaz, kilo vermenizin durduğu ya da kaçamaklarınızın artığı zamanlarda sizleri tekrar düzene sokacak önerilerde bulunur.

Ödüllendirme

Diyet yaparken kendinize küçük ödüller vermemek, zaman içinde iradenizin kırılmasına ve sonuca varamadan kendinizi açlık ya da ani tatlı krizleri içerisinde bulmanıza neden olabilir. Diyet yaparken kendinizi dozajını kaçırmamak ve diyetisyen izni dışına çıkmamak kaydıyla ödüllendirin.

Günlük Tutma

Yediklerinizi ve başarılarınızı kaydetmek daima sizi daha kontrollü kılacaktır. Ayrıca tamamen sizin beslenmenize ait bir günlük tutmak bu süreci çok daha eğlenceli de kılacaktır.

Çeşitlilik

Diyet yemeklerini tek yönlü seçmek, bir süre sonra aldığınız lezzetin sıradan ve sıkıcı gelmesine yol açarak sizi yanlış beslenmeye daha çok itecektir. Yemeklere çeşitlilik katmak, aynı malzemeleri farklı şekillerde pişirmek, baharatlardan ve yağsız soslardan yardım almak gibi minik farklılıklar diyetinizi daha çok sevmenizi sağlayabilir.

Sık Tartılmaü

Sık sık tartılmak ve kilo durumunu bir takıntı haline getirmek daha hızlı kilo verme isteğini tetikler. Tartıya her çıktığınızda daha çok ilerleme kaydetmek ister ve olağan duraklama süreçlerinde dahi başarısızlık hissiyle diyeti bırakmaya daha meyilli hale gelebilirsiniz. Bu nedenle 3-4 haftada bir kilonuzda yaşanan değişimleri baz almaya ve düzenli tartılmaya çalışın.

Konuyla ilgili, ilginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim