Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Diyetlerde En Sık Yapılan Hatalar

Son Güncelleme:
 Diyetlerde En Sık Yapılan Hatalar

Diyet yaparak kilo vermeye çalışan birçok kişi olmakla birlikte ne yazık ki kulaktan dolma bilgiler ya da bilimsel dayanağı bulunmayan önerilerle yine birçok kişi kilo vermede başarısız oluyor. Hatta diyet yanlışları nedeniyle kişiler yaşam düzenini ya da sağlığını kaybedebiliyor. Motivasyonu düşerek kilo veremeyeceğini düşünen kişilerin emin olmadan önce diyetinde doğru adımları izleyip izlemediğinden emin olması gerekiyor. Sık yapılan diyet hatalarını aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

diyet hataları

Sık Yapılan Diyet Hataları

Su İçmemek

Dilediğiniz kadar diyet ya da spor yapın, vücudunuzun yağ yakmak için suya ihtiyacı olduğunu unutmamanız gerekiyor. Susuz kalan bünye, aldığı yağları reaksiyona sokarak enerjiye dönüştüremeyeceği için yağları direkt depolamak zorunda kalır ve bu durumda yediğiniz az yağlı yiyecekler dahi fazla kilo olarak geri döner. Bu nedenle kilo vermek için öneriler arasında günde minimum 2 litre su tüketimi en başta gelir.

Düzenli Uyku

Diyet yapmanın sadece beslenmeyle ilişkisi olduğunu düşünenler büyük yanılgı içindedir. Yorgun ve uykusuz kalan bünye gün içerisinde efor sarf ettiği takdirde daha fazla enerji tüketmek adına adeta bir savaş içerisine girer ve bu yorgunluğun yarattığı şok hali bünyenin daha fazla besin stoğu yapmasına yani kilo almasına neden olur. Spor yaptığınız takdirde aynı şekilde düzenli uyumaya dikkat etmemek mikro boyutlardaki yıkımın yerinin kas dokuyla tamamlanmasını önleyeceğinden vücut bu durumu telafi etmek için besin depolar. Düzenli ve kaliteli uykunun diyetin bir parçası olduğunu aklınızdan çıkarmamanız gereklidir.

Meyve Tüketmek

Diyet yapanların favorileri arasında bulunan meyveler sanıldığı kadar masum değildir. Diyetisyen önerileri dışına çıkarak zararsız olduğunu düşünerek fazla meyve yiyen kişilerde meyvenin içerisinde bulunan doğal şeker yani fruktoz nedeniyle kilo alımı görülebilir. Birçok farklı meyve diyet listenizde yer alabilir ancak günde bir porsiyonla meyve tüketimini sınırlandırmak gereklidir.

diyet hataları

Diyette Meyve Hataları

Ekmeği Bırakmak

Ekmek tüketmeyi tamamen bırakmak sık yapılan diyet hataları içerisinde en sık görülenlerdendir. Beyaz ekmek yemek ne derece yanlışsa, diyet yapan biri için tam tahıllı ekmeklerin içerisinde bulunan farklı lifleri almamak da aynı şekilde yanlıştır. Sindirim sisteminden dolaşım sistemine kadar birçok alanda lifli besinlere ihtiyaç duyan bünyenizin tahılların faydalarından uzak tutmak kilo almaya neden olacaktır.

Yağ Tüketmemek

Diyet yaparken tamamen light ürünler yiyen, yediklerini yağsız pişirenler büyük bir çoğunluğu oluşturuyor. Oysaki kilo verme önerileri arasında yağı bırakmak değil, kullanılan yağ türünü değiştirmek bulunuyor. Kinoa yağı, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, palm yağı gibi doğal ve bitkisel yağlar doğru miktarlarda kullanıldığı takdirde vücutta metabolik dengenin sağlanmasına yardımcı oluyor. Ayrıca avokado ya da fındık gibi yağ içeriği yüksek olsa da faydalı yağlar arasında gösterilen besinlere ara öğünler içerisinde yer verilerek günlük enerji ihtiyacını karşılamak gerekiyor. Aksi halde yorgun ve bitkin düşen, yeterli enerjiyi bulamayan bünyeniz aldığınız tüm yağları fazla kilo olarak depolamaya başlıyor.

diyet hataları

Faydalı Yağlar

Tek Tip Beslenmek

Beslenme, her besin grubundan yeterli miktarda alındığı takdirde vücuda fayda sağlayabilir. Sırf kilo vermek adına vücudu yalnızca sebze ya da sadece et ile ayakta tutmaya çalışmak, metabolik dengenin şaşması ve sağlığınızın elinizden gitmesinden başka hiçbir sonuç vermez. Uzun süre yalnız çorba, yalnız salata tarifleriyle beslenen kişilerde besin yetersizliği beraberinde birçok hastalığı taşır ve bu şekilde verilen ani kilolar diyetin son bulmasıyla hemen yerini geri alacaktır. Her besinin kendine ait faydaları olduğu unutulmadan yeterli miktarda protein, karbonhidrat ve faydalı yağ alınmalıdır.

Konuyla ilgili diğer yazı başlıklarımız:


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap