Diyetlerde En Sık Yapılan Hatalar

NAVİGASYONSu İçmemekDüzenli UykuMeyve TüketmekEkmeği BırakmakYağ TüketmemekTek Tip Beslenmek Diyet yaparak kilo vermeye çalışan birçok kişi olmakla birlikte ne yazık ki kulaktan dolma bilgiler ya da bilimsel dayanağı bulunmayan önerilerle yine birçok kişi kilo vermede başarısız oluyor. Hatta diyet yanlışları nedeniyle kişiler yaşam düzenini ya da sağlığını kaybedebiliyor. Motivasyonu düşerek kilo veremeyeceğini düşünen kişilerin emin olmadan […]

31.07.2018 - 23:36
01.08.2018 - 19:25
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Diyet yaparak kilo vermeye çalışan birçok kişi olmakla birlikte ne yazık ki kulaktan dolma bilgiler ya da bilimsel dayanağı bulunmayan önerilerle yine birçok kişi kilo vermede başarısız oluyor. Hatta diyet yanlışları nedeniyle kişiler yaşam düzenini ya da sağlığını kaybedebiliyor. Motivasyonu düşerek kilo veremeyeceğini düşünen kişilerin emin olmadan önce diyetinde doğru adımları izleyip izlemediğinden emin olması gerekiyor. Sık yapılan diyet hatalarını aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

diyet hataları

Sık Yapılan Diyet Hataları

Su İçmemek

Dilediğiniz kadar diyet ya da spor yapın, vücudunuzun yağ yakmak için suya ihtiyacı olduğunu unutmamanız gerekiyor. Susuz kalan bünye, aldığı yağları reaksiyona sokarak enerjiye dönüştüremeyeceği için yağları direkt depolamak zorunda kalır ve bu durumda yediğiniz az yağlı yiyecekler dahi fazla kilo olarak geri döner. Bu nedenle kilo vermek için öneriler arasında günde minimum 2 litre su tüketimi en başta gelir.

Düzenli Uyku

Diyet yapmanın sadece beslenmeyle ilişkisi olduğunu düşünenler büyük yanılgı içindedir. Yorgun ve uykusuz kalan bünye gün içerisinde efor sarf ettiği takdirde daha fazla enerji tüketmek adına adeta bir savaş içerisine girer ve bu yorgunluğun yarattığı şok hali bünyenin daha fazla besin stoğu yapmasına yani kilo almasına neden olur. Spor yaptığınız takdirde aynı şekilde düzenli uyumaya dikkat etmemek mikro boyutlardaki yıkımın yerinin kas dokuyla tamamlanmasını önleyeceğinden vücut bu durumu telafi etmek için besin depolar. Düzenli ve kaliteli uykunun diyetin bir parçası olduğunu aklınızdan çıkarmamanız gereklidir.

Meyve Tüketmek

Diyet yapanların favorileri arasında bulunan meyveler sanıldığı kadar masum değildir. Diyetisyen önerileri dışına çıkarak zararsız olduğunu düşünerek fazla meyve yiyen kişilerde meyvenin içerisinde bulunan doğal şeker yani fruktoz nedeniyle kilo alımı görülebilir. Birçok farklı meyve diyet listenizde yer alabilir ancak günde bir porsiyonla meyve tüketimini sınırlandırmak gereklidir.

Ekmeği Bırakmak

Ekmek tüketmeyi tamamen bırakmak sık yapılan diyet hataları içerisinde en sık görülenlerdendir. Beyaz ekmek yemek ne derece yanlışsa, diyet yapan biri için tam tahıllı ekmeklerin içerisinde bulunan farklı lifleri almamak da aynı şekilde yanlıştır. Sindirim sisteminden dolaşım sistemine kadar birçok alanda lifli besinlere ihtiyaç duyan bünyenizin tahılların faydalarından uzak tutmak kilo almaya neden olacaktır.

Yağ Tüketmemek

Diyet yaparken tamamen light ürünler yiyen, yediklerini yağsız pişirenler büyük bir çoğunluğu oluşturuyor. Oysaki kilo verme önerileri arasında yağı bırakmak değil, kullanılan yağ türünü değiştirmek bulunuyor. Kinoa yağı, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, palm yağı gibi doğal ve bitkisel yağlar doğru miktarlarda kullanıldığı takdirde vücutta metabolik dengenin sağlanmasına yardımcı oluyor. Ayrıca avokado ya da fındık gibi yağ içeriği yüksek olsa da faydalı yağlar arasında gösterilen besinlere ara öğünler içerisinde yer verilerek günlük enerji ihtiyacını karşılamak gerekiyor. Aksi halde yorgun ve bitkin düşen, yeterli enerjiyi bulamayan bünyeniz aldığınız tüm yağları fazla kilo olarak depolamaya başlıyor.

diyet hataları

Faydalı Yağlar

Tek Tip Beslenmek

Beslenme, her besin grubundan yeterli miktarda alındığı takdirde vücuda fayda sağlayabilir. Sırf kilo vermek adına vücudu yalnızca sebze ya da sadece et ile ayakta tutmaya çalışmak, metabolik dengenin şaşması ve sağlığınızın elinizden gitmesinden başka hiçbir sonuç vermez. Uzun süre yalnız çorba, yalnız salata tarifleriyle beslenen kişilerde besin yetersizliği beraberinde birçok hastalığı taşır ve bu şekilde verilen ani kilolar diyetin son bulmasıyla hemen yerini geri alacaktır. Her besinin kendine ait faydaları olduğu unutulmadan yeterli miktarda protein, karbonhidrat ve faydalı yağ alınmalıdır.

Konuyla ilgili diğer yazı başlıklarımız:

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim