Diyetin İşe Yaramadığını Gösteren 4 İşaret

Diyet yapıyor fakat yine de kilo veremiyorsunuz. Peki bunun sebebi gerçekte ne olabilir?
Yorum Yap
2 dk okuma süresi
8 Ekim 2018

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Bir diyet programının her zaman için en can sıkıcı yanı yeteri kadar işe yaramamasıdır. Günlerce, belki haftalarca emek harcıyorsunuz, sağlıklı yaşamaya çalışıyorsunuz fakat sonuç alamıyorsunuz. Rahatsız edici değil mi?

Diyetinizin, yeni beslenme şeklinizin işe yaramadığını gösteren 4 temel belirti var. Yazımızda da bunları sıralıyoruz.

Diyetin Başarısız Olduğunu Gösteren İşaretler

Daima Açlık Hissi

Diyette olmanız aç kalmanız gerektği anlamına gelmiyor. Dolayısıyla normalden fazla açlık duyuyorsanız, bu işlerin ters gittiğine işaret olabilir. Aç kalmak vücudun doğal dengesine etki ettiği gibi, metabolizma dengenizi de bozabilir.

Bu dönemlerde vücudunuzu dinleyin ve aşırı açlık durumlarında yeteri kadar besin-vitamin almaya özen gösterin.

Olumsuz Ruh Hali ve Konsantrasyon Bozukluğu

Diyet planınızda aynı zamanda ruh halinize de dikkat etmelisiniz. Metabolizma tipinize uygun olmayan bir beslenme metodu uyguluyorsanız, normalden daha kötü hissedebilirsiniz. Bu da beraberinde kötü düşünceleri, unutkanlığı, odaklanma eksikliğini, depresyon ve anksiyeteyi getirebilir.

Başta yeterli miktarda kalori almaya özen gösterin. Kalori kesintisi yaparken vücudunuz B12 ve D gibi vitaminlerden mahrum kalıyor olabilir. Bu vitaminler de beynin düzgün çalışması için gereklidir.

Yorgunluk ve Enerji Eksikliği

En yaygın belirtilerden birisi de diyetle gelen yorgunluk hissidir. Bu herkeste farklı şekilde baş gösterebilir. Kimisi yorgun uyanır, kimisi öğleden sonra enerjisiz hissetmeye başlar. Üstelik bu sadece yorgunluk da değildir, vücudunuzda enerji kalmadığını hissedersiniz.

Çözüm ise protein alımını artırmaktır. Tahıl ve ekmeğe yoğunlaştıysanız, diyetinizi değiştirmeli ve protein eklemelisiniz. Karbonhidratlı gıdalar kan şekerinin normalden hızlı düşmesine yol açar ve bu da beraberinde yorgunluk getirir. Aynı zamanda balık ve avokadoda bulunan sağlıklı yağlar da enerji seviyenizi artırır.

Kilo Verememek

Diyetin en sıkıcı yanı ise umduğunuz gibi kilo verememek. İlk hafta, hatta ilk hafta istediğiniz gibi giden işler daha sonra değişebilir. Bu gibi durumlarda alışkanlıklarınızı gözden geçirin ve diyet planınıza sıkı bir şekilde bağlı kalmaya özen gösterin.

Temelinde kilo vermek basitçe daha az kalori almaktır. Eğer hafta içi diyet yapıyor fakat hafta sonu dozajı kaçırıyorsanız, bu kilo vermenizi engelleyecektir. Dolayısıyla haftanın 7 günü uygulayabileceğiniz yeni bir plan oluşturabilirsiniz.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz basın ahlak ilkelerine uymaya söz vermiştir.Gizlilik Politikası |Hakkımızda | Künye | İletişim devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com