Sağlık

Diyetin İşe Yaramadığını Gösteren 4 İşaret

Bir diyet programının her zaman için en can sıkıcı yanı yeteri kadar işe yaramamasıdır. Günlerce, belki haftalarca emek harcıyorsunuz, sağlıklı yaşamaya çalışıyorsunuz fakat sonuç alamıyorsunuz. Rahatsız edici değil mi?

Diyetinizin, yeni beslenme şeklinizin işe yaramadığını gösteren 4 temel belirti var. Yazımızda da bunları sıralıyoruz.

Diyetin İşe Yaramadığını Gösteren 4 İşaret

Diyetin Başarısız Olduğunu Gösteren İşaretler

Daima Açlık Hissi

Diyette olmanız aç kalmanız gerektği anlamına gelmiyor. Dolayısıyla normalden fazla açlık duyuyorsanız, bu işlerin ters gittiğine işaret olabilir. Aç kalmak vücudun doğal dengesine etki ettiği gibi, metabolizma dengenizi de bozabilir.

Bu dönemlerde vücudunuzu dinleyin ve aşırı açlık durumlarında yeteri kadar besin-vitamin almaya özen gösterin.

Olumsuz Ruh Hali ve Konsantrasyon Bozukluğu

Diyet planınızda aynı zamanda ruh halinize de dikkat etmelisiniz. Metabolizma tipinize uygun olmayan bir beslenme metodu uyguluyorsanız, normalden daha kötü hissedebilirsiniz. Bu da beraberinde kötü düşünceleri, unutkanlığı, odaklanma eksikliğini, depresyon ve anksiyeteyi getirebilir.

Başta yeterli miktarda kalori almaya özen gösterin. Kalori kesintisi yaparken vücudunuz B12 ve D gibi vitaminlerden mahrum kalıyor olabilir. Bu vitaminler de beynin düzgün çalışması için gereklidir.

Diyetin İşe Yaramadığını Gösteren 4 İşaret

Yorgunluk ve Enerji Eksikliği

En yaygın belirtilerden birisi de diyetle gelen yorgunluk hissidir. Bu herkeste farklı şekilde baş gösterebilir. Kimisi yorgun uyanır, kimisi öğleden sonra enerjisiz hissetmeye başlar. Üstelik bu sadece yorgunluk da değildir, vücudunuzda enerji kalmadığını hissedersiniz.

Çözüm ise protein alımını artırmaktır. Tahıl ve ekmeğe yoğunlaştıysanız, diyetinizi değiştirmeli ve protein eklemelisiniz. Karbonhidratlı gıdalar kan şekerinin normalden hızlı düşmesine yol açar ve bu da beraberinde yorgunluk getirir. Aynı zamanda balık ve avokadoda bulunan sağlıklı yağlar da enerji seviyenizi artırır.

Diyetin İşe Yaramadığını Gösteren 4 İşaret

Kilo Verememek

Diyetin en sıkıcı yanı ise umduğunuz gibi kilo verememek. İlk hafta, hatta ilk hafta istediğiniz gibi giden işler daha sonra değişebilir. Bu gibi durumlarda alışkanlıklarınızı gözden geçirin ve diyet planınıza sıkı bir şekilde bağlı kalmaya özen gösterin.

Temelinde kilo vermek basitçe daha az kalori almaktır. Eğer hafta içi diyet yapıyor fakat hafta sonu dozajı kaçırıyorsanız, bu kilo vermenizi engelleyecektir. Dolayısıyla haftanın 7 günü uygulayabileceğiniz yeni bir plan oluşturabilirsiniz.

Diyetin İşe Yaramadığını Gösteren 4 İşaret

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu