Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Diyete Yeni Başlayanlar Buraya! Diyete Başlayanlar İçin 10 Kural

Son Güncelleme:
 Diyete Yeni Başlayanlar Buraya! Diyete Başlayanlar İçin 10 Kural

1-Diyete hazır hissedildiği zaman başlanmalı. Aksi halde, diyet listesine düzenli bir şekilde uyulması imkansız bir hal alır. Bu da zayıflamak için yapılan diyet uygulamaların kişiye antipatik gelmesine neden olmaktadır.

2. Diyet uygulamalarında (çorba diyeti, salatalık diyeti, japon diyeti gibi) periyodik süreler takip edilmektedir. Ancak verilen kiloların geri alınmaması için, diyet uygulaması bittikten sonra, eski beslenme alışkanlığına geri dönülmemelidir. Ayrıca diyet sonrası beslenme düzenini bozan kişiler, daha hızlı kilo alırlar.

3. Var olan diyet listesinin direkt olarak uygulanması çoğunlukla işe yaramamaktadır. Bunun nedeni ise, her metabolizmanın farklı çalışmasıdır. Bu yüzden, diyet listelerinin uzman eşliğinde kişiye özel yapılması gerekmektedir.

4. Herhangi bir sağlık sorunu yaşayan kişiler kilo vermede zorluk yaşayabilirler. Özellikle şeker hastaları ve guatr ilaçları kullananlarda aşırı kilo alma durumlarına sık rastlanmaktadır. Bu nedenle öncelikle hastalığın tedavisinin sağlanması gerekmektedir.

5. Yalnızca diyet uygulamaları ile istenilen fit bir görünüme kavuşmak uzun zaman alabilmektedir. Zayıflama uygulamaları; hafif tempolu yürüyüşler ve pilates egzersizleri ile desteklenmelidir. Diyet yapmak stres seviyesini artırabildiği için, yoğa ve meditasyon yöntemleri ile desteklenmektedir.

6. Yakın çevrenin ve arkadaş çevresinin destek göstermesi, diyetin başarı gösterebilmesi açısından oldukça önemlidir. Zayıflama uygulamalarında zaman zaman kişinin kendini psikolojik açıdan güçsüz hissetmesi durumu yaygın görülmektedir. Böyle bir zamanda kişinin sevdiklerinden destek alması gerekebilir.

7. Diyet uygulamasının, yalnızca metabolizmanın çalışmasının düzene sokulması için bir araç olduğu unutulmamalıdır. Kişi her zaman genel beslenme düzenine dikkat etmelidir. Bu sayede metabolizmanın düzenli çalışması sağlanmaktadır. Düzenli çalışan metabolizma sonucu sağlıklı kilo verilebilmektedir.

8. Kişiyi yoracak ve gerekli besinleri sağlamayan aşırı katı diyetlerden uzak durulması gerekmektedir. Yanlış zayıflama uygulamaları sonucu, vücut sağlığı üzerinde olumsuz etkiler meydana gelebilir. Şok diyetler yerine, uzman diyetisyenler eşliğinde kişiye özel oluşturulan uygulamalar tercih edilmelidir.

9. Besinleri uygun pişirme yöntemleri ile pişirerek, içerisindeki vitamin ve mineral oranını kaybetmemek mümkün. Diyet uygulamaları için özellikle haşlama yöntemi, sağlıklık pişirme yöntemlerinden biridir.

10.  Alkol ve sigara gibi sağlıksız madde kullanımı, kişinin aşırı kilo almasına ve vücut sağlığının bozulmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, kesinlikle uzak durulması gerekmektedir.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Evde diş beyazlatmak için doğal çözümler
22 09 2020 - 13:49
Zeytinyağlı saç maskesi tarifleri
22 09 2020 - 09:34
Saç bakımında sık yapılan hatalar
21 09 2020 - 17:45
Asitli içeceklerin hiç duymadığınız zararları
20 09 2020 - 18:42
Evde cilt bakımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler
19 09 2020 - 15:22
Koronavirüse karşı mutfakta hangi tedbirler alınmalı?
19 09 2020 - 12:07
Yorum Yap