Diyet Yapmadan Kilo Vermenin Yolları

NAVİGASYONSu Tüketimini ArttırmakÖğünleri DüzenlemekEkmek TüketmekAktivite ArtırmakUykunun ÖnemiProtein ve Lifin ÖnemiMuadil Bulma Kilosuyla sorun yaşayan ve bu nedenle ‘’her pazartesi’’ diyete başlayan kadınların sayısı pek de az değil. Ancak ekstra çaba, beslenme düzeni ve alışveriş listesi anlamına gelen diyetler çoğu zaman başarıya ulaşamadan yarıda bırakılıyor. Oysa doğru ipuçlarıyla etkili bir şekilde kilo verirken bir yandan daha […]

25.07.2018 - 19:13
25.07.2018 - 20:08
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Kilosuyla sorun yaşayan ve bu nedenle ‘’her pazartesi’’ diyete başlayan kadınların sayısı pek de az değil. Ancak ekstra çaba, beslenme düzeni ve alışveriş listesi anlamına gelen diyetler çoğu zaman başarıya ulaşamadan yarıda bırakılıyor. Oysa doğru ipuçlarıyla etkili bir şekilde kilo verirken bir yandan daha sağlıklı olmak da mümkün olabiliyor. Diyet yapmadan kilo vermek için önerilerimizi aşağıda yer alan yazımızdan öğrenebilirsiniz.

diyet yapmadan kilo vermek

Diyet Yapmadan Zayıflamak

Su Tüketimini Arttırmak

Su içmenin yalnızca kilo verme üzerine değil genel sağlık durumunuz üzerine etkilerini hepimiz biliyoruz. Ancak su tüketimini artırmanın metabolizmayı hızlandırmak için şart olduğunu unutuyoruz. Daha çok ve düzenli su içmek için akıllı telefon uygulamalarından yardım alabilir ya da kendinize hatırlatıcı notlar hazırlayarak bunları gün içerisinde sık gördüğünüz yerlere asabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında ya da spor saatlerinde daha çok ter kaybı yaşadığımızı düşünürsek su ihtiyacını sade maden suyu, bitki çayları gibi sağlıklı seçeneklerle destekleyebilirsiniz.

diyet yapmadan kilo vermek

Su Tüketmek

Öğünleri Düzenlemek

Ne yediğimiz kadar ne kadar yediğimizin önemli olduğundan hep bahsediyoruz ancak bir diğer önemli nokta da ne sıklıkla yediğimizdir. Hızlı kilo vermek için kendimizi aç bırakarak metabolizmayı kandırmaz, aksine tembelleştiririz. Minik öğünler tüketmeli ancak gün içinde toplamda 5 ya da 6 kere sağlıklı besinler tüketmeliyiz. Ara öğün olarak çiğ kuruyemişler, sulu meyveler ya da yulaflı ev yapımı kurabiyeleri tercih edebiliriz.

Ekmek Tüketmek

Diyet hataları içerisinde bir diğer yaygın olanı da ekmeği kilo vermek için tamamen hayatınızdan çıkmaktır. Oysaki içerisinde bağırsak florasını düzenlemeye yardımcı ve tok tutan tahıllar içeren ekmekleri belli sınırlar içerisinde tüketmek kilo vermeyi kolaylaştırır. Tam buğday ekmeği birçok diyetisyen tarafından günde bir dilim sınırıyla diyet listelerinde şart koşulmaktadır.

Aktivite Artırmak

Diyet yapmak kadar zor gelen bir diğer kilo verme şartı spor yapmaktır. Ancak düzenli spor yapmanın faydalarını bilmemize rağmen her zaman düzenli bir spor programını her zaman uygulamak mümkün olmamaktadır. Yine de hareketliliği artırmak için bahanelerle sığınmaya gerek yoktur. Kolay kilo vermek için gün içinde basit yöntemlerle daha çok kalori yakabilir, böylece ekstra efor sarf etmesiniz. Asansör yerine merdiven kullanmak, otobüsten evinizden birkaç durak önce inip yürümek, bazen alışveriş yapmayacak olsanız bile mağazaları gezip giysiler denemek, arkadaşlarınızın köpeğini gezdirmeyi teklif etmek, evinizden uzakta olan marketlere gitmeyi tercih etmek gibi basit yöntemlerle yürüme aktiviteniz artacaktır.

diyet yapmadan kilo vermek

Aktivite Arttırmak

Uykunun Önemi

Kilo vermek için öneriler arasında hep beslenme ve spor odaklı kurallar yer alır, oysaki yağ yakmak ve metabolizmayı düzenlemek için vücudun düzenli ve kaliteli uykuya ihtiyacı vardır. Aksi halde bünyenin enerjikliğini devam ettirmesi için yağ depolamaya başlayacak olması ya da vücudun su dengesi bozularak ödeme yol açması olasıdır. Uyku saatlerini erkene çekmek hem akşam yemeğini daha az ve erken yemeniz için bir motivasyon oluşturabilir hem de daha fazla uyuyarak metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

Protein ve Lifin Önemi

Her besin grubunun kendi içinde eşsiz faydaları olsa da kilo vermeyi hedefleyenler için protein ve lif içerikli beslenme önceliklidir. Yemeklerinizde fazla dikkatli olma imkânınız yoksa bile en azından tabağınızın üçte birinde protein olmasına özen gösterebilir, tavuk ya da et parçalarıyla hem daha lezzetli hem daha sağlıklı menüler hazırlayabilirsiniz. Bol lifli sebzeler ile salata hazırlamak ya da sabah kahvaltısı yanında bir miktar yulaf tüketmek gibi basit ilavelerle lif ihtiyacınızı karşılayacak küçük püf noktalarına dikkat edebilirsiniz.

Muadil Bulma

Tadını çok sevdiğiniz her bir besinin mutlaka daha az kalorili bir muadili vardır ve bu konuda küçük bir internet araştırması yeterli bilgileri sağlayacaktır. Örneğin peynir tercih ederken tulum, Ezine gibi yağlı türler yerine süzme peynir alabilir, canınız tatlı istediğinde çikolatanın faydalarını düşünerek birkaç kare bitter çikolata tüketebilir, patates kızartması yerine fırında patates yapabilir, tüm bu küçük önerileri ailenizin de daha sağlıklı beslenmesi için uygulayabilirsiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim