Diyanetten Cuma Hutbesi: Erkekte dar kot tesettür bilincine uymaz

Diyanet İşleri Başkanlığı bu haftaki Cuma hutbesinde beden mahremiyeti ve tesettür başlığına değindi. Erkeklere kıyafet uyarısında bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı, dar giysilerin mahremiyetin korunmasını sağlamadığı için tesettür bilincine uyumadığını söyledi.

26.07.2019 - 15:06
26.07.2019 - 23:10
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu hafta camilerde okutulan Cuma hutbesinde “beden mahremiyeti ve tesettür” başlığı işlendi. Hutbede örtünmenin insanın kendisine olan saygısını ve özelliğine sahip çıkmasının bir göstergesi olduğu belirtilirken, müminin kendi bedenini duyduğu saygıyı bir başkasına da göstermek zorunda olduğu ifade edildi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından camilere gönderilen Cuma hutbesinde, “Vücudunu izinsiz ve haksız bakışlara karşı örttüğü gibi, bir başkasının mahremiyetine de hürmet göstermelidir. Bakışlarıyla hiç kimseyi rahatsız etmemeli, sınırlarını bilmelidir. Halk arasında yaygın olarak kullanılan “Güzele bakmak sevaptır!” sözünün yüce dinimiz İslam’da karşılığı yoktur. Zira güzel ya da çirkin fark etmeksizin her insanın mahremiyet hakkı vardır.”  denildi.

Erkekler dar kot giymesin

Cuma hutbesinde erkeklere de kıyafet uyarısı yapılırken, Cenâb-ı Hak’kın erkek ve kadınlardan mahremiyet beklediğinin Ayet-i kerimelerde apaçık beyan edildiği ifade edildi. Özellikle erkeklerde dar kıyafetlerinin beden sağlığına zarar verdiğine dikkat çekilen hutbede, “Dar giysiler, mahremiyetin korunmasını sağlamadığı için tesettür bilincine uymaz. Tesettür bilinci ise, bedeni örtmek kadar, kalbi ve aklı da her türlü kötülüğe, fuhşiyata ve harama karşı kapatmak, örtmek ve korumaktır. İffet, kadına, erkeğe, gence, yaşlıya kısacası her insana yakışan üstün bir meziyettir. Irz ve namus dokunulmazlığı, insanların ortak değeridir. Bu değere riayet etmek kadını ne kadar saygın kılıyorsa, erkeği de o derece saygın kılar.” denildi.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim