Diyabet Nedir? Diyabet Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

NAVİGASYONDiyabet Hastalığının Belirtileri Nelerdir?Diyabet tanısı Nasıl Konur?Diyabet Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Diyabet hastalığı, kanda glikoz miktarının normal referans aralıklarının üzerine çıkması buna bağlı olarak da normalde şeker bulunmaması gereken idrarda şeker bulunması durumuna diabetes mellitus halk arasında da şeker hastalığı adı verilmektedir. Diyabet hastalığı ülkemizde çok sık gözlenen ve dünya üzerinde de çokça karşılaşılan bir hastalıktır. […]

19.04.2018 - 1:57
27.04.2018 - 22:05
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Diyabet hastalığı, kanda glikoz miktarının normal referans aralıklarının üzerine çıkması buna bağlı olarak da normalde şeker bulunmaması gereken idrarda şeker bulunması durumuna diabetes mellitus halk arasında da şeker hastalığı adı verilmektedir.

Diyabet hastalığı ülkemizde çok sık gözlenen ve dünya üzerinde de çokça karşılaşılan bir hastalıktır. Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun verilerine göre her 11 bireyden bir tanesinde bu hastalık görülmekte olup, 6 saniyede bir ise diyabet kaynaklı ölüm görülmektedir.

Diyabet Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Şeker hastalığı, kendisini temel belirtilerle göstermektedir. Bunlar;

 • Aşırı yemek yemek
 • Doymama duyusu
 • Sık idrara çıkmak
 • Ağız kuruluğu
 • Aşırı su içme isteği
 • Halsizlik ve kronik yorgunluk
 • Yaraların çok geç iyileşmesi
 • Cilt üzerinde kuruluk ve kaşıntı
 • Ağız kokusu
 • Devamlı uyuma isteği
 • Ayaklarda karıncalanma ve nasır oluşumu

Diyabet hastalığı kalıtsal olabildiği gibi çevresel kaynaklı da görülebilmektedir. Diyabet hastalığı Tip1 ve Tip2 diyabet olarak iki temel kategoriye ayrılmaktadır.

Tip1 Diyabet: Çoğunlukla genetik faktör kaynaklı olarak ortaya çıkmakta olup, insülin üretiminden sorumlu olan pankreas organına zarar virüsler ve bağışıklık sistemi hastalıklarında görülmektedir. Genellikle çocukluk döneminde görülen, pankreasta insülin hormonunun üretiminin yetersizliği ya da hiç olmaması sebebiyle dışarıdan insülin alımının gerekli olduğu diyabet türüdür.

Tip2 Diyabet: Çoğunlukla çevresel kaynaklı olarak görülmektedir. Bunlar, Obezite, ileri yaş, stres, gebelik esnasında normalde yüksek doğum ağırlığında çocuk dünyaya getirmek. Tip2 diyabette hücrelerin, kan şekerini ayarlayan insülin hormonuna karşı tepkisizleşmesiyle görülen diyabet türüdür.

kan şekeri

Şeker ölçüm cihazı ile dün içerisinde şeker düzeyi rahatça kontrol edilebilmektedir.

Gizli şeker hastalığı ise pre-diyabet dönemi olarak adlandırılan, Tip 2 diyabetin ortaya çıkmasından evvel kan şekerinin diyabet hastalığı tanısı koymak için yeterli seviyede olmadığı hafif bir yükseklik durumunda doğru diyet ve tedavi ile önüne geçilebilen ya da yavaşlatılabilen döneme denir.

Diyabet tanısı Nasıl Konur?

Diyabet hastalığının tanısında kullanılan temel 2 adet test bulunmaktadır. Bunlar açlık kan şekeri ölçümü ve de oral glikoz tolerans testi (OGTT) yani şeker yükleme testidir.

Sağlıklı bir insanda kan şekeri düzeyi ortalama olarak 70-100 mg/dl’dir.

Açlık kan şekeri düzeyinin 100-126 mg/dl olması halinde bireye şeker yükleme testi ile tokluk şekeri incelenir.

Yemek yedikten 2 saat sonrasında ölçülen kan şekeri 200mg/dl diyabet hastalığı belirtisidir.

140-199mg/dl değerinde ise pre-diyabet yani gizli şeker belirtisidir.

Ayrıca 3 aylık kan şekeri düzeyinin ortalamasını veren HbA1C testinin sonucu %7’den yukarı ise diyabet tanısı konmaktadır.

İnsülin uygulaması.

Hastalar diyabet tedavisinde günlük insülin alımını kendileri gerçekleştirebilirler.

Diyabet Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Şeker hastalığının tedavi yöntemleri hastanın hangi diyabet tipini göstermesiyle değişkenlik göstermektedir.

Tip1 diyabeti bulunan bir hasta insülin tedavisinin yanı sıra beslenme diyetine de düzenleme getirmelidir. Hastanın alacağı insülin miktarının dozu doktor tarafından kontrol altında olmalı ve zamanla dozunda oynamalar gerçekleştirilebileceği unutulmamalıdır. Bu açıdan düzenli doktor kontrolüne gitmeyen ve insülin dozu ihtiyacından fazla alan hastalarda kan şekerinin düşmesi durumu görülebilmektedir.

Tip2 diyabeti bulunan hastanın ise öncelikle beslenme düzeninin forma sokulması ardından da insülin hormonuna karşı gelişen duyarlılığa yönelik olarak insülin hormonunun salınımını arttırmak için oral antidiyabetik ilaç alınması gerekmektedir.

Diyabet hastalarının tedavi aşamasında sinirsel açıdan, göz sağlığı açısından ve böbrek sağlığı açısından düzenli kontrollerini yaptırması gerekmektedir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim