1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Diyabet Nedir? Diyabet Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?
Diyabet Nedir? Diyabet Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

Diyabet Nedir? Diyabet Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

A+A-

Diyabet hastalığı, kanda glikoz miktarının normal referans aralıklarının üzerine çıkması buna bağlı olarak da normalde şeker bulunmaması gereken idrarda şeker bulunması durumuna diabetes mellitus halk arasında da şeker hastalığı adı verilmektedir.

Diyabet hastalığı ülkemizde çok sık gözlenen ve dünya üzerinde de çokça karşılaşılan bir hastalıktır. Uluslararası Diyabet Federasyonu'nun verilerine göre her 11 bireyden bir tanesinde bu hastalık görülmekte olup, 6 saniyede bir ise diyabet kaynaklı ölüm görülmektedir.

Diyabet Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Şeker hastalığı, kendisini temel belirtilerle göstermektedir. Bunlar;

 • Aşırı yemek yemek
 • Doymama duyusu
 • Sık idrara çıkmak
 • Ağız kuruluğu
 • Aşırı su içme isteği
 • Halsizlik ve kronik yorgunluk
 • Yaraların çok geç iyileşmesi
 • Cilt üzerinde kuruluk ve kaşıntı
 • Ağız kokusu
 • Devamlı uyuma isteği
 • Ayaklarda karıncalanma ve nasır oluşumu

Diyabet hastalığı kalıtsal olabildiği gibi çevresel kaynaklı da görülebilmektedir. Diyabet hastalığı Tip1 ve Tip2 diyabet olarak iki temel kategoriye ayrılmaktadır.

Tip1 Diyabet: Çoğunlukla genetik faktör kaynaklı olarak ortaya çıkmakta olup, insülin üretiminden sorumlu olan pankreas organına zarar virüsler ve bağışıklık sistemi hastalıklarında  görülmektedir. Genellikle çocukluk döneminde görülen, pankreasta insülin  hormonunun üretiminin yetersizliği ya da hiç olmaması sebebiyle dışarıdan insülin alımının gerekli olduğu diyabet türüdür.

Tip2 Diyabet: Çoğunlukla çevresel kaynaklı olarak görülmektedir. Bunlar, Obezite, ileri yaş, stres, gebelik esnasında normalde yüksek doğum ağırlığında çocuk dünyaya getirmek. Tip2 diyabette hücrelerin, kan şekerini ayarlayan insülin hormonuna karşı tepkisizleşmesiyle görülen diyabet türüdür.

Diyabet Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Şeker hastalığının tedavi yöntemleri hastanın hangi diyabet tipini göstermesiyle değişkenlik göstermektedir.

Tip1 diyabeti bulunan bir hasta insülin tedavisinin yanı sıra beslenme diyetine de düzenleme getirmelidir. Hastanın alacağı insülin miktarının dozu doktor tarafından kontrol altında olmalı ve zamanla dozunda oynamalar gerçekleştirilebileceği unutulmamalıdır. Bu açıdan düzenli doktor kontrolüne gitmeyen ve insülin dozu ihtiyacından fazla alan hastalarda kan şekerinin düşmesi durumu görülebilmektedir.

Tip2 diyabeti bulunan  hastanın ise öncelikle beslenme düzeninin forma sokulması ardından da insülin hormonuna karşı gelişen duyarlılığa yönelik olarak insülin hormonunun salınımını arttırmak için oral antidiyabetik ilaç alınması gerekmektedir.

Diyabet hastalarının tedavi aşamasında sinirsel açıdan, göz sağlığı açısından ve böbrek sağlığı açısından düzenli kontrollerini yaptırması gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.