Sağlık

Dismorfofobi (Ayna Hastalığı) Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

Dismorfofobi (Ayna Hastalığı), dünyada yaygın olarak karşılaşılan, zihinsel bozukluğun meydana getirdiği bir rahatsızlıktır. Normal hayatta fiziksel bir problemi olmayan kişiler, kendilerine baktıkları zaman kusurlarla dolu olduklarını görürler. Bu nedenle, sosyal hayattan kendilerini olabildiğince soyutlarlar. Kimi zaman kariyerleri hakkında yanlış karar vererek çalışmayı bırakırlar. Önlem alınmadığı zaman, psikolojik temelli bu rahatsızlık sonucu kişide görülen belirtiler ve tedavi yöntemleri hakkında tüm detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Tedavi süreçlerinde uygulanan,

  1. Hipnoterapi,
  2. Bilişsel davranışçı terapi  olmak üzere 2 adet önemli yöntem bulunmaktadır.

Bu sayede, kişinin travmatik dönemleri tespit edilmekte ve iyileştirilmektedir. Ancak tedavi boyunca, bazı bireylerin şiddet eğilimi gösterdikleri görülmektedir. Bunun nedeni, kişinin durumunu kabullenmemesi ve geçmişte yaşadığı bir takım olaylar sonucu sağlıklı düşünmemesinden kaynaklanmaktadır. Şiddete eğilimi olay kişilerde, çeşitli ilaç tedavileri de uygulanmaktadır.

  • Kişinin iyileşme sürecinin sağlıklı ilerleyebilmesi için, aile ve yakın çevresinden destek görmesi de oldukça önem taşımaktadır.
  • Ayrıca, bireye hasta muamelesi yapılmaması gerekmektedir. Aksi halde durumu daha da kötüleşebilir ve kişi kendine zarar vermek isteyebilir.
[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]
  • www.medikalpsikoloji.org
  • www.acibadem.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu