1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Diş Temizliğinin Vücut Sağlığı İçin Önemi
Diş Temizliğinin Vücut Sağlığı İçin Önemi

Diş Temizliğinin Vücut Sağlığı İçin Önemi

A+A-

Diş temizliği, ağız ve diş sağlığının korunması için diş üzerinde zamanla oluşan plak ve tartarın temizlenme işlemidir. Tartar ve diş plağının dişte birikiminin önüne geçilmezse eğer ağız içerisinde bakteri oluşumunda artış görülür. Bu durum yakın dönemde diş ve diş etlerini uzun dönemde ise diğer sistemler üzerinde olumsuz sonuçlar ortaya çıkartmaktadır.

Diş temizliği uygulamasının yapılmasını sağlayan çok çeşitli özelliklere sahip, dişe zarar vermeyen alet bulunmaktadır. Bu aletler sayesinde diş üzerinde zamanla meydana gelen tartar ve plak diş ve diş etine herhangi bir zarar vermeden rahatlıkla temizlenebilmektedir.

Diş taşı ve diş tartarı ağız içerisindeki bakteri yoğunluğunun artışına yol açar. Ağız içerisinde artan bakteriler tükürük salgısı ve tüketilen gıdalarla birlikte mideye ulaşır. Ardından bakteriler mide içerisinde toksin dağılımına ve bu toksinlerin sindirim sistemi üzerinden emilimi ve kana karışmasıyla birlikte vücut içerisine dağılmaktadır. Vücut içerisine dağılan bu toksinler kalp üzerinde açtığı etkiler beyin sağlığı üzerine de olumsuz etki etmektedir.

Diş Temizliğinin Vücut Sağlığı İçin Önemi

Diş Temizliğinin Vücut Sağlığı üzerindeki önemi

Diş temizliği yalnızca ağız sağlığı için değil bütün bir bedenin sağlığı için önem arz etmektedir. Çünkü bedenin geri kalanı bir bütün içerisinde, birbirine bağlıdır. Ağız sağlığı özellikle demans hastalığı ve kalp hastalıkları üzerine etkili olduğu düşünülse de vücudun diğer bölümlerinde de olumsuz etkilere yol açmaktadır.

Diş temizliğinin temel olarak kalp hastalığı, demans hastalığı ve diyabet komplikasyonlarını önlemek adına büyük bir görevi bulunmakta olup aynı zamanda, diş kaybını da önlemektedir.

Diş temizliği diş eti hastalıklarının önüne geçilmesini sağlar. Ağız kuruluğu, bağışıklık sisteminin düşmesi ve kemik dokularına zarar vermesine engel olur.

Diş Temizliğinin Vücut Sağlığı İçin Önemi

Ağız sağlığında olduğu gibi vücut sağlığı üzerinde de diş temizliğinin yapılması gerekmektedir. Diş tartarı ve diş taşı diş hekimleri tarafından ağız muayenesi gerçekleştirildikten sonra detaylı bir şekilde diş aletleri kullanılarak diş üzerinden temizlenmektedir.

Diş temizliği sonrasında ise mutlaka ağız bakımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü ağız bakımı yalnızca ağız sağlığını değil bütün bir vücudun sağlığını tehlikeye atabileceği için ağız bakımı düzenli bir şekilde diş hekimine muayene olarak kontrol altına alınmalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.