Nedir?

Diş teli nedir

Diş teli nedir? Diş teli hangi yaşlarda takılır?

Diş teli, diş ve çene yapsın katta meydana gelen bozuklukları düzeltmek için dişe takılan materyallerdir. Genellikle dişlerde görülen düzensizlikleri düzeltmek için uygulanır. Diş telinin insan vücuduna bir zararı bulunmamaktadır. Kişiler doğdukları dişler ile hayatlarına devam etmezler. İlk doğduklarında dişleri oldukça düzgün çıkar. Çocuk yaşlarda bu dişler dökülerek yerine yetişkin dişler çıkmaya başlar. Fakat bu yeni çıkan dişler aynı ilk dişler gibi düzenli olmayabilir. Bu düzensizlikler dişin zamanında çekilmemesi ya da çene bozuklukları gibi nedenlerden meydana gelebilir. Dıştan de oluşan bu çarpık durumu düzeltmek için diş teli uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulama sayesinde dişler bir zaman vadesinde teller yardımı ile çekilerek aynı hizaya getirilir. Bu sayede düzgün bir görüntüde diş yapısı elde edilebilir. Diş teli herkese uygulanabilen bir yöntemdir. Diş terimini kullanmak daha kolaydır. Günlük hayatta temizlemesi kolay olan bu teller genellikle kolaylıkla kişilerin onlara alışmasını sağlar. Fakat büyüme çağındaki bazı çocuklar diş tellerinden rahatsız olabilir. Bu durum diş telinin dışarıdan bakıldığında dişler üzerinde ki görüntüsünden kaynaklanmaktadır. Fakat bu durumlar içinde görünmeyen teller bulunmaktadır. Yani görünmeyen tel denilen ise diş ile aynı renkte olan seramikten yapılan diş telleridir. Bunların dışında rahatsızlık yaratan diş telleri için arka yüzeyden uygulanan diş telleri de bulunmaktadır. Normalde diş telleri dişin üstünden uygulanarak kullanılmaktadır.

Fakat bu rahatsızlık durumu için diş teli dişin ön tarafından değil arka tarafından takılarak tedaviye devam edilir. Bu sayede diş telinin görüntüsü olmadığı için dışarıdan kötü görüntü verecek durumu da yaratılmaz. Görünmeyen dişlerinin yanı sıra renkli diş telleri de bulunmaktadır. Bu sayede renkli diş telleri ile daha düşük altılı yaşamayı seven kişiler hayatlarını dişlerine da yansıtmış olurlar. Yani aynı işi gören bu tellerin görüntü olarak seçimi tamamen sizlere bırakılmıştır. Sizin arzu ettiğiniz modele göre seçiminiz yapılır ve tedaviniz o model ile devam eder.

Diş teli hangi yaşlarda takılmalıdır?

Diş teli uygulaması için belirli bir yaş aralığı bulunmamaktadır. Genellikle çocuk yaşta yapılan bu tedavi isterseniz yetişkin hatta yaşlılık zamanlarında bile yapılabilir. Fakat diş teli uygulamasına başlanması için ilk dişlerin yani süt dişlerinin olmaması gerekmektedir. Süt dişlerinin dökülüp yeni dişlerin çıkması ise genellikle sekiz yaşını bulduğu için diş teli uygulaması da sekiz yaşından sonra uygulanmaya başlamaktadır. Genellikle sekiz yaşını aşmış çocuklarda Bozukluklara hemen müdahale edilmek amacı ile diş teli uygulaması yapılmaktadır. Fakat aileniz tarafından bu tür bir uygulama yapılması yoluna gidilmemiş ve yetişkin bir insan olmuşsanız da istediğiniz yaşta diş teli taktırabilirsiniz. Doktorunuza başvurduktan sonra diş eti yapınız uygun ise yetişkin yaşta da bu uygulamaya başlayabilirsiniz.

Diş teli tedavisi ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi uzun vadeli bir tedavidir. Yaklaşık olarak 1-2 sene arasında süren bu tedavi doktorunuzun uygun gördüğü ve Diş yapınız düzeldi zamanda kendini tamamlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu