Diş taşı nedir? Neden oluşur?

Dişlerin üzerindeki girintilerde, dişlerin aralarında, dişlerin birleşme yerlerinde biriken artık gıdaların ve mikroorganizmaların birleşmesiyle oluşan dokuya diş taşı ya da bilindiği adıyla tartar denir. Diş yüzeyi ve diş yeterince temizlenmediğinde üzerinde bakteriler birikir ve tükürükteki fosfat ve kalsiyumun da devreye girmesiyle bakteri plağı daha sert ve katı hale gelir. Diş taşının en kolay fark edilme yolu […]

25.04.2018 - 9:23
25.04.2018 - 9:23
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Dişlerin üzerindeki girintilerde, dişlerin aralarında, dişlerin birleşme yerlerinde biriken artık gıdaların ve mikroorganizmaların birleşmesiyle oluşan dokuya diş taşı ya da bilindiği adıyla tartar denir.

Diş yüzeyi ve diş yeterince temizlenmediğinde üzerinde bakteriler birikir ve tükürükteki fosfat ve kalsiyumun da devreye girmesiyle bakteri plağı daha sert ve katı hale gelir. Diş taşının en kolay fark edilme yolu rengidir. Genelde sarı ya da kahverengi görünümündeki dişlerde tartar olduğu anlaşılır. Tükürük herkeste tartar olmaması, az ya da çok olmasına dair bilgi veren en önemli şeydir. Tartar, dişlerde tükürüğün en çok olduğu, alt ön bölgelerde belli olur. Diş taşının yani tartarın belirli aralıklarla diş hekimleri tarafından temizlenmesi gerekir.

Diş taşının zararları

Diş eti çekilmesi tartar miktarı arttıkça artar. Böylece diş araları açılır ve bu bölgelere diş taşı birikimi artarak devam eder. Ayrıca diş eti çekilmesi de daha da artar. Bu da diş taşının dişlerde çoğalmasına sebep olur.

– Diş tartarı olan yerlerde dişeti iltihapları fazlalaşır.

– Her ne kadar diş taşları temizlenmese de diş etleri gördüğü zarar yüzünden eski haline dönmekte zorlanır.

– Diş taşlarının yoğun olarak biriktiği yerlerde dişlerde çürük görülür.

– Tartarda görülen ilerleme dişlerin arasında yer alan kemiğin kaybına sebep olabilir. Diş taşları, periodontit gibi diş eti hastalıklarının başlıca nedenleri arasında gösterilir.

Diş taşı temizliğinin herhangi bir zararı var mıdır?

Diş taşı temizliğinin kesinlikle yaptırılması gerektiğini belirten uzmanlar, bu temizliğin zararlı olmadığını belirtmektedir. Ayrıca diş taşları, diş etlerine, dişlere ve diğer dokulara zarar verirken temizlenmediği takdirde tedavisi daha zor diş hastalıklarına davetiye çıkarmaktadır. Diş tartarı temizliği sonrasındaki sızı diş taşlarının diş etine verdiği zararın sonucudur.

 

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim