Diş Sararması Nasıl Geçer? Nedenleri, Korunma Yolları Nelerdir? Doğal Çözümler Nelerdir?

NAVİGASYONDiş Sararması NedenleriDiş Sararmasından Korunma Yolları Nelerdir?Diş Sararması için Doğal Çözüm Yolları Nelerdir? Sararan dişler birçok kişi için gündelik yaşamda rahatlığı engelleyen bir problemdir. Özgüven sahibi şık gülümsemeleri engelleyen diş sararması problemi kişileri konuşurken dahi iki kere düşündüren önemli bir estetik kusurdur. Diş sararması nasıl geçer, doğal çözüm yolları nelerdir, nasıl önlenir konuları aşağıdaki yazımızda […]

09.07.2018 - 22:58
09.07.2018 - 22:58
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Sararan dişler birçok kişi için gündelik yaşamda rahatlığı engelleyen bir problemdir. Özgüven sahibi şık gülümsemeleri engelleyen diş sararması problemi kişileri konuşurken dahi iki kere düşündüren önemli bir estetik kusurdur. Diş sararması nasıl geçer, doğal çözüm yolları nelerdir, nasıl önlenir konuları aşağıdaki yazımızda yer almaktadır.

diş sararması

Diş Sararması

Diş Sararması Nedenleri

Sararan dişlerin görüntü itibariyle sağlıksız bir diş ve ağız yapısının işaretçisi olduğunu anlamak zor değildir. Genellikle çürük, diş taşı, plak gibi sorunların işareti olan diş sararması bir ya da birden çok nedenden kaynaklanabilir. Bu sorunların varlığında gelişen diş sararması sorunu için estetik işlemlerden önce dişteki sağlık sorununun giderilmesi gerekir.

Birçok diş probleminde olduğu gibi dişlerin sararmasında da başrol tüketilen yiyecek ve içeceklerindir. Gün içerisinde oldukça sık tüketilen bir içecek olan siyah çay, kola benzeri asit içerikli gazlı içecekler, şekerli ve tatlı yiyecekler, şarap başta olmak üzere alkol türleri, köri gibi renkli baharat ve soslar dişleri sarartan temel besin türleridir. Sigara kullanmak ise başlı başına diş sararmasının nedenleri arasında en büyük yeri kaplar.

Diş Sararmasından Korunma Yolları Nelerdir?

Diş sararmasından korunmak için öncelikle diş hekimi tarafından kapsamlı bir muayeneden geçerek var olan ağız problemleri tespit edilmeli, bu sorunlar çözülmelidir. Aksi halde dişlerin beyazlaması sağlansa dahi bu estetik problem yineleyecektir. Ayrıca sağlık sorununun çözülmesinin estetik beğeniden çok daha öncelikli olduğu unutulmamalıdır.

Diş sararmasını önlemek için var olan alkol ve sigara alışkanlıklarına son verilmeli, beslenmeye dikkat edilmelidir. Kişi gazlı içecekler ya da siyah çay tüketimi yerine gün içinde sıvı ihtiyacını suya ek olarak bitki çayları ile karşılayabilir. Aksi halde hazır ve şişelenmiş halde satılan hemen her üründe mevcut olan şeker ve asit yine diş minesinde hasara ve sararmaya yol açacaktır.

Diş Sararması için Doğal Çözüm Yolları Nelerdir?

Diş sararması sorunu yaygın olduğu gibi, oldukça yaygın bulunan ve hemen her evde yer alan basit ürünlerle de belli ölçüde geçirilmesi mümkündür. Problem ileri boyuttaysa bu konuda bir diş hekiminden tedavi için yardım istemek doğru olacaktır ancak kısa sürede dişlerindeki yeni sararmalara son vermek isteyenler için birkaç yöntem mevcuttur. Bu öneriler şu şekilde sıralanabilir:

diş sararması

Diş Sararması için Doğal Çözümler

Portakal ve muz kabuğu: Portakalın ya da muzun kabuğunu alarak dişleri gün içinde 2 ila 3 dakika kadar kabuğun iç yüzü ile ovmak, sarılığın açılmasını sağlar. Bu kabukları kurutup diş macunu içerisine ekleyerek de kullanmak mümkündür. Meyve kabukları sadece sararma değil ağız kokusu sorunu için de faydalı olacaktır.

Tuz ve soda: Tuzun ya da sodanın mikrpartikülleri dişler üzerinde ovma etkisi yaratarak sarılık sorununa yol açan katmanda temizleme sağlayacaktır. Bunun için diş fırçası üzerine alınan soda ya da tuz ile dişler direkt olarak ovulabileceği gibi diş macunu içerisine karıştırarak da uygulama yapmak mümkündür. Uzun süreli kullanımlar dişte çizilmeler yol açacağından bu uygulamayı dikkatli yapmak gerekir.

Havuç, çilek ve limon: Bu üç farklı besini düzenli olarak tüketmek asidik içerikleri nedeniyle dişin dış katmanlarında beyazlama sağlar. Daha etkili sonuçlar almak için limon suyu ile soda, çilek ile soda karıştırılıp macun kıvamına getirilerek sorun giderilene kadar her gün uygulanabilir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim