Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Diş Sağlığı ve Diş Beyazlığı İçin Püf Noktalar

Dişlerin sağlığına dikkat etmek ilerleyen dönemlerde farklı sorunların ortaya çıkmasını engelleyebilir. Peki diş sağlığı için nelere dikkat edilmeli? Sizler için araştırdık.
Eklenme:
 Diş Sağlığı ve Diş Beyazlığı İçin Püf Noktalar

Organizmanın aynası olarak nitelendirilen dişlerin sağlığına dikkat etmek büyük önem taşır. Diş sağlığı problemleri günümüzde çeşitli nedenlerden dolayı artış gösterirken, en büyük sorun ise zaman içerisinde çürümelerin oluşmasıdır.

Tüketimi yapılan besin yetersizliği ve diş bakımı özensizliği sebebiyle çürüme gösteren dişlerde çeşitli bakteriler görülebilir. Dişlerde oluşan çürümeler bu bakterilerin yanı sıra farklı hastalıklara neden olabilir. Kalp ve damar rahatsızlıkları, böbrek ve karaciğer sorunları ile karşılaşmamak adına diş sağlığına dikkat etmek gerekir.

Dişlerde meydana gelen küçük problemleri kendinizde çözüme kavuşturabilirsiniz. Peki diş sağlığı için neler yapılmalı? Sizler için araştırdık.

Diş Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dişlerinizin sağlıklı olmasını istiyorsanız günde 2 defa fırçalamanız gerekiyor. Temizleyici gargaralar ve diş iplerinden de yardım almanız diş sağlığınız açısından büyük önem taşıyor. Dengeli ve düzenli bir şekilde beslenmek hem vücudunuza yarar sağlarken hemde diş sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

Kabuklu ve sert olan yiyeceklerin diş ile kırılması büyük bir yanlıştır. Bunun yanı sıra elma ve havuç tüketmek dişleriniz için oldukça faydalıdır. Söz konusu besinler dişlerinizde bir hijyen sağlarken bunun yanı sıra diş etlerine masaj yapmalarıyla da tercih edilirler.

Şeker, çikolata tarzındaki tüketimlerinizde diş fırçalamayı unutmamanız gerekir. Eğer dişinizi hemen fırçalayabilecek bir konumda değilseniz su ile gargara yapmak da yararlı olacaktır. Uzmanlar şekerli sakızların dişlere zarar verdiğini belirtirken, sakız çiğnemeyi seviyorsanız şekersiz sakız kullanabilirsiniz.

Ayrıca diş sağlığınız için asit içeren içeceklerden uzak durmanız gerekirken, serinlemek adına meyve suyu ya da su tüketimi gerçekleştirebilirsiniz. Öte yandan diş sağlığınızı korumak adına senelik bazda bir defa olmak üzere bir diş hekimine muayene olmanız gerekiyor.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap