Sağlık

Diş Minelerindeki Rahatsızlıklar Nasıl Oluşur?

İnsan vücudundaki en güçlü madde olan diş mineleri, dişleri yeme, çiğneme ve aynı zamanda aşırı soğuk ve sıcak yemekler ile içeceklerden kaynaklanan zararlara karşı olası yıpranmalardan korur. Bunun yanında diş mineleri dişlere zarar veren kimyasal ve asitli maddelere karşı da koruma sağlar.

Diş minelerinde aşınma görünmeye başladığında dişler, çürük ve çukurlara karşı korunmasız kalır. Ayrıca böyle bir durumda dişler, soğuk ve sıcak yiyeceklere, içeceklere, tatlılara çok daha farklı bir reaksiyon verir. Çünkü diş minelerindeki aşınmalar sebebiyle artık dişe değen her şey sinirlere geçmeye başlamıştır. Bu tabaka aşınmaya başladığında dişleriniz, diş çukurları ve çürüklerine karşı korunmasız kalır. Evde yapılan diş bakımı ya da diş doktoruna düzenli aralıklarla gitmek sağlıklı dişler ve sağlıklı bir ağız için en iyi yöntemdir. Peki diş minelerine neler zarar verir? İşte cevapları…

Diş Minesine Neler Zarar Verir?

  1. Çok fazla şeker tüketimi ağızdaki bakterilerden beslenerek diş minelerini yiyen asitler üretir ve ağız sağlığı bakımı çok dikkatli bir biçimde yapılmadığı sürece sorun büyüyebilir.
  2. Çok ekşi yemekler de içlerindeki aşırı asit sebebiyle diş minelerine büyük ölçüde zarar verir.
  3. Reflü rahatsızlığı da midedeki asitleri ağızda biriktirerek diş minelerinize zarar verir.
  4. Yeme, içmeden sonra kilo almamak için istifra etme hastalığı anlamına gelen Bulimia da diş minelerine zarar veren rahatsızlıklar arasında yer alır. Aşırı içki içmek de ağız kuruluğuna sebep olduğu için diş minelerine fazlasıyla zarar verir.

Yine içinde çok fazla asit barındıran ek besinler veya ilaçlar mineleri etkileyen unsurlar arasında yer alır.

Diş minelerindeki rahatsızlığın belirtileri

  • Çok soğuk ya da sıcak yiyecek ve içecek tükettiğinizde yoğun bir acı hissedilir.
  • Dişlerde kırılganlaşma görülür.
  • Dişlerin üzerinde parlak ve yumuşak bir doku oluşur.
  • Dişlerde fark edilebilecek derecede aşırı sararma oluşur.
  • Isırdığınız ve çiğnediğiniz yerleri gösteren göçükler oluşur.

Bir diğer konumuzda diş apsesi nasıl geçer sorusuna cevap bulabilir, aynı zamanda daha sağlıklı ve düzgün görünümlü bir diş için diş teli tedavisi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu