Diş Hassasiyeti Tedavisi için Farklı Yöntemler

Dişlerde soğuk ve sıcak yiyecek ya da içecek tüketildiği anda ciddi bir rahatsızlık yaratan ve farklı sorunları işaret eden diş hassasiyeti, bazı kolay ancak etkili yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Diş hassasiyeti tedavisi konusu yazımızın devamında..
Yorum Yap
2 dk okuma süresi
10 Kasım 2018

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Diş yüzeyini kaplayan bir tabaka olan dentinde meydana gelen hasarlardan dolayı yaşadığımız bir diş problemi olandiş hassasiyetigeç kalınmadan tedavi edilmesi gereken aksi halde dişte ilerleyen sorunlara neden olan bir şikayettir. Diş hassasiyeti tedavisi hakkında merak edilenleri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

diş hassasiyeti

Diş Hassasiyeti Nasıl Belirtiler Gösterir?

Dişte bulunan pulpa ve dentin tabakaları ısının değişiminde ve basınçta ne kadar duyarlı ve hassas yapılar olduğunu göstermektedir. Soğuk içecekler ya da dondurma gibi soğuk yiyecekler tüketildiğinde, aşırı tatlı, aşırı ekşi gibi türde besinlerde dişlerde rahatsız edici bir kamaşma hissi yaratan bu durum tedavi gerektirmektedir.

Diş Hassasiyeti Neden Olur?

Diş bakımına düzenli ve kapsamlı bir şekilde dikkat etmek gerekmekte olup her diş probleminin temelinde ağız bakımına özen göstermemek yer alabilmektedir.

Bakterilerin birikmesi ve tartar oluşumu zamanla iltihaplanmalara ve diş katmanlarının güçsüzleşmesine yol açmak ve bu da diş ya da diş etlerinde hassasiyetin hissedilmesine yol açmaktadır.

Diş bakımını etkin bir şekilde yapmak adına sert ve hızlı diş fırçalamak dentin tabakasının aşınmasına ve yinediş hassasiyeti tedavisiiçin farklı yöntemlere başvurulmasına yol açmaktadır.

diş hassasiyeti

Dişleri gıcırdatmak, sıklıkla asitli yiyecek ve içecekleri tüketmek de diş katmanlarının aşınmasına ve haliyle problemlerin belirmesine yol açan diğer yaygın nedenlerdendir.

Diğer nedenlerden kırılan ya da aşınan dişlerin tedavi edilip diğer katmanlara bakterilerin ulaşmasını önlemek gerekmekte, kırılan diş bölgelerinin görmezden gelinmesi zamanla sorunların büyümesine yol açmaktadır.

Diş Hassasiyeti Tedavisi Yolları Nelerdir?

Diş hassasiyeti tedavisiiçin öncelikle güvenilir bir diş hekimine danışmanız gerekmektedir. Diş hekiminin bu sorun için uygun gördüğü tedavi yöntemleri sizleri yönlendirmeye ve şikayetlerinizin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

diş hassasiyeti

Eğer şikayetleriniz ilerleyen bir tablo sergilemiyorsa diş hekiminin önerisi üzerine bulabileceğiniz uygun bir diş macunu şikayetinizin sonlanması için yeterli olacaktır. Ancak diş hassasiyeti için diş macunu seçmek tek başına yeterli olmamakta ve bu süreçte beslenmeye de ekstra özen göstermeniz gerekecektir. Fazla sıcak, fazla soğuk, ekşi, şekerli ve yapışkan yiyecekler ya da gazlı içeceklerden dişleriniz onarılana kadar bir süre tamamen uzak durmakta, sonrasında ise belirli sınırları aşmadan tüketmekte fayda olacaktır.

İlerleyen ya da tekrar eden şikayetleriniz için macunun yanı sıra diş fırçasını da değiştirmeniz etkili olacaktır. Daha yumuşak kıllı diş fırçaları tercih edebilir, ek olarak diş ipi kullanmanın da faydalarını görebilirsiniz.

Farklı faydalarını keşfedebileceğiniz bir diğer diş bakım ürünü olan siyah macun hakkında bilgi almak içinSiyah Diş Macunu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir? yazımıza göz atmayı unutmayın.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com