Dış Gebelik Nedir? Dış Gebelik Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Her Şey

Dış gebelik oluşumu, kadınların %2 sinde görülmektedir. Özellikle 35 yaşını geçmiş kadınlarda görülme riski daha fazladır. Erken teşhis ve tedavi çok önem taşımaktadır. Aksi halde anne adayı için hayati risk oluşabilmektedir.
Yorum Yap
4 dk okuma süresi
7 Aralık 2018

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Gebelik oluşumunda kadınların %2’sinde dış gebelik durumu görülmektedir. Dış gebelikte, hamilelik belirtilerinden bazıları görülmektedir. Ancak bu durum anne için hayati risk taşımaktadır. Peki Dış gebelik nedir? Dış gebelik belirtileri ve tedavisi hakkında her şey bu yazımızda…

Dış Gebelik Nedir?

Dış gebelik, embriyonun rahim dışına yerleşmesi sonucu oluşan bir durumdur. Bu durum anne için çok risklidir. Gebeliğin rahim dışında başlaması sonucu kanama meydana gelebilir. Bu durumda doğum gerçekleşmemektedir. Genellikle dış gebelik durumu fallop tüpünde oluşmaktadır. Bu durum, tubal gebelik şeklinde de isimlendirilir. Ancak fallop tüpü, rahim içerisinde oluşan embriyonun büyüme aşamasında tutulması için gereklidir. Ortalama 50 kadından 1’inde, embriyonun rahim dışına yerleşmesiyle, dış gebelik durumu görülmektedir. Kadınlarda kısırlık nedenlerinden biri de dış gebeliktir.

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Embriyonun rahim içerisinde değilde, rahim dışında oluşması sonucu oluşan dış gebelik durumunda, kişi normal hamilelik süresi boyunca oluşan belirtileri yaşamaktadır. Ancak bu belirtiler anne adayının, dış gebelik yaşayıp yaşamadığı hakkında net bir yanıt vermez. Çünkü dış gebelikte bu belirtilerin yanında, daha ciddi durumlar görülmektedir. Dış gebelik durumunda kişide görülen belirtiler şunlardır;

 • Karın, omuz ve boyun bölgelerinde şiddetli ağrılar görülmektedir. Bu ağrıların şiddetinde azalma ve artma görülebilir.
 • Kişide baş dönmesi ve mide bulantısının yanında bayılma da görülmektedir.
 • Kişi kendini çok bitkin hisseder.
 • Vajinal kanama görülür.

Eğer bu belirtiler görülüyorsa ve kanama 3 dakikadan fazlaysa, acilen doktora gidilmesi gerekmektedir. Çünkü dış gebelikte anne adayının hayati riski de bulunmaktadır. Bu yüzden erken teşhis çok önemlidir.

Dış Gebelik, embriyonun rahim içerisinde değilde, rahim dışında oluşması durumudur.

Dış Gebelik, embriyonun rahim içerisinde değilde, rahim dışında oluşması durumudur.

Dış Gebelik Neden Olur?

Dış gebeliğin oluşma nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, oluşmasına neden olan bir kaç durum üzerinde durulmaktadır. Bunlar;

 • Genetiğe bağlı durumlar,
 • Doğumda oluşan kusurlar,
 • Fallop tüpünde oluşan bozukluklar,
 • Hormonal aksaklıklar.

Yukarıdaki nedenlerden ötürü oluşan bu durum hakkında, doktor kontrolü sonucunda daha ayrıntılı bilgi edinilmektedir. Ciddi bir durum olduğu göz önünde bulundurulmalı ve üzerinde durulması gerekmektedir.

Dış Gebelik Riskleri Nelerdir?

Kişide oluşan dış gebelik durumu sonrası, ileride görülebilecek bazı riskli durumlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Yeniden dış gebelik oluşma durumu,
 • Kısırlık görülme durumu,
 • Rahimde hastalık görülme durumudur.
Dış gebelik durumunun, 35 ve 44 yaş arası anne adaylarında görülme riski daha fazladır.

Dış gebelik durumunun, 35 ve 44 yaş arası anne adaylarında görülme riski daha fazladır.

Dış Gebelik Risk Faktörleri Nelerdir?

Kadınların %2’sinde görülen bu durum, kadın için hayati risk taşımaktadır. Dış gebelik risk faktörleri şunlardır;

 1. 35 ve 44 yaş arası anne adaylarında,
 2. Daha önceki hamilelikte dış gebelik oluşumu görüldüyse,
 3. Önceden kürtaj operasyonu geçirmiş kişilerde,
 4. Sigara ve alkol tüketen kişilerde,
 5. Doğurganlık ilacı kullanan kişilerde,
 6. Çocuk sahibi olmak için tedavi gören anne adaylarında,
 7. Önceden abdominal cerrahi geçiren kişilerde,
 8. Fallop tüpünde yapısal anormallik oluşan kişilerde,
 9. Aşırı stres yaşayan kişilerde dış gebelik oluşma riski çok fazladır.

Dış Gebelik Nasıl Teşhis Edilir?

Dış gebelik belirtileri görülmesi durumunda, kesin teşhis hekim tarafından yapılmaktadır. Kontrolün ilk aşamasında, kitle oluşumu olup olmadığının tespit edilmesi için pelvik muayene yapılmaktadır. Bu kontrolden sonra, ultrason görüntülerine bakılır. Ultrason görüntüsünde, gebeliğin rahim içerisinde mi yoksa dış bölgede mi oluştuğu kontrol edilmektedir. Kişi ye kan testi yapılarak, progesteron seviyesi kontrol edilmektedir. Kişi kanama şikayetiyle gelmişse, bunun nedeni fallop tüpünde meydana gelen yırtılmadan kaynaklanabilir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise, kişide dış gebelik durumu var denilmektedir.

Dış gebelik teşhisi için, kan testi yapılarak, progesteron seviyesi kontrol edilmektedir.

Dış gebelik teşhisi için, kan testi yapılarak, progesteron seviyesi kontrol edilmektedir.

Dış Gebelik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dış gebelik tedavisinde cerrahi veya ilaç tedavisi olmak üzere çeşitli uygulamalar mevcuttur. Ancak hastalara sıklıkla uygulanan 2 yöntem mevcuttur, bunlar;

 1. Dış gebelik oluşumu kesinleştiği zaman, tedavi uygulamasına geçilmektedir. Genellikle cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Bir çok yöntem olmasına rağmen, çoğunlukla laparoskopik yöntem tercih edilmektedir. Bu operasyonun diğerlerine göre avantajları çoktur. Bu nedenle hastanın sağlığı açısından öncelikli olarak tercih edilmektedir. Laparoskopik yöntemde, diğer yöntemlere göre yara boyu çok daha küçüktür. Bu sayede iyileşme süreci daha hızlı gerçekleşmektedir. Bu yöntemde, dış gebelik sonlandırılarak, fallop tüpü onarılır.
 2. Dış gebelik tedavisinde, cerrahi müdahaleden farklı olarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Ancak ilaç tedavisinin uygulanabilmesi için, embriyonun durumu ve hormon değerlerinin düzenli olması gerekmektedir.

Dış gebelikte, fallop tüpünde yırtılma ya da gerilme sonucu kanama başladıysa, kanamanın kontrol altına alınması ve durdurulması için acil ameliyat gerekmektedir. Ameliyat esnasında, hamileliğin durumu göz önüne alınarak, fallop tüpünü tedavi etmek için metotreksat verilebilir.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

 • www.medicalpark.com.tr
 • www.bbc.com[/su_spoiler] [/su_accordion]


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com