Dişlerde Çürük Oluşumunu Önlemek için Tüketilmesi Gereken Besinler

NAVİGASYONDiş Çürümesini Önleyen Besinler Nelerdir?Diş Çürümesi için PeynirDiş Çürümesi için ElmaDiş Çürümesi için FındıkDiş Çürümesi için BalıkDiş Çürümesi için KerevizDiş Çürümesi için LimonDiş Çürümesi için YoğurtDiş Çürümesi için ÇilekDiş Çürümesi için Yeşil ÇayDiş Çürümesi için KaranfilDiş Çürüklerini Önleyen Diğer Besinler Dişlerimiz yalnızca etkileyici bir gülüş için değil, vücuda açılan bir kapı olarak genel sağlığımız için […]

09.10.2018 - 9:10
09.10.2018 - 0:54
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Dişlerimiz yalnızca etkileyici bir gülüş için değil, vücuda açılan bir kapı olarak genel sağlığımız için ve rahat bir şekilde yemek gibi yaşamsal aktivitelere devam edebilmemiz için korumamız gereken en önemli yapılardan biridir. Ancak gün içinde şekerli ve asitli yiyecek ya da içecekleri bolca tüketmenin yan etkilerini çürük şeklinde rahatça görebildiğimiz dişlerimizde, bu sorunu ortadan kaldırmak için yine beslenmeye başvurmalıyız.Diş çürümesini önleyen besinlerhakkında bilgi almak aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

diş çürümesini önleyen besinler

Diş Çürümesini Önleyen Besinler Nelerdir?

Yediğimiz zararlı yiyecekler dişlerde çürümeye yol açarken, beslenmenin bu güçlü etkisini tam tersine çevirerek doğru beslenmeyle çürüklerle savaşmak mümkün olabiliyor.Diş çürüklerini yok etmekiçin neler tüketebileceğinizi açıklıyoruz.

Diş Çürümesi için Peynir

Şekerli yiyecekler tükettikten sonrasında yalnızca ince bir parça peynir yemek, şekerli ürünlerin çürümeye yol açan etmenleriyle savaşmak için yeterlidir. Ağız içindeki pH dengesini korumasıyla var olan çürükleri geçirmesinin yanında yeni çürüklerin de oluşumunu engelleyen peynir içindiş dostu yiyeceklerarasında yer aldığını söylemek yanlış olmaz.

Diş Çürümesi için Elma

Yoğun mineral ve vitamin içeriği sayesinde dişin zırhı olan mine tabakasını güçlendiren elma, özellikle yeşil olan türleri tüketildiğinde ağız sağlığını korumak için birebirdir.

diş çürümesini önleyen besinler

Diş Çürümesi için Fındık

Yalnızca dişler için değil, sindirimden bağışıklığa, ciltten kaslara, pek çok bölgenin korunması ve iyileşmesi için faydaları bulunan fındık, çürükleri önlemek için tavsiye edildiği gibi diş eti kanamalarına da çözüm olabiliyor.

Gün içerisinde 5 adet fındık yemenin hem lezzetli bir ara öğün seçeneği olduğunu hem de kısa sürede dişlerde gözle görülür değişimler sağladığını fark edebilirsiniz.

Diş Çürümesi için Balık

Hafta içerisinde 2 ya da 3 kez balık tüketmenin vücudun ihtiyacı olan mineral, fosfor, protein ve omega 3 maddelerini büyük oranda karşıladığını biliyoruz. Ancak tamamı diş sağlığı için de önem arz eden bu maddeler, balığı bizler için daha da vazgeçilmez kılmakla birlikte, düzenli balık tüketmenindiş çürüklerini yok etmeüzerine etkilerine de ispat niteliği taşıyor.

diş çürümesini önleyen besinler

Diş Çürümesi için Kereviz

Tadından dolayı pek beğeni kazanamayan sebzelerden biri olan kereviz, aslında yutabilmek adına bol çiğnenmesi gereken ve bu nedenle tükürük bezlerini çalıştırmada etkili olan farklı bir sebzedir. Tükürük artışı sayesinde ağız içi mikroorganizmaların ölmesi ve ağız asidik değerinin korunması mümkün olmakta, bu da dolaylı olarak diş çürüklerinin önlenmesi anlamına gelmektedir.

Diş Çürümesi için Limon

Bakteri oluşumlarını önleyerek plaklarla da savaşmakta olan limon, çürük başlangıcından itibaren dişleri korumakta ve aynı zamanda daha beyaz dişler kazanmanıza yardımcı olmaktadır.

diş çürümesini önleyen besinler

Diş Çürümesi için Yoğurt

Dişte bulunan en kıymetli minerallerin başında gelen kalsiyum açısından adeta bir hazine olan yoğurt, yalnızcaçürükleri engelleyen besinlerarasında yer almakla kalmaz, diş kayıplarını önler, diş kökü iltihabını kurutur ve gevşeyen dişlerde iyileşme sağlar.

Diş Eti İltihabı İçin 5 Doğal Çözüm yazımızda konuyla ilgili daha detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Diş Çürümesi için Çilek

İçeriğindeki doğal asitler sayesinde diş taşlarını eriten ve dişlerde sararma sorununa iyi gelen çilek, diş çürümesi ihtimalini önemli ölçüde düşürür.

diş çürümesini önleyen besinler

Diş Çürümesi için Yeşil Çay

Kilo vermek isteyenler için tavsiye edilmesine alışkın olduğumuz yeşil çayın faydaları aslında saymakla bitmiyor. Bu faydalar arasında yeşil çayın diş çürükleri ve ağız kokusu ile savaşması da yer alıyor.

Diş Çürümesi için Karanfil

Ağızdaki kötü kokuları önlemek için özellikle yemek sonrasında çiğnendiğine şahit olduğumuz bir bitki olan karanfil faydalarıile diş minelerini sağlamlaştırarak çürümenin yanı sıra diş eti kanamalarında da olumlu etkiler gösterir.

Diş Çürüklerini Önleyen Diğer Besinler

  • Ayçiçeği başta olmak üzere farklı kuru yemişler,
  • Meyve olarak kavun, karpuz, armut ve kivi
  • Sebze olarak havuç
  • Faydalı bitkilerden maydanoz

Düzenli tüketildiğinde gün içinde çürüklerle savaşan diğer besinler arasında yer almaktadır.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim