Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Evde Tedavi! Diş Ağrısı İçin En Etkili 5 Uçucu Yağ

Eklenme:
 Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Evde Tedavi! Diş Ağrısı İçin En Etkili 5 Uçucu Yağ

Enfeksiyon, boşluk, diş çürüğü, dolgu problemleri, çatlak dişler, ortodontik süreçler, diş kökü çürükleri, travmalar veya diş eti rahatsızlığı gibi sorunlar diş ağrısı nedeni olabilir. Bu ağrı o kadar yoğun olabilir ki, ağrı başladığında acı çekenler yerlerinde duramayabilir. Bu durumdan kurtulmanın en iyi yolu dişçiye danışmaktır. Ancak, bunu yapamıyorsanız, doğal esansiyel yağların bazılarını kullanarak ağrıyla başa çıkabilirsiniz. Peki diş ağrısına ne iyi gelir? Diş ağrısına çözüm olabilecek uçucu yağlar yazımızda…

Diş Ağrısı İçin En İyi Uçucu Yağlar

Diş ağrısı ve ağız sağlığı için en iyi uçucu yağlar karanfil yağı, nane yağı, mür yağı ve tarçın yağıdır. Doğal yağlar, çoğunlukla yan etkileri olan tezgâh üstü, insan yapımı ürünlerden çok daha az zararlıdır. Dahası, en güçlü ağrı kesiciler bile diş ağrısının olduğu zonklayan siniri rahatlatamaz.

Karanfil yağı ve nane yağı diş ağrısına doğal tedavi olabilir ve kişiyi yaşamakta olduğunu muazzam bir diş ağrısından kurtarır.

Karanfil yağı

Karanfil antiseptik ve antienflamatuar özelliklerle zenginleştirilmiştir ve en iyi ağrı kesici ilaçlarla bile rekabet edebilir.  Doğal olarak, karanfil yağı yüzyıllar boyunca diş problemlerini tedavi etmek için kullanılmıştır. Aslında, modern diş hekimliğinin doğumundan önce bile, diş hastalıklarını tedavi etmek için karanfil yağı kullanılmıştır. Karanfil yağıyla ilgili en iyi şey, diş ağrısını hafifletmek için kullanıldığında neredeyse anında etki göstermesi ve yüzde 100 güvenli olmasıdır.

Nane Yağı

Temiz ve taze nane tadı, diş macunu ve gargara ürünlerinin çoğuna tat vermek için kullanılır. Ancak, orijinal nane esansiyel yağı, yapılan bir araştırmaya göre, terapötik olan çeşitli özellikler ile doludur.  Bol miktarda lavanta yağı ile birlikte nane yağı ile çözülebilir, çünkü mevcut olan en çok yönlü esansiyel yağlardan biridir. Nane esansiyel yağı, güçlü antimikrobiyal içeriğiyle aktif bir bileşendir. Özellikleri, ağızda gelişmeye devam eden bakterilerle savaşmaya yardımcı olur. Tıpkı karanfil yağı gibi nane yağı da diş etlerini ve dişleri enfeksiyondan korumak ve ağzı taze tutmak için yüzyıllar boyunca kullanılmıştır. Birkaç damla nane yağı ile karıştırılmış bir bardak su ile ağzınızı sadece çalkalayarak bakteri ve kötü kokuyu uzak tutabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı

Diş enfeksiyonları için en iyi yağlardan biridir. Yağ, enfeksiyona yol açan oral bakterilerle savaşmaya ve korumaya yardımcı olur. Farklı periodontal hastalık tiplerini tedavi etmek için, çay ağacı yağı, güçlü antiseptik özelliklerinden dolayı en çok tercih edilen elementlerden biridir. Çay ağacı yağı diş beyazlatmada da çok etkilidir.

Tarçın Yağı

Tüm enfeksiyon türleri tarçının anti bakteriyel özellikleriyle tedavi edilir, diş çürümesi ve diş eti hastalığına neden olan mikroorganizmalara karşı en olan yağlardan biridir. Bunlara ek olarak, tarçının içinde mevcut olan fito-bileşikler, ayrıca, herhangi bir karışımın ağrı ile uyuşma özelliklerini daha da arttıran anti-enflamatuar özelliklerle birlikte etki gösterir.

Mür Esansiyel Yağı

Mür esansiyel yağı sıcak ve odunsu bir aroma ile birlikte gelir. Bunun bir sonucu olarak, ferahlık veren bir yağ ile karşılaştırıldığında (limon, portakal vb.) oral hijyen için daha uygun görünmektedir. Mür yağının, diş eti problemlerine ve ülserlere karşı oldukça etkili olan antiseptik ve yatıştırıcı nitelikte etkileri vardır.

Araştırmalar, 30 yaş ve üstü yetişkinlerin yüzde 35-40’ından fazlasının, diş kaybına neden olabilecek diş eti hastalıklarını geliştirme eğiliminde olduğunu göstermektedir. Yukarıdakiler, diş problemlerinizden bir veya daha fazlasından kurtulmanızı sağlayacak en faydalı esansiyel yağlardan bazılarıdır.

Ancak, uzman diş hekimini ziyaret etmeniz ve böylece altta yatan herhangi bir sorunun zor bir sürece dönüş yapmadan önce tespit edilip tedavi edilebilmesi ve yıllar boyunca istediğiniz zaman güvenle gülümseyebilmeniz için önemlidir. Esansiyel yağlar kısa süre için rahatlama sağlayıp ağrılarınızdan kurtulmanız içindir.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Koronavirüs Hastalarına Büyük Şok! Tedavi Gören Hastalarda Böbrek Yetmezliği Başladı
19 04 2020 - 09:59
Aşırı kahve tüketmek bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir
18 04 2020 - 18:14
Ücretsiz maske için kod nasıl alınır? Bir kişi kaç maske alabilir?
10 04 2020 - 19:27
Dang humması nedir, belirtileri nelerdir?
8 04 2020 - 14:19
Sağlık Ocağı hangi saatlerde çalışıyor?
6 04 2020 - 11:23