Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Bulabileceğiniz Doğal Çözümler

Eklenme:
 Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Bulabileceğiniz Doğal Çözümler

Nerdeyse her insan hayatında en az bir kez diş ağrısını yaşamıştır. Bu nedenle ne kadar rahatsız edici olduğunu bilir. Diş ağrısı insanın yaşam kalitesini düşüren nedenlerden biridir. Diş ağrısını hissettiğinizde en yakın zamanda doktora gitmeniz gerekir. Doktora gitmenizin imkansız olduğu durumlarda ağrınızı dindirmenin yollarını sizin için araştırdık.

Diş Ağrısının Nedenleri Nedir?

Diş ağrısının tek bir nedeni bulunmamaktadır. Diş çürükleri, 20’lik dişleri, diş eti iltihabı ya da diş dolgusundaki problemler diş ağrısının nedenlerinden olabilir. Diş ağrısı hissedilmeye başlandığında gecikmeden bir diş doktoruna gitmek gerekir.

Diş ağrıları genelde yatmadan önce ve yemekten sonra olur ya da şiddetlenir. Bunun sebebi yenilen yemek değil diş aralarında ya da çürüklerde biriken artıklardır. Dişe sıkışmış artıklar oldukları yerde özel bir asit üretir ve bu da diş sinirlerini rahatsız eder. Bu nedenle ağrı oluşur.

Diş Ağrısı İçin Doğal Çözümler

 1. Diş Fırçalama

Diş fırçalama işlemi dişte kalan yemek artıklarını temizler. Bu nedenler de diş ağrısının temek nedenlerinden biri olan yemek artığı sorunu azalmaya başlar. Özellikle tüketilen nişastalı ve şekerli gıdalar diş ağrılarını arttırır.

 1. Yastık

Diş ağrıları özellikle uykudan önce şiddetlenir ve uzun süre sürer. Bunun sebebi ise kan basıncıdır. Kan basıncı bu pozisyonda başa vuru ve çene bölgesi sızlar. Buna çözüm olarak yüksek bir yastık kullanın.

 1. Buz

Buz, birçok ağrı ve acıda kullanılan etkili bir çözümdür. Bununla beraber diş ağrılarında da yardımcıdır. Ağrıyan dişin bulunduğu bölgedeki yanağa havluya ya da beze sarılmış bir buz uygulaması yapın. Buzu direkt temasa sokmayın.

 1. Sıcak su

Sıcak su uygulaması diş ağrılarını hafifletir. Bu durumda yapmanız gerek bir miktar sıcak suyu ağzınızda çalkalamaktır.

 1. Tuzlu su veya üzüm sirkesi

Tuzlu su ve üzüm sirkesi kısa süreli çözümlerden biridir. Diş ağrılarını dindirirler ve dişlerin bir süre uyuşmasını sağlarlar.

 1. Sarımsak

Sarımsak, iltihaplar için çok işe yarayan bir bitkidir. 2 diş sarımsağı ezdikten sonra ağrıyan dişin üzerini kaplayacak şekilde dişinize yerleştirin. Bir süre bekledikten sonra temizleyin. Sarımsak ağrıyı alacak ve ağrıya sebep olan bakterilerin azalmasına yardımcı olacaktır.

 1. Salatalık

Tuz ile ovulmuş olan taze salatalık oda sıcaklığına getirilir. Ardından ağrıyan diş üzerine konur ve diş üzerinde bekletilir.

 1. Karanfil

Karanfil, ağız kokularında ve ağız iltihaplarında başarılı bir bitkidir. Bunların yanında diş ağrısı konusunda da etkilidir ağrıyan dişinizin olduğu bölgenin yanında 4 – 5 dakika boyunca karanfil çiğneyin. Çiğnenen karanfil etkisi oldukça kısa bir zamanda gösterecek ve ağrının olduğu yeri uyuşturup geçmesini sağlayacaktır.

Acilen Doktora Gidilmesi Gerekilen Durumlar

Diş ağrısıyla beraber bu durumlar da varsa acilen doktora gitmeniz gerekmektedir.

 • Diş ağrısının sonucunda meydana gelen apse,
 • Dişi fırçalarken meydana gelen diş eti kanamaları,
 • Sıcağa ve soğuya aşırı hassasiyet.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Koronavirüs Hastalarına Büyük Şok! Tedavi Gören Hastalarda Böbrek Yetmezliği Başladı
19 04 2020 - 09:59
Aşırı kahve tüketmek bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir
18 04 2020 - 18:14
Ücretsiz maske için kod nasıl alınır? Bir kişi kaç maske alabilir?
10 04 2020 - 19:27
Dang humması nedir, belirtileri nelerdir?
8 04 2020 - 14:19
Sağlık Ocağı hangi saatlerde çalışıyor?
6 04 2020 - 11:23