Sağlık

Dirsek ve Koltuk Altı Kararmalarına Çözüm Doğal Tarif

Cilt, adeta vücudumuzun koruyucusu. Ama o da iç ve dış etkenlerden etkileniyor ve bazen zarar görüyor. Hele bir de cildiniz hassas ise işiniz bir hayli zor. Güneş, rüzgar, soğuk kolayca cildinizi etkiler ve bu etkilerden kurtulmak da hiç kolay olmaz.

Vücudumuzda en çabuk yıpranan yerlerden biri de dirseklerimizdir. Çünkü dirseklerimiz,biz farkında bile olmadan gün içerisinde sık sık bir yerlere temas eder ve zedelenir. Koltuk altımız da başta ağda olmak üzere istenmeyen tüylerden kurtulmak için denediğimiz yöntemler sonucunda zaman içerisinde kararmaya başlar. Ne yazık ki bu kararmalardan kurtulmak da bir hayli zahmetli bir iş. Koltuk altı ve dirsek kararmalarını önlemek, yok etmek için son yıllarda çok sayıda kimyasal içeren yöntem geliştirildi. Ama siz de “cildime kimyasal temas etmesin” diyenlerdenseniz doğal yöntemlerden destek almanızda yarar var.

Peki, hangi malzemeleri kullanırsak koltuk altı ve dirsek kararmasından kurtulabiliriz? Doğal çözümler bu konuda işimize yarar mı?

İşte koltuk altı kararması ve dirsek kararması konusunda imdadınıza yetişecek, harika doğal bir tarif geliyor!

Sadece 2 Malzeme

İsterseniz tarife geçmeden önce gelin bu iş için kullanacağımız malzemeleri bir tanıyalım. Karışımı hazırlarken sadece pirinç unu ve domates kullanacağız. İsterseniz önce bu iki malzemenin neden kullanıldığına bakalım…

İçinde bol miktarda C vitamini bulunan domates, bu karışımın en önemli malzemesi olarak karşımıza çıkıyor. Likopen de içeren domates, bu iki özelliği sayesinde hücreleri yeniliyor ve cildin kalojen üretimine destek veriyor. Cilde esneklik kazandıran ve güneşin zararlı etkilerinden de koruyan domates yaşlanma etkilerini geciktiriyor. Domatesi düzenli olarak yemeniz durumunda da cildinizde aynı etkileri göreceksiniz, ancak maske olarak kullanırsanız daha hızlı sonuçlar alabilirsiniz.

Pirinç unu ise bu karışımda domatesin asidik yapısı sonucu hassas ciltlerde oluşabilecek kızarıklık ya da olumsuz etkilerin önüne geçmek için bulunuyor. Bu iş için pirinç ününün tercih edilmesinin nedeni ise pirinçte de bulunan ve ferulik asit adı verilen bir madde. Bu madde güçlü antioksidan etkiler gösterir ve bu sayede de cildi temizleyerek, Işıl Işıl parlayan bir görünüm verir.

Ayrıca yine pirincin içinde de yer alan allantoin adlı bir madde de cildi güneşin zararlı etkilerinden korur ve beyazlamasına yardımcı olur.

Kol Altı ve Dirsek Kararmalarına Çözüm Olan Karışımın Tarifi

Çok pratik ve doğal olan bu karışımı hazırlamakta hiç zorlanmayacaksınız. Zaten sadece bir kaç dakika süren tarifi anlatmaya başlayalım.

Malzemeler:

1Adet orta boy domates

Aldığı kadar pirinç unu

Nasıl Yapılır?

Kabukları soyulmuş domatesi rendenin ince kısmı ile iyice rendeleyin. Daha sonra pirinç ununu eklemeye başlayın, ancak bir yandan da karıştırın. Karışımın macun kıvamını alması gerekir, bu nedenle ne kadar pirinç unu ekleyeceğiniz de göz kararı olacaktır. Pirinç ununu da ekledikten sonra karışım hazır hemen uygulamaya geçebilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Kullanma aşamasında dikkat etmeniz gereken en önemli husus karışımın yeni hazırlanmış olmasıdır. Bu nedenle bekletmeden hemen uygulama yapmanızda yarar var. Hatta karışımı hazırlamadan önce duş alıp cildinizi temizlerseniz iyi olacaktır. Bu aşamaların ardından karışımı beyazlatmak istediğiniz bölgeye sürün. 20 – 30 dakika karışım cildinizde beklesin. Zaten karışımın kuruyup katılaştığını göreceksiniz. Bu duruma geldikten sonra ılık su ile o bölgeyi durulayabilirsiniz. Karışımı haftada 2 – 3 defa uygulamanızda bir sakınca yoktur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu