Dilde Çıkan Yara Neden Olur, Nasıl Geçer?

NAVİGASYONDilde Neden Yara Çıkar?Dilde Çıkan Yaralar Neyin Habercisi?Dilde Çıkan Yara için Bitkisel ÇözümDil Yarası için Aloe VeraDil Yarası için Meyan KöküDil Yarası için TuzDil Yarası için Kabartma Tozu Dilde beliren acılı bir durum olan yaralar karşısında gündelik yaşamda herhangi bir şey yeme içme ve hatta konuşma dahi esnasında kişi rahatsızlık hissetmekte, bu nedenle dilde çıkan yara için çözüm […]

18.10.2018 - 9:10
18.10.2018 - 2:11
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Dilde beliren acılı bir durum olan yaralar karşısında gündelik yaşamda herhangi bir şey yeme içme ve hatta konuşma dahi esnasında kişi rahatsızlık hissetmekte, bu nedenledilde çıkan yaraiçin çözüm arayışına girilmektedir. Dilde beliren enfeksiyon, tümör ya da toksik madde birikmesi gibi pek çok farklı durum karşısında yanma ve tat duyusunda bozulma gibi belirtilerle birlikte gelen dil yarası için nedenlerinden tedavisine kadar tüm detayları aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

dilde çıkan yara

Dilde Neden Yara Çıkar?

Farklı hastalıkların kendini belli etmede bir araç olarak oluşturduğu, yani aslında tek başına bir hastalık olmayıp bir semptom olandil yarası nedenleriarasında farklı maddeler yer almaktadır. Bazen dilde ısırma sonucunda oluşan mikro yırtıklar ya da diş çürükleri gibi basit nedenlerle bazen de ağız için kanseri ya da enfeksiyonu gibi ciddi nedenlerle yara çıktığı görülür. Durumun nedeninin tespiti ardından önemli bir sorun olduğundan bu yaralar için acil tıbbi müdahale gerekmektedir.

Dilde mantar, bakteri ya da virüslerin yol açtığı enfeksiyonlar karşısında yara çıkması oldukça sık karşılaşılan ve dilin kendi yapısı gereği yatkın olduğu bir durumdur.Dilde enfeksiyonyalnızca yarayla değil, renk değişimi, şişlik ve acı duyma gibi belirtilerle birlikte kendini gösterir.

 • Sürekli olarak baharatlı yiyecekler tüketmek
 • Tütün ve alkol kullanmak
 • Fazla sıcak ya da fazla soğuk yiyecek içecekler tüketmek

diğer ortadan kaldırılabilirdilde yara çıkması nedenleriarasındadır.

Dilde Çıkan Yaralar Neyin Habercisi?

Dilde çıkan yaralar için çözümgeliştirmeden önce bu sorunun altında yatan nedenin tespit edilmesi ve daha ciddi bir nedenden ileri geliyorsa bu sorunun çözülmesi gerekmektedir. Dil yarası genelde tek başına belirmeyip beraberinde başka semptomları taşımakta, dil yarasına eşlik eden bu şikayetler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Dilde şişme
 • Dil renginde solgunluk
 • Çiğneme, yutkunma ve yutmada zorluk
 • Kötü ağız kokusu
 • Yanma hissi
 • Kabarcıklar
 • Aşırı tükürük üretmek
 • Boğaz ya da bağ ağrısı
 • İştahta azalma
 • Ağız içinde kızarıklıklar

dilde çıkan yara

Tüm bunların her biri farklı bir nedenden ileri gelen semptomlar olup, hayati bir sorun olup olmadığını kontrol etmek amacıyla şüphe halinde direkt olarak ve zaman kaybetmeden uzman bir doktora danışılmalıdır. Durumun hayati önem arz ettiğine dair bazı belirtiler şu şekildedir:

 • Baygınlık geçirme, bilinçte gün içinde kayıplar
 • Kanlı öksürük
 • Yutkunma güçlüğü
 • Ateşin yükselmesi
 • Midede bulantı ve kusma
 • Yüz, dil ya da dudaklarda ani değişimler
 • Dudak ya da tırnaklarda mavileşme
 • Nefes darlığı, nefes alırken anormal sesler çıkarma
 • Dilde ısı artışıyla birlikte kızarma

Dilde Çıkan Yara için Bitkisel Çözüm

Dil yarasının nedenleri her zaman ciddi nedenlerden ileri gelmemekte, hatta çoğu zaman dili ısırma, dişlerde çürük, baharatlı beslenme sonucu tahriş gibi basit nedenlerden ileri gelmektedir. Bu gibi durumlarda dil yarası için çözüm geliştirmek ve tamamen doğal yollarla yaranın yarattığı olumsuz etkilerden kurtulmak mümkündür.

Dil Yarası için Aloe Vera

Sahip olduğu hücre yenileyici özelliği sayesinde cildin yanı sıra dil üzerinde de kullanılabilen aloe vera, iltihap önleyici ve ağrı azaltıcı etkileriyle şikayetlerinize son verebilir.

Bir aloe vera bitkisinin içerisinde bulunan jeli çıkarıp dil üzerindeki yaraya direkt uygulamak ve bu uygulamayı gün içinde birkaç defa tekrarlamakdil yarası için bitkisel çözümarayanlara yeterli olacaktır.

Aloe vera jeli rahatsızlık veriyorsa günde 3 ila 4 defa olmak kaydıyla aloe vera suyunu gargara olarak kullanmayı da deneyebilirsiniz.

Dil Yarası için Meyan Kökü

İltihaplardan etkilenen bölgede rahatlatıcı etki gösteren bir bitki olan meyan kökü, toz olarak kullanılabilir olması sayesinde pratik bir hal almaktadır.

1 çay kaşığı toz formundaki meyan kökünü suyla macun kıvamına gelene kadar karıştırdıktan sonra pamuk yardımıyla yara üzerine uygulamak ve birkaç dakika beklemenin ardından iyice durulamak ağız içinde istenen antiseptik ortamın yaratılmasına yardımcı olacaktır.

Diğer yöntemler gibi meyan kökü uygulamasını da gün içinde ihtiyaca göre tekrarlamak faydalı olacaktır.

dilde çıkan yara

Meyan kökü gibi antibiyotik bitkiler hakkında bilgi sahibi olmak içinEn Güçlü Doğal Antibiyotikler Nelerdir? yazımıza göz atmayı unutmayın.

Dil Yarası için Tuz

Antiseptik ürünler içerisinde en doğal ve en kolay bulunanı olan tuz, yara iyileştirmede etkili bir yöntemdir. Olası enfeksiyonları da engelleyecek olan tuzudil üzerinde çıkan yaraiçin kullanmak istiyorsanız 1 çorba kaşığı tuz ve 1 bardak suyu karıştırıp ağız gargarası olarak kullanabilirsiniz.

Etkileri artırmak adına deniz tuzu kullanabilir, bu sayede deniz suyunun faydaları ile yaranın daha da hızlı iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Biraz acılı bir yöntem olsa da tuzu sulandırmadan direkt uygulamak da iyileşme ve koruma için etkilidir.

dilde çıkan yara

Dil Yarası için Kabartma Tozu

İltihabı dindirmek için kullanabileceğimiz kabartma tozunu bir macun gibi kullanarak kısa sürededilde çıkan yaralar için çözümbulabilirsiniz.

Yarım çay kaşığı kabartma tozunu su ile macun kıvamını elde edene kadar karıştırdıktan sonra yaralı bölge üzerine uygulayıp yaklaşık 1 dakika boyunca yıkamadan beklemeniz yeterli olacaktır.

Dilerseniz karışımın etkilerini artırmak için kabartma tozu eklediğiniz bir bardak su ile ağız gargarası yapabilirsiniz.

Bu yöntemleri şikayetinizden kurtulana dek günde 3 defa uygulamalısınız.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim