Dikkatli Tüketin: Sivilce Yapan Gıdalar!

Sivilce problemi ile ergenlik yıllarında tanışıyoruz ve yetişkinlik hayatımızda da sık sık bu sorunu yaşıyoruz. Dünyanın yüzde onunun etkilendiği bu sorun aslında bazı gıdalar nedeniyle de yaşanabiliyor. İşte çok tüketilmesi durumunda sivilce yapan gıdalar…
Yorum Yap
4 dk okuma süresi
14 Ekim 2018

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Akneye en çok neden olan koşullar arasında cildin sebum ve keratin üretimi, hormonlar, bakteriler, enflamasyon ve siyah noktalar sayılabilir. Fakat yapılan güncel çalışmalar sonucunda ciltte oluşan sivilcelerle beslenme düzeninin de yakın bir ilgisi olduğu ortaya çıkmıştır. Sivilce yapan yiyecekler nelerdir, yiyeceklerin cilt sağlığı için önemi ne? Bütün soruların yanıtını bu yazımızda araştırdık.

Sivilcelerden kurtulmak ve sivilce oluşumunu engellemek için beslenme düzenini kesinlikle değiştirmek gerekiyor. Çünkü bazı gıdaların fazla tüketilmez sivilceye neden olabiliyor. Yazımızın devamında sivilce neden olabilecek gıdalar ve ne kadar tüketilmesi gerektiği hakkında detayları bulabilirsiniz…

Sivilce Yapan Gıdalar

İşlenmiş tahıllar ve şeker

İşlenmiş Karbonhidratları beslenme düzeninde çok kullanan kişiler sivilce problemi ile de daha çok karşılaşıyor. Kaçınmanız gereken işlenmiş Karbonhidratlar bakımından zengin olan bazı gıdaları şu şekilde sayabiliriz;

  • Beyaz unla yapılan makarna
  • Kahvaltı gevreği, karaker, ekmek,
  • Beyaz unla yapılan tatlılar
  • Pirinç bazlı noodle
  • Beyaz pirinç
  • Şekerli içecekler
  • Gazlı içecekler
  • Akçaağaç şurubu
  • Mısır şurubu
  • Agave ve bal gibi sıvı tatlandırıcılar

Yukarıda saydığımız gıdaların sivilce oluşumuna neden olması aslında işlenmiş gıdaların kan şekeri ve insülin seviyelerine etkilemesi ile ortaya çıkıyor. Çünkü hızla kana karışan işlenmiş Karbonhidratlar kan şekerini ve insülin seviyesini yükseltiyor. Vücutta insülin seviyesi yükselince de hücreleri daha hızlı büyüyor ve sebum üretimi artıyor.

Süt ürünleri

Süt ürünleri tüketiminin sivilce ile bağlantılı olduğu, ergenlik çağındaki gençler üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Uzmanlar sürtsün insülin seviyesinin yükselmesi nedeniyle sivilce oluşumuna Destek olduğunu söylemektedir. Özellikle inek sütünün içerisinde bulunan aminoasitler karaciğerde daha fazla IGF-1 üretimi olmasına neden oluyor. Sivilceye de bu fazla IGF-1’in neden olduğu tahmin ediliyor. Şu anda da süt ürünleri ve sivilce arasındaki bağlantıyı ortaya çıkarmak için yürütülen çok sayıda çalışma bulunuyor.

Sivilce oluşumu ve fast food gıdalar arasında yakından bir ilişki bulunuyor. Özellikle kızarmış tavuk, Hamburger, Patates kızartması, Sosisli sandviç ve kola gibi gıdalar sivilce oluşumuna en çok neden olan gıdalar arasında yer alıyor. Kısa süre önce yaklaşık 2300 Türk erkeği üzerinde Eskişehir’de yapılan bir araştırmada Çok fazla Facebook’ta tüketmenin ciltteki akne gelişimini yüzde 24 oranında arttırdığı belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarının nedeni olarak Fast food ürünlerinin hormon düzeylerini adına gelişimini teşvik edecek şekilde değiştirdiği gösterilmiştir.

Omega-6 yağları açısından zengin gıdalar

Yüksek miktarda Omega 6 yağ asidi bakımından zengin beslenme genellikle Batı stili beslenme oluyor. Fakat Omega 6 yağ asidi içeren besinler genellikle enflamasyon ve akne seviyesini attırıyor. Soya yağı ve Mısır yağı gibi omega-6 açısından zengin besinler ve Omega 3 açısından zengin ceviz ve balık gibi gıdaların çok fazla tüketilmesi sivilce riskini arttırıyor.

Çikolata

1920’li yıllardan bu yana çikolata ve sivilce arasındaki ilişki araştırılmaya devam ediyor. Son yıllarda yapılan bir çalışmanın sonucunda ise Günde 2 defa bitter çikolata yiyen kişilerin sadece 2 hafta içerisinde sivilce sorunu yaşadığı ortaya çıktı. Henüz çikolatanın sivilceyi neden arttırdığı konusunda kesin bir bilgi olmasa da çikolata yemenin bağışıklık sisteminde sivilceye yol açan bakterileri çoğalttığı düşünülüyor.

Hayvansal gıdalar

Son yıllarda hayvansal gıda enstitüsünde et üretimini artırabilmek için yüksek miktarda büyüme hormonu kullanılıyor. Bu hormonlar et ürünlerini tüketmemiz durumunda bizim sistemimize giriyor ve vücutta hormon dengesizliğine neden oluyor. Hormonlarda yaşanan bu dengesizlikler ise vücut cildin sivilce gitmesini sağlıyor. Ayrıca etler gibi süt ürünlerinin üretimi de aynı yöntemlerle yapıldığı için protein kaynağı yiyeceklerde ne yazık ki sivilce yapan yiyecekler arasında yer alıyor. Bundan dolayı hayvansal gıda ürünleri tüketmek istiyorsanız genel olarak organik ürünlere yönelmek gerekiyor.

Kuruyemişler

Yüksek miktarda omega 6 yağ asidi içeren kuruyemişler de bu özelliği nedeniyle cildin sivilce üretimini destekliyor. Çünkü bu gıdalar vücutta enflasyona neden oluyor ve bu da akne oluşumuna yardımcı oluyor. Fakat kuruyemişler aynı zamanda güçlü bir antioksidan mineral ve vitamin kaynağı olduğu için onları tam anlamıyla beslenme düzeninizden çıkarmanız gerekiyor.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz basın ahlak ilkelerine uymaya söz vermiştir.Gizlilik Politikası |Hakkımızda | Künye | İletişim devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com