Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Dikkat eksikliğine ve odaklanma problemine iyi gelen mucize besinler

Eklenme:
 Dikkat eksikliğine ve odaklanma problemine iyi gelen mucize besinler

Zihinsel egzersizlerin beyin etkinliğimizi büyük ölçüde artırabileceği bir gerçektir. Ek olarak, iyi bir hafıza ve daha iyi odaklanma için onlarca beyin dostu yiyecek vardır. Besleyici bir diyet uygulayarak, kısa süreli hafızamızı geliştirebilir, uyanıklığı ve problem çözme kapasitemizi artırabiliriz. Beyin hücrelerinin onarımı için gerekli olan mineral ve vitaminler bakımından zengin olan birçok yiyecek vardır. Bu yiyecekler nasıl öğrendiğiniz ve ne hatırladığınızla ilgileniyorlar. Dahası, süper yiyecekler aynı zamanda iyi bir ruh hali geliştiricisidir ve hayatınızdan sonuna kadar keyif almanıza yardımcı olur. Bunun ışığında, hafızayı ve odaklanmayı geliştirdiği kanıtlanan gıdalara bir göz atalım…

Omega 3 zengini balıklar

Alabalık, Uskumru ve Somon gibi yağlı balıkların büyük Omega-3 yağ asitleri veya DHA kaynakları olduğu iddiasını destekleyen çok sayıda araştırma vardır. Diyetinize yeterince balık ekleyin ve optimal beyin sağlığını desteklemek için balık yağı takviyeleri kullanın. Araştırmalar, erkeklerin daha iyi ‘çalışma’ hafızası yaşadıklarını, kadınların ise balık ve balık yağı takviyesi kullandıktan sonra epizodik hafıza hızında iyileşme gösterdiğini ortaya koymaktadır.

Antioksidan deposu yaban mersini

Antioksidanlar ve polifenolik olarak bilinen bileşiklerle yüklü yaban mersini, kısa süreli hafıza ve konsantrasyonu geliştirmek için harika bir bileşen olarak görev yapar. Ayrıca Alzheimer ve Demans gibi ciddi tıbbi durumların başlamasını geciktirmekte de yardımcı olurlar. Her iki tıbbi durum da yüksek düzeyde toksinler tarafından tetiklendiğinden; Bütün bu toksinleri etkin bir şekilde yok etmek ve bu hastalıkların gelişmesini önlemek için yaban mersini tüketilmelidir. Kronik inflamasyon, beyin hücrelerinde enerji üretimini azaltır. Bu, beyin sisi ve zihinsel yorgunluk ile sonuçlanır endişe, depresyon ve DEHB ile karakterizedir. Demans ve kronik enflamasyonla ilişkili semptomlardan uzak durmak için meyveleri ve yaban mersinini bolca yiyin.

Beyni temizleyen çilek

Yaban mersini gibi, çilek de polifenolikler ve flavonoidler içerir. Bu nedenle çileklerin beyni temizlemesi ve çok çeşitli bilişsel işlevleri engelleyen toksinleri elimine etmeleri önerilir.

Adaçayı odaklanma ve kavrama hızını arttırıyor

Birkaç çeşit yemek yemeğine lezzet katmak için sıkça kullanılır. Bununla birlikte, adaçayı ayrıca Alzheimer ilaçlarının üretiminde de kullanılan antioksidanlar gibi bileşikler içerir. Adaçayı odaklanma ve kavrama hızını arttırmak için beynin farklı bölgeleri arasındaki bağlantıyı geliştirir. İltihap önleyici özelliklere sahiptir ve beyin dostu bir vitamin olan K vitamini bakımından zengindir.

Domates dikkat süresini arttırır

Domates, likopen dahil antioksidanlarla doldurulur (10 gram salça başına yaklaşık 4 miligram). Beyin hücrelerine zarar verebilecek ve zihinsel aktivitenin azalmasına neden olacak serbest radikallerle savaşmak için popülerdir. Dikkat sürenizi ve problem çözme becerilerinizi arttırmak istiyorsanız bolca domates yiyin. Vasküler Demans, Alzheimer hastalıkları ve hafif bilişsel bozuklukları olan hastalara önerilmektedir.

K vitamini deposu brokoli iyi beyin sağlığını geliştirir

Brokoli, iyi bir beyin sağlığı için fantastik bir besin maddesi olan K vitamini bakımından zengindir. Araştırmacılar, K vitaminin yaşa bağlı demansın gelişme olasılığını azalttığını keşfetti. Aynı zamanda kalsiyumun korunmasına ve maküler dejenerasyonun başlamasını önlemeye yardımcı olur. Brokoli aynı zamanda kalp için iyidir ve birçok kardiyovasküler hastalıkları uzak tutar. Brokoli ayrıca birçok kanser türünü önler; yumurtalık, meme, kolon ve akciğer kanseri dahil.

Bitter çikolata zihinsel işlev süresini geliştirir

Bitter çikolata ayrıca kafein içerir. Dolayısıyla, bir bardak koyu çikolata yerken bir fincan kahveden çıkardığınız gibi benzer etkiler yaşarsınız. Odaklanma, zihinsel işlev ve dikkat süresinin iyileştirildiği bilinmektedir.

Analitik becerileri arttırmak için kabak çekirdeği

Çinko yüklü kabak çekirdeğinin analitik becerileri, zihinsel çevikliği ve hafızayı arttırdığı bilinmektedir. Bu tohumlar beyindeki GABA aktivitesini destekleyen niasin içerir. Kabak çekirdeğinin LDL kolesterolünü azalttığı ve kaygı ile ilişkili semptomların gelişimini önlediği de bilinmektedir. Anksiyete, konsantre olma ve uyuma yeteneğimizi çok fazla etkilediği için; Diyetimize yeterince çinko dahil edersek, kaygı ve uykusuzluğa iyi bir önlem almış oluruz. Bunlar ayrıca iyi protein kaynaklarıdır ve selenyum, magnezyum, bakır ve demir gibi birçok temel mineraldir.

Kafein odak ve konsantrasyonu arttırır

Kahve odak ve konsantrasyonun arttırılmasında faydalıdır. Dahası, kafein ayrıca iyi beyin sağlığını da destekler. Çalışmalar ayrıca kahvenin depresyonu azaltabildiğini ve hafızayı artırabildiğini ortaya koyuyor.

Tam tahıllar beyin gücünü arttırır

Yulaf ve buğday kolin içerir. Bu, vücudumuzun hafızamızı geliştirmeye yardımcı olan bir nörotransmiter olan asetilkolin üretme yeteneğini geliştirir. Bu nedenle, kısa ve uzun süreli hafızanızı geliştirmek için diyetinize daha fazla kepekli tahıl ekleyin. Dahası, kepekli tahıllar ayrıca beyin gücünüzü önemli ölçüde artırabilen karmaşık karbonhidratlar içerir.

Ispanak beyindeki toksinleri uzaklaştırır

Bu doğanın armağanı, beyinden toksinleri uzaklaştıran ve yaşa bağlı zihinsel gerileme ile mücadele eden bir antioksidan olan luteinde bol miktarda bulunur. Tufts Üniversitesi İnsan Beslenme Araştırma Merkezi’nde yapılan bir araştırmada, daha fazla ıspanak tüketen katılımcıların (diğer katılımcılara göre) hafıza ve öğrenme yeteneği testlerinde tutarlı ve güçlü bir performans gösterdiği görülmüştür.

Su bütün vücut gibi beyin sağlığı için de gerekli

Susuz kalmanın beyin işlevselliğinin azalmasına yol açtığını bilmek şaşırtıcı değildir. Gerekçelendirmek ve önemsiz şeyleri hatırlamakta sorun yaşıyorsanız, basitçe susuz kalmış olabilirsiniz. Yeterli miktarda su içmek konsantrasyonunuzu ve karar alma becerilerinizi geliştirir. İnsan vücudu susuz kaldığında, beyin küçülmeye başlar ve zihinsel aktivitenin azalmasına neden olur. Sıvılar ayrıca, bireyin önemli ayrıntılara odaklanma ve hatırlama yeteneğini engelleyen toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Avokado beyin fonksiyonlarını destekler

Birçok salatada ve öğünde yaygın olarak kullanılan popüler bir süper besindir. K vitamini ve Omega 3 yağ asitleri yüksektir ve ayrıca daha iyi beyin fonksiyonlarını desteklemek için birçok faydalı besin içerir. Günlük öğünlerinize avokado dahil etmek, bunama ve Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığınızı büyük ölçüde azaltır. Aynı zamanda iyi göz ve kalp sağlığı için mükemmeldir.

E vitamini kaynağı ceviz

Zengin bir Omega-3 yağ asidi kaynağı ve çoklu doymamış yağ, ceviz alfa linolenik asit içerir. Araştırmacılar her gün bir avuç ceviz yemenin odak, bilişsel işlev ve hafızayı iyileştirdiği kanıtladı. Araştırmalar günlük olarak ceviz tüketmenin çıkarımsal muhakemeyi artırdığını ortaya koyuyor; bu, bilgiyi çıkarmak için önceki bilgilerin ve deneyimlerin kullanılmasını içerir. Ayrıca, özellikle yaşlı bireylerde zihinsel düşüşle mücadeleye yardımcı olan iyi bir E vitamini kaynağıdır.

Pancar daha iyi odaklanma sağlar

Pancar suyu ile birlikte pancarlar beyine kan akışını artıran, daha fazla beyin gücü ve daha iyi odaklanma sağlayan nitratlar içerir. Konsantre olmakta ve bir şeyleri hatırlamakta güçlük çeken herkes, pancar tüketmelidir.

[bilgikutusu text=”NOT: Trans-fats ve şeker gibi yanlış yiyecekler yemek sizi moralsiz hissettirir. Ayrıca beyin aktivitenizi desteklemek için hiçbir şey yapmazlar. Bununla birlikte, bahsettiğimiz yiyecekleri yiyerek keskin bir beyin fonksiyonunu sürdürmek için daha üretken ve uyanık hissedebilirsiniz.” tur=”info”]


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
İmmün plazma tedavisi nedir?
2 04 2020 - 10:55
Koronavirüs Hayalet Pozitif Nedir?
31 03 2020 - 16:13
Bilim Kurulu Nedir? Bilim Kurulu’nun Görevleri ve Üye Listesi
31 03 2020 - 15:40
Klorokin Nedir? Koronavirüs Tedavisinde Klorokin’in Önemi
31 03 2020 - 15:22
Süper Taşıyıcı Nedir? Kimler Süper Taşıyıcı Olabilir?
31 03 2020 - 12:14
Uzaktan Eğitimde Kullanılan Zoom Uygulaması Nedir?
31 03 2020 - 10:51
Yorum Yap