Dikkat! E- Sigara Kalp Krizi Riskini Yüzde 34 Arttırıyor!

NAVİGASYONBU KADAR BÜYÜK ETKİSİ OLDUĞU TAHMİN EDİLMİYORDUARAŞTIRMA 100 BİN KULLANICI ÜZERİNDE YAPILDI2018 YILINDA İLGİ YÜZDE 78 ARTTI ABD’de yapılan bir araştırmanın Sonuçlarına göre elektronik sigara kullananların kalp krizine yakalanma riski kullanmayanlara oranla yüzde 34 daha fazla. Elektronik sigara konusunda Kansas Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan araştırma sonucunda da sigara kullananların kalp hastalığı riskinin yüzde yirmi […]

09.03.2019 - 14:12
09.03.2019 - 14:12
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

ABD’de yapılan bir araştırmanın Sonuçlarına göre elektronik sigara kullananların kalp krizine yakalanma riski kullanmayanlara oranla yüzde 34 daha fazla. Elektronik sigara konusunda Kansas Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan araştırma sonucunda da sigara kullananların kalp hastalığı riskinin yüzde yirmi beş, Kaygı bozukluğu riskinin %55 ve depresyon riskinin %55 daha fazla olduğu ortaya çıktı.

BU KADAR BÜYÜK ETKİSİ OLDUĞU TAHMİN EDİLMİYORDU

Kafkas Üniversitesi’nde yapılan araştırmanın başında olan Doç. Mohinder Vindhyal, Elektronik sigara kullanımının bugüne kadar kalp ve damar sağlığına ilişkin etkilerinin çok fazla bilinmediğini dile getirdi. Araştırma sonucunda alınan verilerin elektronik sigara konusunda bir uyarı niteliğinde olduğunu ve tehlikelerinin çok daha fazla eğlen ve farkındalığa yol açacağını ifade eden Doç. Mohinder, e sigara kullananların bir an önce bunu bırakması gerektiğini vurguladı.

ARAŞTIRMA 100 BİN KULLANICI ÜZERİNDE YAPILDI

Araştırma elektronik sigara kullanan 100 bin kişi üzerinde gerçekleştirildi. Ancak araştırmanın sonuçları bir neden-sonuç ilişkisine dayanmıyor. Elektronik sigara kullanımının son 10 yılda yaygınlaşması nedeniyle kullanıcılar uzun süreli içici değiller. Araştırmanın Önümüzdeki hafta Amerikan kardiyoloji Koleji’nde ayrıntılı olarak sunulacağı öğrenilirken bu kapsamda 2014, 2016 ve 2017 yıllarında derin bir araştırma yapıldığı da belirtildi.

2018 YILINDA İLGİ YÜZDE 78 ARTTI

Pille çalışan ve kişinin sıvılaştırılmış nikotin içmesine yarayan elektronik sigara cihazlarının kullanımı ABD’de sağlık yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre 2018 yılında diğer yıllara oranla yüzde 78 oranında arttı. ABD Sağlık Bakanlığı yetkilileri gençlerin elektronik sigaraya olan ilgisi konusunda uyarıda bulundu.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim