Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Dikkat! E- Sigara Kalp Krizi Riskini Yüzde 34 Arttırıyor!

Eklenme:
 Dikkat! E- Sigara Kalp Krizi Riskini Yüzde 34 Arttırıyor!

ABD’de yapılan bir araştırmanın Sonuçlarına göre elektronik sigara kullananların kalp krizine yakalanma riski kullanmayanlara oranla yüzde 34 daha fazla. Elektronik sigara konusunda Kansas Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan araştırma sonucunda da sigara kullananların kalp hastalığı riskinin yüzde yirmi beş, Kaygı bozukluğu riskinin %55 ve depresyon riskinin %55 daha fazla olduğu ortaya çıktı.

BU KADAR BÜYÜK ETKİSİ OLDUĞU TAHMİN EDİLMİYORDU

Kafkas Üniversitesi’nde yapılan araştırmanın başında olan Doç. Mohinder Vindhyal, Elektronik sigara kullanımının bugüne kadar kalp ve damar sağlığına ilişkin etkilerinin çok fazla bilinmediğini dile getirdi. Araştırma sonucunda alınan verilerin elektronik sigara konusunda bir uyarı niteliğinde olduğunu ve tehlikelerinin çok daha fazla eğlen ve farkındalığa yol açacağını ifade eden Doç. Mohinder, e sigara kullananların bir an önce bunu bırakması gerektiğini vurguladı.

ARAŞTIRMA 100 BİN KULLANICI ÜZERİNDE YAPILDI

Araştırma elektronik sigara kullanan 100 bin kişi üzerinde gerçekleştirildi. Ancak araştırmanın sonuçları bir neden-sonuç ilişkisine dayanmıyor. Elektronik sigara kullanımının son 10 yılda yaygınlaşması nedeniyle kullanıcılar uzun süreli içici değiller. Araştırmanın Önümüzdeki hafta Amerikan kardiyoloji Koleji’nde ayrıntılı olarak sunulacağı öğrenilirken bu kapsamda 2014, 2016 ve 2017 yıllarında derin bir araştırma yapıldığı da belirtildi.

2018 YILINDA İLGİ YÜZDE 78 ARTTI

Pille çalışan ve kişinin sıvılaştırılmış nikotin içmesine yarayan elektronik sigara cihazlarının kullanımı ABD’de sağlık yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre 2018 yılında diğer yıllara oranla yüzde 78 oranında arttı. ABD Sağlık Bakanlığı yetkilileri gençlerin elektronik sigaraya olan ilgisi konusunda uyarıda bulundu.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Koronavirüs Hastalarına Büyük Şok! Tedavi Gören Hastalarda Böbrek Yetmezliği Başladı
19 04 2020 - 09:59
Aşırı kahve tüketmek bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir
18 04 2020 - 18:14
Ücretsiz maske için kod nasıl alınır? Bir kişi kaç maske alabilir?
10 04 2020 - 19:27
Dang humması nedir, belirtileri nelerdir?
8 04 2020 - 14:19
Sağlık Ocağı hangi saatlerde çalışıyor?
6 04 2020 - 11:23