1. HABERLER

  2. NEDİR?

  3. Dijital Detoks Nedir, Neden Yapılmalıdır?
Dijital Detoks Nedir, Neden Yapılmalıdır?

Dijital Detoks Nedir, Neden Yapılmalıdır?

Teknoloji geliştikçe kafamızı dijital cihazlardan, bilgisayarlardan ve cep telefonlarından kaldırmaz hale geldik. Peki, bu alışkanlığımız bize ne kadar zarar veriyor? Bundan kurtulmak için yapılan dijital detoks nedir, neden yapılmalıdır?

A+A-

Teknoloji, artık hayatımızın her yerini sardı. Bilgisayar ve cep telefonu ekranları artık evde, kafede, okulda, otobüste, arabada hemen hemen her yerde bizim için saklanacak bir liman oldu ve işin garip yanı bizi mutlu da etmeye başladı. Yapılan birçok araştırmada, dünyada her dört kişiden birinin 30 dakikada bir, her beş kişiden birinin ise 10 dakikada bir telefonunun ekranını kontrol ettiğini belirtiyor. Hatta bu teknoloji bağımlılığı o kadar ilerledi ki cep telefonuna bakmadıklarında endişe duyan insanlar bile var.

O halde artık kendimize itiraf etmemizin zamanı geldi. Gün içerisinde telefonunuz çalmasa bile kaç defa ekranını kontrol ediyorsunuz? Telefonunuzu evde unuttuğunuzda bir panik atak durumu yaşıyor musunuz? Eğer bu sorulara yanıtınz “Evet” ise dijital bağımlılık yaşıyor olabilirsiniz. Mesela teknoloji bağımlıları bir aile yemeğinde, arkadaş buluşmasında bile çok sabredemez ve hemen telefonuna eli gider. Whatsap’tan gelen bir bildirime hemen bakmak gibi bir huyunuz var mı? Ekranı çok uzun süre kapalı tutamıyor musunuz? O halde artık bir dijital detoks yapmaya ihtiyacınız var. Peki, nedir bu dijital detoks?

DİJİTAL DETOKS NEDİR?

Nasıl ki zaman zaman vücudunuzun toksinlerden kurtulmaya ihtiyacı varsa, dijital detoksu da aynı şekilde düşünebilirsiniz. Teknolojiye olan bağımlılığınızdan bir süre uzaklaşmak sizi hem fiziksel hem de bedensel olarak rahatlatacaktır. Dijital detoks, teknolojik aletleri kullanmaya bir süre ara vermek, bunun yerine sosyal hayata ve gerçek etkinliklere yönlenmek demektir. Sürekli telefon ekranı, mesaj ve e-posta kontrol etme gereği duyuyorsanız, oyun başında saatler harcıyor, sosyal medya hesabınızı kontrol etmeden duramıyorsanız, mutlaka dijital detoks yapmanız gerekiyor.

Dijital Detoks Nedir, Neden Yapılmalıdır?

DİJİTAL DETOKS NE KAZANDIRIR?

Gerçek Dünyayla Uyumlu Olmak

Çevrenize bir bakın, ne kadar çok insan elektronik cihazlarla adeta yapışık gibi yaşıyor. Bir de bu insanların yüzüne bakın nasıl da ifadesiz ve durgun. İşte teknoloji bağımlılığı insanları dünyadan kopmuş bir hale getiriyor. Teknoloji bağımlısı insanlar, çevrelerinde akıp giden hayatın farkına bile varamıyor. Bu da beraberinde mutsuzluğu getiriyor. Eğer siz de bu şekilde yaşıyorsanız, Dijital Detoks sayesinde gerçek dünyayla senkronize olacak ve bu tempoya ayak uyduracaksınız.

Diyaloglarınız Daha Yaratıcı Olacak

Hayatımıza teknolojik aletler girdiğinden beri sosyal hayatımız minimum düzeye indi, hatta neredeyse yok oldu. Çünkü artık bir çok şeyi sosyal medyadan takip ediyoruz ve insanlarla yüz yüze diyaloglar kurmuyoruz. Dijital Detoks yöntemi ile etrafımızda daralan bu çemberden kurtulabilir, yeni ve yaratıcı diyalogların içinde yer alabiliriz.

[ilgiliicerik icerik_id="11953"]

Zihniniz Rahatlar

Sosyal medya ve daha bir çok mecranın etkisi altında kaldığımız bir gerçek. Fakat özgür irademizi kullanmalı, etkilenmeden kendi fikirlerimizle hareket etmeliyiz. Günün yarısından fazlasını sanal alemde geçiren bir insan nasıl kendi iradesi ile karar verebilir ki? O halde hadi bir süre teknolojiden uzaklaşalım ve kendi fikirlerimizi düşünüp konuşalım.

Hafızanız Gelişir

Teknolojiyi uzun süre kullananların uzun süreli hafıza sorunları yaşadıkları araştırmalarla ve testlerle de kanıtlanmıştır. Hafızamızın güçlenmesi açısından da Dijital Detoks büyük önem taşıyor. Mesela hatırlamanız gereken önemli şeyleri akıllı telefonlara ya da bilgisayarlara kaydetmeyi bırakın. Bunları nasıl ki eskiden hafızanızda tutuyorsanız yine öyle yapın. Bu sayede hafızanız güçlenecek ve öğrenme yeteneğiniz de geri gelecektir.

Sağlıklı ve Mutlu Bir Yaşam

Hayatımızı gerçek dünyayla entegre ve kendi bilincimizle yaşamak bizi her zaman mutlu eder. Akıllı telefonları ve bilgisayarları gerekli zamanlarda kullanmamız bizim için daha sağlıklı olacaktır. Sağlıklı bir uyku için geceleri telefonu elinizden bırakın. Yemek yerken bilgisayar başında olmayın ve akıllı telefon kullanmayın. Çünkü bu sağlıksız ve düzensiz beslenmenize neden olur. Bu ve daha bir çok konuda sağlığı düzene koymak için  dijital detoks tam bir fırsat.

Teknolojiyi tamamen hayatınızdan çıkarın demiyoruz, ama biraz ara vermekte yarar var. Bunu düzenli hale getirmek, biraz dinlenmek size çok iyi gelecek. Ne sıklıkta dijital detoks yapacağınızı da kendiniz belirleyeceksiniz. Mesela haftada 2 gün teknolojiden uzak durmayı deneyin. Kısa süre içerisinde bünyenizin ne kadar değiştiğini anlayacak ve bunun size yararını gördükçe yapmaya devam edeceksiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.