Yaşam

Dibi Tutan ve Yanan Tencereleri Sadece Bir Kaç Malzeme ile Temizlemenin Püf Noktaları

Mutfak kazaları ufak bir dalgınlık anında hemen hemen herkesin başına gelen bir durumdur. Bazen yemeğin altını kapatmayı unutur bazen tencerenin altına kısacağımıza daha çok açarız. Doğal olarak tencere uzun süre Ocakta kaldığında da kötü son kaçınılmaz olur.

İşte tam da bu noktada tencere yanarsa nasıl davranmamız gerektiğini bilmek önemli. Bugün sizlere evde sadece birkaç malzemeyle yanan tencere nasıl temizlenir sorusunun yanıtını vereceğiz. En sevdiğiniz tencerenizin dibi tuttu ya da yandı diye üzülmeyin onu çöpe atmaktan bu yöntem sayesinde kurtulabilirsiniz.

Dibi Tutmuş Tencereyi Karbonatla Temizleyin

Bildiğiniz üzere karbonat temizlik konusunda en büyük yardımcılarımızdan biri. Tencerenin dibi tuttu ya dayandıysa hemen ocaktan indirin. Hiç soğumasını beklemeden, tencerenin dibine yapışan yanmış yemek kalıntılarını tahta bir kaşık yardımıyla temizleyin. Kaşıkla tencereyi olabildiğince zarar vermemeye çalışarak yemek artıklarını tanıdıktan sonra bir kenara bırakın ve 1-2 saat soğumasını bekleyin.  Yeterince su olduğundan emin olduktan sonra tencerenin tabanına kaplayacak kadar karbonat koyun. Tabii ki tencerenizin büyüklüğüne göre bu miktar değişiklik gösterebilir. Daha sonra oda sıcaklığındaki 3-4 bardak suyu karbonatın üzerine ekleyin ve tencereyi yeniden ocağın üzerine alarak kaynatın.  Bu sırada tencerenin dibine yapışan kirler yavaş yavaş yumuşayacaktır. İsterseniz yumuşak uçlu ve ısıya dayanıklı bir temizleme fırçası ile kirlerini tencerenin dibinden sökülmesini kolay bir hale getirebilirsiniz. Su tamamen kaynadıktan sonra tencerenin içerisindeki suyu dökün ve yine Oda sıcaklığına gelecek kadar soğumasını bekleyin. Tencerenin dibinin büyük ölçüde temizlendiğini göreceksiniz fakat hala lekeler varsa bir yemek kaşığı kadar karbonat döktüğünüz bir Bulaşık süngeri ile hafifçe ovalayarak bu lekeleri temizleyebilirsiniz.

Yanan Tencerenin Dibinde Kalan İnatçı Lekeler Nasıl Temizlenir?

Yukarıda verdiğimiz karbonat yönteminin yeterince iyi işe yaramayacağını düşünüyorsanız başka bir püf noktası daha geliyor. Yine temizlikte en büyük yardımcılarımızdan biri olan sirke bu noktada devreye giriyor. Herhangi bir sirke türünü kullanarak tencerenin dibini kolayca temizleyebilirsiniz. Özellikle beyaz sirke bu konuda çok etkili olacaktır. Beyaz sirke ile nasıl tencere temizleyeceğimize gelirsek, yukarıda da belirttiğimiz gibi tahta bir kaşıkla önce tencerenin dibindeki yemek kalıntılarını mümkün olduğunca temizleyin. Eğer lekeli ve çıkmayan bölgeler kaldıysa tencerenin bütün tabanını kaplayacak şekilde bol miktarda sirkeyi tencerenin içerisine dökün. Tencerenin içerisine koyduğumuz sirke miktarı kadar oda sıcaklığında su ilave edin ve daha sonra bir yemek kaşığı karbonat ekleyerek tencere içerisinde karıştırın. Karışım tamamen hazır olduktan sonra tencereyi ocağa alın ve kaynasın. Kaynatma işlemi yaklaşık 15 – 20 dakika kadar sürmelidir. Bu süre içerisinde isterseniz yumuşamaya başlayan kir ve lekeleri bir tahta kaşık yardımıyla zarif bir şekilde ovalayarak çıkartabilirsiniz. Kaynama süresi dolduktan sonra tencereyi bir kenara alarak soğuttun. Daha sonra içerisindeki sirkeli suyu boşaltın ve her zaman olduğu gibi bulaşık süngeri ile tencerenizi yıkayarak durulayın, kirlerin tamamen çıktığını göreceksiniz.

Yanan Tencerenin Dışı Nasıl Temizlenir?

Yanan tencere nasıl temizlenir sorusunun yanıtını verdiğimize göre bu defa da tencerenin dış kısmının nasıl temizleneceğine bakalım. Eğer tencereniz yandıysa dışında mutlaka siyah ve kahverengi tonlarında inatçı lekelere oluşacaktır. Bu lekeleri temizlemek için öncelikle tencerenizi oda sıcaklığına kadar soğumasını bekleyin. Daha sonra lekelerin üzerine karbonat serpin.  Temiz bir bulaşık süngerinin hiç Üzerine de bir yemek kaşığı karbonat Dökümü üzerine limon suyu sıkın. Süngerin anında köpürmeye başladığını göreceksiniz. Lekeli bölgeleri bu süngerle güzelce ovalayarak tencerenizi çizmeden temizleyin. Bu yöntem tenceredeki lekelerin büyük kısmını çıkartmaya yetecektir. Fakat hala leke kaldığını görüyorsanız tencerenizden daha büyük bir kabın içerisine sıcak su doldurun ve üzerine 3-4 yemek kaşığı kadar karbonatı ekleyip tencerenin lekeli kısımlarını bu kaba sokun. Lekeler yumuşadıktan sonra da bir süngerle kibar bir şekilde ovalayarak lekeleri temizleyin. Tencerelerinizin eskisi gibi pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu