Ekonomi

Devlet ve Özel Hastanelerde Muayene Ücretleri

Emekli ya da SSK’lı olan kişilerin dahi Devlet Hastanelerinde muayene olmaları için belli bir miktar ücret ödemeleri gerekiyor. Söz konusu ücret cüzi bir miktar olsa dahi her ay düzenli bir şekilde maaştan kesilen bir SGK primi mevcut.

Geçtiğimiz sene yapılan yüzde 20’lik dilimdeki zammın ardından devlet hastanelerinde muayene ücreti emekliler ve SGK’lılar için 6 lira oldu. Daha öncesinde 5 lira seviyesinde bulunan muayene ücreti son zammın ardından 6 lira olarak tahsil ediliyor.

SGK’lı olunması halinde devlet hastanesindeki muayene ücretleri eczanelerden ilaç alırken ödenirken, eczaneler tahsil etmiş olduğu muayene ücretlerini SSK’ya gönderip bir nevi aracılık görevi üstleniyor.

Emekli olan kişilerin devlet hastanelerinde yaptırdıkları muayenelerin ücretleri maaşlarından kesilirken, bu maaş kesintisinin detaylarını görmek isteyenler e-devlet sistemi üzerinden söz konusu detaylara ulaşabiliyor.

Devlet Hastanelerinde Sigortasız Muayene Ücreti

Sağlık sigortası bulunmayan kişilerin devlet hastanelerinde ödemesi gereken muayene ücreti farklılık gösteriyor. Bu ücret 30 ila 35 lira arasında değişkenlik gösterirken, söz konusu ücret gidilen devlet hastanesinde vezneye ödeniyor.

Sigortalı bir işte çalışmayanlar, ev hanımı olanlar ya da herhangi bir sebepten ötürü sigortası bulunmayan kişiler kendilerine bakmakla yükümlü olan kişilerin sigortasından faydalanabilirken, bu şekilde sigortalı olarak hastanelerde ücret ödemeden tedavi olabiliyorlar.

Özel Hastanelerde Muayene Ücreti Fiyatları

Sigortalı olunması halinde SGK ile anlaşması bulunan özel hastanelerde daha düşük bir muayene ücreti ödeniyor. Geçtiğimiz sene gelen son zam ile birlikte 15 lira olan bu ücret dışında SGK ile anlaşması bulunmayan hastanelerde, hastane tarafından belirlenen ücret politikası uygulanıyor.

Sigorta olmaması halinde özel hastanelerin muayene ücretleri, hastaneler tarafından belirlenen ücretler olarak alınıyor. Bu durum hastaneden hastaneye değişkenlik gösterebiliyor.

Aile Hekimi ve Sağlık Ocağı Muayene Ücretleri

SSK olup olmadığına bakılmaksızın aile hekiminde gerçekleştirilen muayenelerde herhangi bir ücret alınmıyor. Sigortası bulunmayan kişiler küçük rahatsızlıklarda aile hekimine görünerek ücret ödemeden ilaç yazdırabiliyor. Fakat sigortasız olan kişilerin ilaçlara ücret ödemek zorunda olduğu biliniyor.

Aile Hekimi ve Sağlık Ocağında Yazılan İlaç Ücretleri

Aile hekimine ya da sağlık ocağına gidildiğinde sigortalı olup olunmamasına bakılmaksızın katkı payı alınmamasına karşın ilaç yazılması halinde sigortası bulunmayanların ilaç bedelinin tümünü ödemesi gerekiyor.

SSK’lı olanlar ise aile hekiminde ya da sağlık ocağında yazdırdıkları ilaçları ücretsiz temin edebiliyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu