Devlet Desteği ile Çilek Bahçesi Kurdular Şimdi Siparişe Yetişemiyorlar

NAVİGASYONGümüşhane merkeze bağlı Boyluca köyünde, tavsiye üzerine 4 yıl önce devlet desteği alarak kurulan çilek bahçesinde yeni sezon hasadı başladı. Yoğun talep gördüklerini söyleyen üreticiler, çevre illerden de kendilerine talep olduğunu ancak yetişemedikleri için hayır demek zorunda kaldıklarını dile getiriyor.Kar Yağana Kadar Devam EdecekHiç Kimyasal Madde KullanılmadıKöy Sakinleri Tarlada Çalışıyor Gümüşhane merkeze bağlı Boyluca köyünde, […]

17.06.2019 - 14:04
17.06.2019 - 15:41
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Gümüşhane merkeze bağlı Boyluca köyünde, tavsiye üzerine 4 yıl önce devlet desteği alarak kurulan çilek bahçesinde yeni sezon hasadı başladı. Yoğun talep gördüklerini söyleyen üreticiler, çevre illerden de kendilerine talep olduğunu ancak yetişemedikleri için hayır demek zorunda kaldıklarını dile getiriyor.

Gümüşhane’de Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün il özel idaresi kaynaklarıyla verdiği destek sonucunda organik çilek bahçesi kuruldu. Çilek bahçesi sadece köylü kadınlara ekmek kapısı olmakla kalmadı köydeki herkes çilek yetiştirmeye başladı.

Başka bir akrabalarının tavsiyesi üzerine Yüksel Yılmaz ve 3 akrabası 4 yıl önce köyün Devrençi mahallesinde 6 dönümlük bahçede organik çilek üretimine başladı. Köylüler çileklerin hasadını bu yıl alıyor.

Kar Yağana Kadar Devam Edecek

Sadece aile bireyleri değil köydeki kadınlar da bu bahçelerde çalışma imkanı buluyor. Büyük bir özenle toplanan çilekler tahtadan yapılan kasalara yerleştiriliyor ve Gümüşhane’de bulunan satış noktalarına ulaştırılıyor. Bu yıl elde ettikleri rekolte ile yüzü gülen üreticiler çileğin üzerine kar yağana kadar hasada devam edeceklerini söylüyor.

Hiç Kimyasal Madde Kullanılmadı

Çilek bahçesinde bulunan çilekler hiçbir kimyasal madde kullanılmaması nedeniyle diğer çileklerden kolayca ayrılıyor. Köye çilek bahçesinin 4 yıl önce kurulması ile birlikte köyde bulunan vatandaşlar da evinin önünü bahçeye dönüştürdü. Komşu köylerden de bu işi yapmak isteyenler üreticilere ulaşarak sorular soruyor.

Köy Sakinleri Tarlada Çalışıyor

4 yıl önce kurduğu çilek tarlasında hasat yapan hakkı yılmaz, aile bireyleri ve köy sakinleriyle birlikte yaz aylarında çilek tarlasını ettiklerini söyledi. Mühendis bir akrabalarının kendilerine bunu önerdiğini belirten yılmaz, Tarım İl Müdürlüğü’ne müracaat ettiklerini ve oradan bir ekibin giderek parlıyor incelediğini dile getirdi. Yaklaşık 6 dönümlük bir alanda 4 yıl önce başladıklarını ve hala devam ettiklerini söyleyen yılmaz, çevre illerden de kendilerine çok talep olduğunu ancak bunu karşılamaya yetişemediklerini dile getirdi.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim