Ekonomi

Dev Şirketlerden İstifa Etmek: Herkesin Çalışmak İstediği Şirketlerden Ayrılanlar Neler Anlatıyor?

İş hayatında herkesin ekibinde yer almak istediği büyük, rahat, prestijli şirketler vardır. Ancak bu şirketlerde çalışmak sanıldığı kadar kolay ve güzel olmayabilir, en azından herkes için… Meta, McKinsey ve JP Morgan gibi büyük şirketlerin eski çalışanları, neden ve nasıl ayrıldıklarını, tükenmelerini anlatıyor.

Kaynak: https://static.bundle.app/studio/dd5b…

Birçok insanın hayalini süsleyen büyük şirketlerden ayrılanlar anlatıyor.

Insider’ın görüştüğü 5 eski kurumsal dünya çalışanı, bu büyük şirketlerden neden ayrıldıklarını açıklıyor. Bu şirketlerden ayrılmak fikri akla kolay gelmese de sonrasında rahatlattığı kesin.

Vivian Tu, 656 bin dolar aldığı JP Morgan’dan ayrılarak para kazandı.

JPMorgan’nın eski traderlarından olan Vivian Tu, Wall Street’ten ayrılmanın hayatında verdiği en iyi kararlardan biri olduğunu söylerken, ‘Your Rich BFF’ adlı bir kanal açtı. Kendisini kariyer açısından şanslı gören Tu, iş değiştirme hikâyesinin de şirketlere ömür boyu sadakatin artık bir norm olmadığını göstermesi gerektiğini ve dürüst olmak gerekirse bunun zaten pek de ödüllendirilmediğini söylüyor.

Angelina Lu, McKinsey & Company’de danışmanlık işini bırakarak bir startup’ta işe girdi.

Sosyal medyada danışmanlık ve kariyer tavsiyesi veren eski McKinsey iş analisti, o dönem mesainin ortalama 12 ila 15 saat arası olduğunu söylüyor. Lu kariyerinin diğer yönlerini keşfetmek ve bu yönlerde ilerlemek istediği için ayrılma kararı alıyor ama McKinsey’den ayrılmak için ileri düzey bir diploma fırsatını ve maaş azalışını göze almış.

Eric Yu, Meta’da yılda 370 bin dolar kazandığı yazılım mühendisliği işini panik atakları nedeniyle bırakıyor.

İlk panik atak krizinin ardından, zorlanan Yu, 370 bin dolarlık işinden ayrılarak, nişanlısıyla birlikte emlakçılık işine girmeye çalışıyor.

Elizabeth Rosenberg, yoğun iş stresi nedeniyle acile kaldırılınca ajanstaki işinden ayrılıyor.

Büyük bir reklam ajansının küresel iletişim başkanı olan Elizabeth Rosenberg, haftada 60 saatten fazla çalışırken, çok stresli olan işin tükenmişliğe yol açabileceğini söylüyor.

Bir gün işteki stres nedeniyle acil servise gitmek zorunda kalınca ajans işini bırakarak, şu önemli ifadeleri kullanıyor: 

Çalıştığımız saatlerin uzunluğu veya kendimizi kırılma noktasına kadar ne kadar zorlayabileceğimize bakarak işimizde iyi olduğumuzu kanıtlamak zorunda kalmamalıyız.

Vincent Chan, işten ayrılarak YouTube videolarıyla daha fazla para kazanıyor.

Vincent Chan, finans sektöründe çalışırken, rekabet ortamında herkes zam ve terfi almak için patronlarını etkilemeye çalışmasına dayanamıyor. Chan işini bırakarak, içerik oluşturmaya başlıyor. YouTube, TikTok ve Instagram gibi platformlarda varlığını sürdürerek finans bültenini yönetiyor.

Kaynak: https://onedio.com/haber/gorunuste-herkesin-hayalini-susleyen-bir-isi-birakmaya-ne-sebep-olur-1182405

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu