Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Detoks suyu nedir, faydaları nelerdir?

Detoks sunu nedir? Detoks suyunun faydaları nelerdir? Son yıllarda özellikle kilo vermeye çalışıp diyet yapanlar tarafından çok tercih edilen de çok suyu aslında sağlıklı yaşam için hayatımızda olmazsa olmazlar arasında. Detoks suyunun faydaları haberimizin devamında...
Eklenme:
 Detoks suyu nedir, faydaları nelerdir?

Suyun her insan için ne kadar önemli olduğu uzmanlar tarafından sık sık tekrarlanan bir gerçek. Zira insan bedeninin %70 i sudan oluşmaktadır. Bunu yanı sıra su, vücudumuzda bir çok önemli işlevi yerine getirmektedir. Örnek vermek gerekirse beynimizin % 80 i sudur. Özellikle küçük çocuklarda düzenli ve sağlıklı su tüketimi beyin gelişimi açısından faydalıdır. Böbrek taşı oluşumu ve çeşitli kanserlere yakalanma riskini en aza indirgemede suyun büyük önemi vardır. Bunu yanında hücrelere besin ve oksijen taşıma, vücut ısısını ayarlama, cildi güzelleştirme, stresi giderme, vücutta birikmiş olan ve toksin diye adlandırdığımız zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır.

Detoks Suyu Nedir?

Detoks suyu, vücut için gerekli olmayan, hatta birikmesi halinde sağlık açısından son derece zararlı toksinlerin ve fazla kiloların bedenden atılmasına yardımcı olan destekleyici bir karışımdır. İçine doğranarak ya da dilimlenerek atılmış meyve, sebze ve bitkilerden oluşan suya detoks suyu denir. Kullanılan içeriğe bağlı olarak detoks suyunun tadı değişebilir.

İnternete biraz göz gezdirdiğinizde detoks suyu için yüzlerce birbirinden farklı tariflerle karşılaşabilirsiniz.

Detoks Suyu Nasıl Hazırlanır?

Evde detoks suyu yapmak için sevdiğiniz meyve ve sebzeleri doğrayıp ve/veya dilimleyip su dolu bir şişeye atmanız ve birkaç saat bekletmeniz yeterlidir. Limon detoksu çoğu kişinin favorisidir ve detoks suları direkt meyve ve sebzelerden gelen kaloriyi içermedikleri için çok sık tercih edilir. En çok kilo vermek için ve vücudu toksinlerden arındırmak için kullanılsa da sağlığa da büyük katkı sağlar.

Detoks Suyunun Faydaları

Kilo kaybı sağlar, kilo vermeyi hızlandırır.

Havadan ve yediğimiz yiyeceklerden gelen toksinleri dışarı atmamızı sağlar.

Vücudun pH’ını dengeler.

Daha iyi sindirim sağlığı için çalışır.

Bağışıklık fonksiyonunu güçlendirir.

Ruh halini iyileştirir.

Artan enerji seviyeleri sağlar.

Cildi güzelleştirir, sağlıklı bir görünüm kazandırır.

Detoks Suyu Hamilelik Süresince İçilir Mi?

Özellikle hamilelik sürecinde beslenmenin ne kadar önemli olduğu bilinen bir durum. Detoksun belli dönemlerde gerekli görüldüğü bilinse de hamilelikte ya da hamile kalma sürecinde yapılmaması öneriliyor. Eğer anne adayı iseniz beslenmenize dikkat ediyorsanız ve bunu doktor kontrolünde yapıyorsanız zaten ekstra bir detoks yapmanıza gerek yok. Hamilelik süreci bittiğinde emzirme dönemine geçiş yapacağınız için detoks suyu yapmadan, doğru ve dengeli bir biçimde gıda tüketimi yapmanız yeterli olacaktır. Kısacası hamilelik döneminde detoks suları önerilmiyor.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Sağlıklı yaşam için bilmeniz gereken 5 kural
20 10 2020 - 13:47
Avokado ile ne yapılır? Kolay avokadolu tarifler
19 10 2020 - 11:00
Su içmenin faydaları
16 10 2020 - 19:11
Cinsel enerjiyi arttırma yolları
16 10 2020 - 10:27
Pratik sebzeli güveç tarifi
14 10 2020 - 15:10
Sağlıklı yaşam için uyulması gereken 4 kural
14 10 2020 - 11:06
Yorum Yap