Depresyon Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Depresyonun Nedenleri ve Belirtileri

Depresyon son zamalarda her yaştan insanı etkileyen psikolojik bir problemdir. Depresyonun nedenlerini ve belirtilerini yazımızda bulabilirsiniz.

Yazar :

16 Mayıs 2018 2 dk okuma süresi
PUAN VERMEK İSTERMİSİN? :)
Çok KötüKötüOrtaÇok İyiMükemmel Henüz Puan Verilmemiş :(
Loading...

Depresyon, dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen yaygın bir duygudurum bozukluğudur. Dönem dönem yaşanan üzüntülü ve sıkıntılı durumlar dışında haftalar ya da aylar süren yoğun üzüntülere klinik depresyon tanısı konabilir. Ne yazık ki depresyon, çoğunlukla tedavi edilmeyen tedavi edilebilir bir durumdur.

Depresyonun çeşitli şekillerde görülebilir, bunlardan bazıları aşağıda sıralanmıştır:

Major depresif bozukluk: Düşünme, hissetme ve davranma şeklinizi etkiler. Bu tip kişinin yaşamını doğrudan etkiler ve normal çalışmasını engeller.

Distimik bozukluk ya da distimi: Bu tip uzun sürelidir, fakat bunlardan mustarip bir kişiye yaşamını doğrudan etkilemeyebilir. Distimiden mustarip insanlara da majör depresyon tanısı konabilir.

Bipolar bozukluk: Bu, manik-depresif bir hastalıktır ve kişinin aşırı yükseklerden aşırı düşüşlere döngüsel duygudurum değiştirdiği görülmektedir.Psikotik depresyon: Bu durumdan mustarip insanlar da normalde bir çeşit psikoza sahiptir.

Postpartum depresyon: Doğumdan sonra kadınlarda görülür.

Mevsimsel Duygudurum Bozukluğu: Genellikle kış aylarında güneş ışığı daha az görülmeye başladığı için oluşur.

Depresyonun Nedenleri

Depresyonla bağlantılı faktörler arasında kalıtsal, biyolojik ve çevresel faktörler ile fiziksel hastalık, sevilen birinin kaybı veya iş kaybı gibi önemli yaşam olayları sayılabilir. Ayrıca bazı ilaçlar, alkol, uyuşturucu madde kullanımı veya yanlış diyete bağlanır. Depresyonun bu biyolojik nedenleri, henüz biyokimyasal nedenler hakkında kesin bilgiler öğrenememize rağmen, beyindeki kimyasal haberciler olan nörotransmitterlerdeki bozukluklara bağlanabilir.

Vücuttaki hormonlar da genç yetişkinler (ergenler) için depresyon nedenleri arasındadır. Menopoz, tiroid problemleri veya diğer bazı tıbbi rahatsızlıklara bağlı hormonal değişiklikler de depresyonu tetikleyebilir.

Depresyonun Belirtileri

Depresyon belirtileri farklı insanlar için farklılık gösterebilir. Ortak belirtilerden bazıları şunlardır:

 • Günlük normal aktiviteleri yerine getirememe
 • Uykusuzluk, sürekli uyuma isteği ve uyku bozuklukları
 • Sinirlilik ve sürekli ortaya çıkan görülen öfke patlamaları
 • İştahta artış veya azalma
 • Düşük enerji ve huzursuzluk
 • Uzun süren üzüntü veya boş duygular
 • Yavaş konuşma, yavaş vücut hareketleri ve yavaş düşünme
 • Konsantrasyonda azalma
 • Umutsuzluk ve umutsuzluğun baskıcı hissi
 • Umutsuzluk duygusu
 • Suçluluk hisleri
 • Olumsuz düşünceler.

Depresif insanlar en basit kararları bile almakta zorlanırlar. Sırt ağrısı ve baş ağrıları gibi açıklanamayan fiziksel problemler de görülebilir. Depresif kişiler normal ilişkileri sürdürmekte zorlanabilirler. Kişiye uygun tedaviler ile bu durumun atlatılmasına ya da çözülmesine yardımcı olunabilir.

Bu İçeriği Aktif Kaynak Göstermek Koşulu İle Paylaşabilirsiniz. Hiçbir İçerik Aktif URL Verilmeden Kopyalanamaz! Lütfen Dikkate Alınız.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir.. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır "İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır"