Sağlık

Depresyon için Beslenme: Mutluluk Veren Besinler

Oldukça kapsamlı bir sorun olan depresyon için sinir sistemini direkt olarak etkileyen beslenme düzeni büyük bir etkiye sahiptir. Depresyon tedavisi için destekleyici bir alan olarak görülen beslenme için geniş çeşitlilik bulunmasıysa bizim lehimizedir. Bu nedenle derlemiş olduğumuz mutluluk veren besinler konusu yazımızın devamında.

Depresyon için Beslenme: Mutluluk Veren Besinler

Yiyeceklerin Hormonlar Üzerindeki Etkisi

Mutluluk hormonları olarak adını sık duyduğumuz endorfin ve serotoninin salgılanmasını tetikleyen sinir sistemi, bu sinir sistemi tetiklemesini gerçekleştirenlerse doğru besinlerdir. Neşeyi artıran besinler, hormonal bozukluklardan ileri gelen semptomları engellemektedir.

Çoğumuz yiyeceklerin depresyonla ilişkisi olabileceğini aklımıza bile getirmeyiz. Oysaki doğru beslenme programını takip etmek kan değerlerini, hormonal salgıları ve enzimleri de etkileyerek sonuçlarını fizyolojik ve psikolojik şekilde açığa çıkarır.

Beslenme Desteğiyle Depresyon Tedavisi

Gelecek kaygısı, gündelik yaşamın stresi, anksiyete ve umutsuzluk, çağımızın en yaygın hastalıklarından birinin depresyon olmasına yol açmıştır. Hayata karşı neşe, umut ve istekliliğin yok olmasıyla kendini gösteren bu sorunun temelinde yaşam kalitemiz ve yaşamımızdaki sorunların yarattığı semptomları gözardı ediş yer almaktadır. Artık genç yaştaki bireyleri dahi kolayca etkileyen bu kapsamlı duruma ayı geniş bakış açısıyla ve çok yönlü bir tedavi anlayışıyla yaklaşmak gerekmektedir.

Duyguları doğrudan etkilediğini bildiğimiz beslenme koşulları da depresyon için özel olarak düşünülmesi gereken konulardan biridir. Zihinsel ve bedensel dengenin sağlanması için ilaçlardan önce yaşam kalitesini belirleyen beslenme konusu üzerine eğilmek gerekmektedir.

Depresyon için Beslenme: Mutluluk Veren Besinler

Mutluluk Veren Yiyecekler Nelerdir?

Depresyon diyeti için antidepresan etkili yiyecekler listesine hakim olmalı ve programınızı bu çerçevede oluşturmalısınız. Bu yiyeceklerin içeriğinde bulunması gereken bileşenlerse şu şekilde sıralanabilir:

 • Omega 3: Konsantrasyonu artırarak gün içindeki verimi etkiler, zihin sağlığını korumaya yardımcıdır.
 • C vitamini: Serbest radikal dolaşımını engellemekte ve böylece sinirsel iletimi olumlu şekilde etkilemektedir.
 • Folik asit: Serotonin düzeyini direkt etkileyen bu asit türü özellikle doğum sonrası depresyon için de tavsiye edilir.
 • Triptofan: Yine serotonin salgılanmasını tetikleyen bir diğer bileşendir.
 • Fenilalanin: Endorfin salgılanmasını tetikleyen özel bir aminoasit türüdür.
 • Kalsiyum, magnezyum ve potasyum: Nörotransmitter maddelerin salgılanmasını kontrol altına alarak sinir sistemini hızlandırırlar ve işleyişini dengelerler.

Depresyonu Yenmek için Yenmesi Gereken Yiyecekler Nelerdir?

İçeriğindeki maddeler sayesinde mutluluk veren hormonlar için destekleyici rol oynayan besinler listesine göz atalım.

Depresyon için Beslenme: Mutluluk Veren Besinler

Yeşil Sebzeler

Magnezyum bakımından zengin olmaları sayesinde sinir sistemini düzene sokan yeşil ve yapraklı sebzeler duygusal ve kaygısal problemlerle savaşmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca yapraklı sebzelerin reflüye iyi gelen yiyecekler arasında bulunduğunu da eklemekte fayda vardır.

Kabuklu Kuru Yemişler

Amino asit türevleri, potasyum, magnezyum ve omega 3 asitleri bakımından zengin bir içeriğe sahip olan kabuklu yemişler sayesinde gün içinde kişiler daha rahat ve enerjik hissedebilir.

Kakao

Serotonin üretimini büyük ölçüde etkilediği için depresyonla direkt olarak ilişkilendirilen bir diğer besin maddesi de kakao olmakla birlikte bu maddeden daha iyi faydalanmak için bitter çikolatanın düzenli tüketilmesi önerilmektedir.

Keten tohumu

Sindirimi kolaylaştırmasının yanında içeriğindeki omega 3 sayesinde iltihaplanmayı önleyen yiyecekler arasında da yer alan keten tohumu sade, öğütülmüş, salata içinde ya da yoğurtla birlikte tüketilen bir tohumdur.

Depresyondan korunmak için önerilen diğer yiyecekler:

 • Ay çekirdeği
 • Portakal
 • Chia tohumu
 • Avokado
 • Ev yapımı yoğurt
 • Yumurta
 • Et ve balık türevleri
 • Tam tahıllı yiyecekler
 • Kuru fasulye

Depresyonu Yenmek için Yenmemesi Gereken Yiyecekler Nelerdir?

Eğer depresyonla yaşıyor ve bunun  için doğru diyet programını arıyorsanız ne yemeniz gerektiği kadar nelerden uzak durmanız gerektiğini de bilmeniz şarttır. Bazı yiyecekler ruhsal durumunuzu olumlu şekilde etkilerken bazıları depresyon için tetikleyici olacaktır. Ayrıca bu zararlı besinlerin birçoğu kilo alımına ve hareketsizliğe meyile yol açarak depresyona yol açan nedenler için tetikleyici olacaktır.

Bu zararlı besinler şu şekilde özetlenebilir:

 • Gazlı, kafeinli ya da alkollü içecekler
 • Rafine şeker ve şekerli hazır ürünler
 • Kızartma türleri
 • Unlu gıdalar
 • Mısır gevreği
 • Yağlı peynir çeşitleri

Görüldüğü gibi doğru diyetle beslenmeniz depresyonla savaşınızda iyi bir dost olabilir. Ancak tüm bu kuralların birer destek niteliği taşıdığı ve rahatsızlıklarınız için mutlaka bir psikolog ya da psikoterapi uzmanına danışarak tedavi görmekten kaçınmamanız gerektiği unutulmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu