Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Depresyon ve Anksiyeteye İyi Gelen Doğal Bitki Yağları

Eklenme:
 Depresyon ve Anksiyeteye İyi Gelen Doğal Bitki Yağları

Anksiyete ve depresyon aslında sandığınızdan çok daha yaygın. Pek çok kez insanlar bu durumdan ötürü zorluk yaşıyor ve çevresindeki diğer kişilerden saklamaya çalışıyor. Yine birçok insan depresyonun ne demek olduğunu anlamıyor ve ‘Biraz neşelen’ ya da ‘Daha iyi olacaksın’ gibi telkinlerle yaklaşıyorlar. Benzer şekilde anksiyete de yaygın ve düzgün şekilde tedavi edilmediği şekilde hayat kalitesini düşürüyor.

Fakat şanslıyız ki, hem anksiyete, hem de depresyon için pek çok doğal çözüm yöntemi mevcut. Bunlardan birisi de doğada bulunan bitkisel yağlar. Depresyona iyi gelen doğal yağlar sadece hoş kokmakla kalmıyorlar, aynı zamanda çeşitli sorunlarla baş etmekte de bize yardımcı oluyorlar.

İnsanların büyük çoğunluğu bu bitkisel yağların anksiyete ve depresyona iyi geldiğini bilmiyor fakat klinik çalışmalar gösteriyor ki bahsedeceğimiz yağlar ruh halinize pozitif yönde etki ediyorlar. Bu kokular doğrudan beynin limbik sistemine etki ederek hayatımızı kolaylaştırıyorlar. Elbette depresyon tedavinizde daima doktorunuzun gösterdiği yola sadık kalmalısınız fakat aynı zamanda anksiyeteye iyi gelen bitkisel yağlar listemize de bir göz atın deriz.

Depresyona İyi Gelen Yağlar

Lavanta Yağı

Büyük ihtimalle lavanta yağını daha önce duydunuz ve geniş kullanım alanlarından haberdarsınız. Bunlardan birisi de aromaterapi verilen yöntem. Lavanta yağı stresi azalttığı gibi, günlük uyku kalitenizi de olumlu yönde etkiliyor. Araştırmalara göre lavanta yağının anksiyeteye iyi gelen bir etkisi var. Fakat yeteri kadar verim almak için difüzörle kullanılması öneriliyor.

Ylang Ylang Yağı

Daha az bilinen bir aromaterapi yöntemi olan Ylang Ylang yağı da depresyonu tedavi eden yağlar arasında yer alıyor ve ruh halinizi olumlu hale getiriyor. Ylang Ylang yağını doğrudan cildinize sürerek masaj yapabilir ya da bir difüzör aracılığıyla kullanabilirsiniz. Hayatınızda daha pozitif, daha optimist olmak istiyorsanız kesinlikle denemenizi tavsiye ederiz. Etkileri anında baş gösterse de, yine de doğrudan cildinize sürerken dikkatli olun çünkü seyreltilmeden kullanımında ciltte tahrişe sebep olabilir.

Bergamot

Genellikle Earl Grey çaylarında bulunan bu öz, antidepresan olarak kullanılıyor ve uyarıcı etkileriyle anksiyete seviyesini düşürüyor, pozitif bir ruh hali katıyor. Vücudunuzdaki kan basıncını düşürerek huzursuzluk, sıkıntı gibi hisleri de azaltırken, sakinleşmenize yol açıyor.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap