Deniz Yosunu Nasıl Tüketilir? Deniz Yosunu Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

NAVİGASYONDeniz Yosunu Nedir?Deniz Yosunu Faydaları Nelerdir?Deniz Yosunu Zararları Nelerdir?Deniz Yosunu Çeşitleri Nelerdir?Deniz Yosunu Nasıl Tüketilir? Deniz yosunu, genellikle deniz diplerinde yetişmekte olup ayrıca, ağaçlarda, kaya aralarında, ya da su üzerinde de bulunabilmektedir. Yaşadıkları yere göre fayda ve renk açısından da farklılık gösteren bir bitkidir. Koy yeşilden açık yeşile kadar renk tonlarında olan deniz yosunu başta […]

07.01.2019 - 19:07
07.01.2019 - 19:07
Yorum Yap
5 dk okuma süresi

Deniz yosunu, genellikle deniz diplerinde yetişmekte olup ayrıca, ağaçlarda, kaya aralarında, ya da su üzerinde de bulunabilmektedir. Yaşadıkları yere göre fayda ve renk açısından da farklılık gösteren bir bitkidir. Koy yeşilden açık yeşile kadar renk tonlarında olan deniz yosunu başta Asya mutfağı olmak üzere oldukça yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Deniz yosunu tüketimi ve faydaları hakkında tüm detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Deniz Yosunu Nedir?

Asya başta olmak üzere, Vietnam, Kore, Peru, İrlanda, Galler, Norveç gibi bir çok ülkede deniz yosunu yaygın olarak tüketilmektedir. Yosunlar, bulundukları bölgeye göre farklı isimler ve renkler almaktadır. Bu bitkinin çok tüketilmesindeki başlıca neden, sağlık açısından faydaları bir besin kaynağı olarak bilinmesidir. Faydaları açısından, çeşitli araştırmalarda incelenen yaygın bitkilerden bir tanesidir.

 • Kuzey Atlantik bölgesine özgü bir yosun olan düğümlü yosun Norveç’te yetişen bir tür bitkidir.
 • Ülkelere özgü yosun çeşitleri, ipliksi, tüpsü, yapraksı ve şeritsi şeklinde isimlendirilmektedir.
Zayıflama uygulamalarında, özellikle karın yağları ve basenlerin eritilmesi için kullanılmaktadır.

Zayıflama uygulamalarında, özellikle karın yağları ve basenlerin eritilmesi için kullanılmaktadır.

Deniz Yosunu Faydaları Nelerdir?

Ağırlıklı olarak Asya mutfağında Sushi yapımında ve çeşitli yiyecek yapımında kullanılmakta olan Deniz yosunu, ilaç yapımında ve sanayi alanlarında da kullanılan bir bitkidir. Vücuda faydaları oldukça fazla olan bu bitkinin yararları aşağıda belirtilmektedir.

 • Hava şartları, aşırı stres, bazı hastalıklar sonucu ya da beslenme yetersizliği nedeniyle zamanla saçlar canlılığını kaybetmekte ve saçta zaman zaman dökülmeler başlamaktadır. Deniz yosunu ile saçlar yıkandığı zaman, zamanla eski gücüne ve parlaklığına kavuşmaktadır.
 • Özellikle yaz aylarında kadınları rahatsız eden selülit ve aşırı kilo alıp vermeye bağlı olarak gelişen bölgesel çatlakların tedavisi için kullanılmaktadır. Tüm vücuda değil yalnızca gereken bölgelere sürülerek uygulanmaktadır.
 • Ciltte oluşan siyah nokta, burundaki aşırı yağlanma, sivilce ve akneler’in temizlenmesi için, maske şeklinde uygulanmaktadır. Bu sayede kısa bir sürede cilt eski canlılığına kavuşmaktadır.
 • Zayıflama uygulamalarında, özellikle karın yağları ve basenlerin eritilmesi için kullanılmaktadır.
Kandaki kötü kolesterol seviyesinin düzenlenmesini sağlamaktadır.

Kandaki kötü kolesterol seviyesinin düzenlenmesini sağlamaktadır.

 • Bağırsakta meydana gelen enfeksiyon sonucu, bağırsak kurtları oluşabilmektedir. Deniz yosunu günlük olarak haşlanarak tüketildiği zaman, bağırsak kurtlarının temizlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Deniz yosunu, deniz canlıları için besleyici bir besin kaynağıdır.
 • Doğal olmayan yemlere kıyasla, deniz yosunu bitkisi oldukça faydalıdır.
 • Kandaki kötü kolesterol seviyesinin düzenlenmesini sağlamaktadır. Bunun için 2 günde bir deniz yosununun haşlanarak tüketilmesi gerekmektedir.
 • Kandaki şeker oranını ve kolesterolü dengelediği için kalp-damar sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.
 • Tiroid bozukluğu tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Kalsiyum ve B vitamini açısından zengin olduğundan, tırnakların gelişmesini sağlamaktadır.
Deniz yosunu, deniz canlıları için besleyici bir besin kaynağıdır.

Deniz yosunu, deniz canlıları için besleyici bir besin kaynağıdır.

Deniz Yosunu Zararları Nelerdir?

Aşırı tüketilmesi sonucunda hayvanlarda ve insanlarda bazı yan etkileri bulunmaktadır. Bunlar;

 • Kan şekerinin normalden daha az seviyelere düşmesine neden olmaktadır. Bu da bazı hastalıkların görülmesine neden olabilmektedir.
 • Kişide bazı hormon seviyelerinin (Troid hormonu) dengesinin bozulmasına neden olmaktadır.
 • Metabolizmanın aşırı çalışmasına neden olabilir. Bu da aşırı kilo kaybı demektedir.
 • Bitki ile beslenmeyen deniz canlılarının sindirim sisteminin zarar görmesine neden olmaktadır. Bu durum deniz canlılarında kabızlık ya da ishal gibi durumların oluşmasına neden olmaktadır.
Çiğ olarak tüketilen deniz yosunu, diğer kullanım yöntemlerine göre daha sağlıklıdır.

Çiğ olarak tüketilen deniz yosunu, diğer kullanım yöntemlerine göre daha sağlıklıdır.

Deniz Yosunu Çeşitleri Nelerdir?

Deniz yosunu, okyanus kıyılarında, büyük denizlerde, ağaçların diplerinde ve kaya altlarında yaşayabilmektedir. Yaşadıkları yere göre çeşitli renklerde ve şekillerde görülebilmektedir. Bunlar;

 • Yeşil deniz yosunu
 • Kahverengi deniz yosunu
 • Kırmızı deniz yosunu
 • Mavi-yeşil algler şeklinde sınırlandırılmaktadır.

Mavi-yeşil algler kimi zaman deniz yosunu türleri içerisinde gösterilebilmektedir. Ancak genellikle 3 çeşit olarak bilinen bu bitki türleri, renklerini içerdikleri pigmentlere göre almaktadır. Deniz yosunlarının, canlı kalması için en önemli şey elbette güneş ışığıdır. Kırmızı ve kahverengi olanlar yalnızca denizde yetişmektedir. Yeşil renkli olanlar ise nehirlerde, kayalarda ve nemli ağaçların diplerinde yetişebilmektedir.

Deniz yosunlarının büyüyebilmesi için, bir yüzeye tutunması gerekmektedir.

Deniz yosunlarının büyüyebilmesi için, bir yüzeye tutunması gerekmektedir.

 • Güneş enerjisine ihtiyaç duymasındaki ana neden fotosentezi gerçekleştirebilmesidir. Bu özelliği sayesinde deniz yosunu, bitki sınıfına girmektedir.
 • Deniz yosunlarının büyüyebilmesi için, bir yüzeye tutunması gerekmektedir. Ancak çok nadir türleri denizde bir yüzeye tutunmadan gelişebilmektedir.
 • Deniz kıyılarında yaşayan yosunlar, aşırı sıcağa ve yoğun tuz oranına dayanıklı bitkilerdir.
Sushi olarak kullanımında, deniz yosunu özel yöntemlerle kurutularak preslenmektedir.

Sushi olarak kullanımında, deniz yosunu özel yöntemlerle kurutularak preslenmektedir.

Deniz Yosunu Nasıl Tüketilir?

Deniz yosunu, denizde yaşadığı için vitamin ve mineral açısından çok zengin bir bitkidir. Genellikle Asya mutfağında tercih edilen deniz yosunu aşağıdaki şekillerde tüketilebilmektedir.

 1. Hamur işleri yapımında,
 2. Çeşitli çorbalarda,
 3. Meze yapımında,
 4. Sushi yapımında,
 5. Bitki çayı olarak,
 6. Kızartılarak,
 7. Çiğ şekilde tüketilebilmektedir.

Çiğ olarak tüketilen deniz yosunu, diğer kullanım yöntemlerine göre daha sağlıklıdır. Sushi olarak kullanımında, deniz yosunu özel yöntemlerle kurutularak preslenmektedir. Nadir olsa da kızartılarak da tüketilebilmektedir. Ancak deniz yosunu kızartıldığında içerisindeki vitamin ve mineral oranı oldukça azalmaktadır.

Herhangi bir rahatsızlık durumunda tedavi amacıyla bu bitkilerin kullanılması yerine, doktor kontrolüne gidilmesi gerekmektedir.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

 • www.bbc.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim