Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Deniz Suyunun Sağlığa Faydaları

Eklenme:
 Deniz Suyunun Sağlığa Faydaları

Deniz suyu yalnızca yazın değil, artık satılan hazır ürünler sayesinde dört mevsim hayatımızda olan ciltten saça kadar pek çok alanda faydalandığımız ürünlerden biri halini aldı. Yalnızca insanlara huzur vermekle kalmayan deniz suyu artık hayatımızın içinde daha çok yer alıyor. Adeta bir terapi özelliği gösteren deniz suyu faydaları hakkında detaylı bilgileri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

deniz suyunun faydaları

Deniz Suyunun Psikolojik Faydaları

Başta içerdiği mineraller ve elementlerle tıpkı kan plazması gibi besleyici özellik göstermesiyle bildiğimiz deniz suyu, dolaşım sistemine dahil olduğu takdirde vücut fonksiyonlarını düzeltici etki gösteriyor. Fizyolojik etkileri gibi psikolojik faydaları da bulunan bu suyun içeriğinde bulunan lityum, brom, magnezyum gibi elementler beyindeki seratonin ve melatonin salgılanmasını tetikleyerek kişilerdeki depresyon, anksiyete gibi sorunlarla mücadele ediyor. Genel olarak serinleten ve sakinleştiren yapısı sayesinde kişinin ruh halinde genel bir iyileşme sağlıyor.

Deniz Suyunun Cilde Faydaları

Etkileri öncelikle kafa derisinde görülen deniz suyunun kepek oluşumunu engellediği bilinmektedir. Denize girip huzur bulmanın saçlara etkisi olması bir diğer avantajıdır.

Sivilceler üzerinde kurutucu ve siyah noktalar için arındırıcı etkisi olan deniz suyunun yararları arasında yüz cildini temizlemesi de yer alır. Derinin üst katmanlarında soyulma yarattığı için ölü hücreleri uzaklaştırır ve çok daha sağlıklı bir cilde kavuşmayı sağlar.

deniz suyunun faydaları

Mantar gibi patojenlerden kaynaklı sorunlarda antiseptik özellik gösteren deniz suyunun ayaklarında koku, fazla terleme ve enfeksiyon sorunu yaşayanlara da önerildiği görülmektedir.

Diş sağlığı için de faydalarını ağız çalkalama suyu olarak gördüğümüz bu suyun düzenli kullanımda ağız içi kötü kokuları engellediği, çürük ağrısını önleyici ve çürüklerden koruyucu etkileri olduğu bilinmektedir. Bu nedenle deniz suyu gargara yaparak da kullanım için uygundur.

Deniz Suyunun Sağlığı Faydaları

İnsan kanına en yakın bileşen içeriğine sahip olduğu ispatlanan deniz suyu, sülfat, karbonat, klorür, potasyum gibi bileşenleri içermesi nedeniyle deniz suyunu bir şifa kaynağı olarak görmek mümkündür.

deniz suyunun faydaları

İçeriğindeki iyot sayesinde bağışıklık sistemini desteleyen ve tiroid çalışmalarını aktive eden suya doğal antiseptik denebilir. Bu da mikropların ölmesi, bakteri ve enfeksiyona çözüm olması anlamına gelir.

Yalnızca mineral değil, vitamin içeriği de bulunan bu suyu gündelik yaşamın yanı sıra tıp sektöründe de kullanmaktayız. Enerji artırma amaçlı tavsiye edilen deniz suyunun dokuların temizlenmesi için de uzmanlarca önerildiğini görmekteyiz.

İlginizi çekebilecek diğer konu başlıkları:

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Askerlik yerleri sorgulama 2020! e devlet MSB celp ve sevk sorgulama ekranı
28 05 2020 - 12:21
Prof. Dr. Bektaş açıkladı: Tekrar meteor düşecek mi?
28 05 2020 - 11:57
30-31 Mayıs hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı? Bu hafta sokağa çıkma yasağı var mı
27 05 2020 - 16:24
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan CHP’li 5 isim hakkında suç duyurusunda bulundu
27 05 2020 - 14:04
Dila Koyurga kaç yaşında? Cumhurbaşkanı Erdoğan için ne dedi?
27 05 2020 - 10:00
Elazığ’da maskesiz dışarı çıkma yasağı getirildi
27 05 2020 - 09:48