Demirtaş’a Beraat Kararı

HDP Genel Başkanı Demirtaş hakkında mahkeme tarafından karar verildi.

28.11.2017 - 6:14
28.11.2017 - 6:14
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Halkların Demokratik Partisi’nin Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, FETÖ olayları sonrasında başlatılan OHAL kapsamında tutuklanmış ve yargılanmasına başlanmıştı. Bilindiği üzere özellikle Diyarbakır, Hakkari gibi bölgelerde PKK’lı teröristler ile verdiği görüntüler ile dikkatleri üzerine çeken ve Türkiye çapında tepki alan Demirtaş, halkı kin ve nefret ile düşmanlığa tahrik etmek suçlarından yargılanıyordu. Darbe girişimi sonrasında tutuklanan ve bir süredir Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu bulunan Demirtaş, 7 Haziran 2015 seçimi öncesinde Sancaktepe’de yaptığı açıklamalar nedeniyle suçlanıyordu. Anadolu 34. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya Demirtaş katılmazken, avukatlar temsil etti.

Beraatine Karar Verildi

İlk olarak avukatlar tarafından Demirtaş’a yönelik gerçekleştirilen suçlama devam ettirilirken, Demirtaş’ın avukatı da beraatini istedi. Öte yandan mahkemeye SEGBİS sistemi ile katılması için cezaevine gönderilen yazıdaki istek, Demirtaş’ın o şekilde ifade vermek istememesi nedeniyle kullanılamadı. Bu durum ise heyet tarafından dilekçeye işlenerek belirtildi.

Yapılan incelemeler sonrasında ise mahkeme heyeti tarafından Selahattin Demirtaş’ın davadan beraat etmesine karar verildi. Bilindiği üzere yaptığı konuşmalar sonrasında halkı düşmanlığa sevk etmek suçlarından 1 yıl ile 3 yıl arasında ceza alması talep edilmişti. Hakimin beraat kararı vermesiyle birlikte de Demirtaş üzerinde bulunan yargılanmanın bir nüshasının düştüğü belirtildi.

Bilindiği üzere Demirtaş ile birlikte HDP’ye bağlı bazı milletvekilleri ve yetkililer de tutuklanmıştı.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim