Demirin İnsan Sağlığı İçin Önemi Nedir? Demir Eksikliği ve Tedavisi

NAVİGASYONDemirin İnsan Sağlığı İçin Önemi Nedir?Demir Eksikliği BelirtileriÖnemli Demir KaynaklarıDemirin Sağlık FaydalarıHemoglobin Oluşumunu ArtırırKas Fonksiyonunu GeliştirirBeyin Fonksiyonunu ArtırırHuzursuz Bacak Sendromu NedenidirVücut Isısını DüzenlerOksijen TaşıyıcıAnemiyi ÖnlerKronik Hastalıkları EngellerKadınlarda Anemiyi Tedavi EderNörotransmitter SenteziYorgunluğu Ortadan KaldırırBağışıklık ArtırırEnerji Metabolizmasını Teşvik EdiyorOrgan Sistemlerini DesteklerUykusuzluğu GiderirKonsantrasyonu Artırır Demirin sağlığa faydaları temel olarak kırmızı kan hücresi üretimindeki rolü ile organ sistemlerine yaşam […]

05.03.2019 - 21:10
05.03.2019 - 21:10
Yorum Yap
7 dk okuma süresi

Demirin sağlığa faydaları temel olarak kırmızı kan hücresi üretimindeki rolü ile organ sistemlerine yaşam veren oksijen vermeyi içerir. Diğer sağlığa faydaları arasında anemi önlenmesi ve azaltılması (ayrıca hamilelik sırasında), kronik hastalıklar, öksürük, diyaliz öncesi anemi ve diğerleri sayılabilir.

Demirin İnsan Sağlığı İçin Önemi Nedir?

Demirin faydaları, insan vücudunun uygun şekilde büyümesi ve sağlığın korunması ile ilgilidir. Metabolizma için temel bir protein bileşenidir ve insan vücudunun kırmızı kan hücreleri üretmesi için demire ihtiyacı vardır. İnsan vücudu, demir alımı aniden azalırsa, aneminin etkisini azaltmak için bir yedek olan yetersiz beslenme durumunda, gelecekteki kullanım için % 25’ine kadar koruma kapasitesine sahiptir.

Vücudumuzda demirin yaklaşık % 70’i hemoglobin ve miyoglobinde bulunur. Hemoglobin, oksijenin akciğerlerden vücudun dokularına primer taşıyıcısıdır, miyoglobin ise kas hücrelerindedir ve kabul edilebilir, depolanır, taşınır ve içinde oksijenin salınımını mümkün kılar. Bunun yaklaşık % 5’i çeşitli proteinlerin bileşenleri ve bazı enzimatik reaksiyonlarda gerekli elemanlar olarak bulunur.

Son olarak, vücuttaki demirin % 25’ine kadar hücrelerde bulunan ferritin içinde depolanır. Ferritin, erkekler için üç yıla varan demir takviyesini saklayabilir, ancak kadınlar için sadece bir yıl kadardır, bu yüzden kadınlarda anemi daha yaygındır. Bu mineralin rolü ve önemi, tehlikeli olduğu için hafife alınamaz.

Demir Eksikliği Belirtileri

Demir eksikliği genellikle şiddetli yorgunluğa, vücut zayıflığına ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu konuda eksik olan kişiler normal fonksiyonları en iyi şekilde yerine getiremezler. Dahası, kadınlar ve çocuklar, erkeklerden daha fazla demire ihtiyaç duyarlar ve anemi özellikle onları etkiler. Ciddi eksiklik, dil bölgesinde sorunlar ve ilerleyici cilt hastalıklarına neden olabilir. Demir ve protein gerektiren enzimatik işlemler oluşmaz ve vücut metabolizması yavaşlayabilir veya hatta kapanabilir. Anemi en yaygın küresel beslenme yetersizliği olarak kabul edilir.

Önemli Demir Kaynakları

Demir hem sebze ve meyvelerde hem de ette bulunur. Baklagiller, mercimek, soya fasulyesi, kepekli tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler, tahıllar, ekmek, ıspanak, şalgam, brokoli ve kuru meyveler de demir içeriğine sahiptir. En önemli kaynağı kırmızı ettir. Ayrıca, anemik hastaların sık sık doktorlar tarafından almaları önerilen tablet ve takviyelerinden de alabilirsiniz. İyi seviyede C vitamini içeren gıda maddeleri de demirin vücut tarafından emilmesine yardımcı olabilir. Örneğin, üzerine domates dilimleri olan bir hamburger yemek demir içeriğinin köfteden gelen emilimini artırabilir. Narenciye ve portakal suyu gibi meyve suları da emilime yardımcı olabilir.

Demirin Sağlık Faydaları

Demir, insan beslenmesinde dengeli bir miktarda tüketildiğinde, aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanan bir dizi yarar sağlamak için mükemmeldir.

Hemoglobin Oluşumunu Artırır

Hemoglobinin oluşumu bu mineralin temel işlevidir. Sadece bu değil, hemoglobinin bir parçası olduğundan, oksijenin vücut hücrelerine taşınmasına yardımcı olur. Ek hemoglobin hayati önem taşır çünkü insanlar hem iç hem de dış yaralanmalarla çeşitli şekillerde kan kaybetme eğilimindedir. En önemlisi, kadınların adet sırasında hatırı sayılır kan kaybetmeleri, kadınların erkeklere göre anemiden muzdarip olma olasılığının daha yüksek olma nedenlerden biridir.

Kas Fonksiyonunu Geliştirir

Kas sağlığı için hayati bir unsurdur. Kas dokularında bulunur ve kasların kasılması için gereken oksijenin sağlanmasına yardımcı olur. Onsuz, kaslar tonlarını ve elastikiyetlerini kaybeder; kas zayıflığı, aneminin en belirgin belirtilerinden biridir.

Beyin Fonksiyonunu Artırır

Beynin artan gelişimi aynı zamanda demirin birçok yararından biridir. Kanda oksijen beslenmesi demir tarafından desteklendiğinden ve beyin kan oksijenin yaklaşık % 20’sini kullandığından, doğrudan beyin sağlığı ve işlevleri ile ilgilidir. Beyindeki uygun kan akışı bilişsel aktiviteyi uyarabilir ve demans ve Alzheimer hastalığı gibi bilişsel bozuklukları önlemek için yeni nöral yollar oluşturmaya yardımcı olabilir, bu nedenle demir alımı ve bunun ardından beyin oksijenasyonu esastır.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedenidir

Demir eksikliği, huzursuz bacak sendromunun nedenlerinden biridir. Kandaki düşük seviyesi, durumun önemli bir nedenidir, bu nedenle takviyelerinin doktor tavsiyelerine göre gereken seviyelerde uygun şekilde alınması bu sorunu giderebilir. Bu, eksikliğinin belirtilerinden biri olan kas spazmları ile bağlantılıdır.

Vücut Isısını Düzenler

Demir vücut sıcaklığının düzenlenmesi için önemli bir kolaylaştırıcıdır. İlginç bir gerçek, vücudun emme kapasitesine göre kendini düzenleme kabiliyetine sahip olmasıdır. Vücut sıcaklığını sabit tutmak, enzimatik ve metabolik fonksiyonların en uygun ve verimli ortamlarında ve sıcaklıklarında olabileceği anlamına gelir.

Oksijen Taşıyıcı

Demirin en önemli sağlık yararlarından biri, bir oksijen taşıyıcısı olarak işlev görmesi ve böylece bir hücreden diğerine oksijen transferinde rol almasıdır. Bu, demirin hayati bir işlevidir; çünkü her organ sistemi tarafından rutin işlevlerin yerine getirilmesi için oksijen gerekir.

Anemiyi Önler

Demir, insan vücudunda bulunmamasından kaynaklanan demir eksikliği anemisi adı verilen şiddetli bir hastalığın tedavisinde yardımcıdır. Bu, dünyadaki milyonlarca insanı etkileyen bu korkunç hastalığın önlenmesinin bir sonucu olarak, sağlığa faydasının en önemli kriteri denebilir. Anemi, dünyadaki en yaygın beslenme eksikliğidir.

Kronik Hastalıkları Engeller

Demir, böbrek yetmezliği anemisi, bağırsak ve boşaltım sisteminin diğer kronik hastalıkları gibi kronik hastalıkların tedavisinde de yardımcı olur. Bunlar, diğer pek çok demir fonksiyonunda olduğu gibi, mutlaka kanla ilgili değildir, ancak yine de sadece dolaşım sistemi değil, vücudun tüm sistemlerinde gerekli birçok işlemin anahtar bir parçasıdır.

Kadınlarda Anemiyi Tedavi Eder

Demir, hamilelik veya adet sırasında kadınlarda ortaya çıkan anemiyi iyileştirmede sağlık yararlarını gösterebilir. Yeni kırmızı kan hücrelerinin kaybedilenlerin yerine geçmesi gerekir, bu yüzden yaşamlarında o noktalardaki kadınlar için önemli miktarda tüketmek gerekir.

Nörotransmitter Sentezi

Aktif olarak dopamin, norepinefrin ve serotonin gibi birkaç önemli nörotransmiterin sentezinde yer almaktadır. Bu kimyasallar nöronları ve insan beynini içeren farklı aktivitelerde önemli bir rol oynar.

Yorgunluğu Ortadan Kaldırır

Demirin sağlığa faydaları ayrıca hem erkeklerde hem de kadınlarda ortaya çıkabilecek açıklanamayan veya kronik yorgunluğun giderilmesini içerir. Eksikliği, hemoglobinin önemli bir bileşeni olduğundan doğal bir yorgunluk nedenidir.

Bağışıklık Artırır

Demir, bağışıklık sistemine güç sağlamada kilit bir rol oynar. Böylece vücut, çeşitli hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı savaşmak için yeteri kadar güçlenir. Kırmızı kan hücreleri, hasarlı dokulara, organlara ve hücrelere oksijen sağlamak için gereklidir. Onsuz, hemoglobin olmazdı; hemoglobin olmasaydı, oksijen olmazdı. İyileşme süreci için başlıca besin maddesine ihtiyaç vardır.

Enerji Metabolizmasını Teşvik Ediyor

İnsan vücudundaki enerji metabolizmasında önemli bir katılımcıdır. Bu işlem, tüketilen gıdalardan enerjinin nasıl çıkarıldığı ve daha sonra farklı vücut parçalarına dağıtıldığıdır.

Organ Sistemlerini Destekler

Demir, çeşitli enzimatik sistemlerin ve miyoglobin, sitokromlar ve katalaz gibi diğer önemli bileşenlerin en önemli bileşenidir. Bu düzgün çalışmadığında, bir dizi organ sistemi yavaşlar.

Uykusuzluğu Giderir

Uykusuzluğun tedavisinde faydalıdır ve sirkadiyen ritimlerini düzenleyerek insanların uyku alışkanlıklarını iyileştirir. Kırmızı kan hücresi sayısı ayrıca, insanları gece uyanık tutabilen kan basıncının daha az dalgalanmasına fayda sağlar.

Konsantrasyonu Artırır

Demir, yeterli miktarda tüketildiğinde konsantrasyonun artmasına ve bilişsel performansı artırmaya yardımcı olabilir. Beyine kan akışının artması, bu önemli faydaya sebep olan şeydir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim