1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Deliksiz Bir Uyku İçin 8 Bitkisel Yağ
Deliksiz Bir Uyku İçin 8 Bitkisel Yağ

Deliksiz Bir Uyku İçin 8 Bitkisel Yağ

A+A-

İyi bir gece uykusu kim istemez ki? İyi bir uyku, sadece ertesi gün için sizi dinç kılmaz, aynı zamanda yorucu bir günün sonunda vücudunuza çok ihtiyaç duyulan dinlenme sağlar. Uyku düzenini bozan birçok etken olabilir. Şimdi sizlere sayacağımız bu bitkisel yağlar, uyku sorunlarını gidermekle kalmıyor, aynı zamanda erkesi güne daha dinç başlamanızı da sağlıyor.

Uçucu Yağlar Nasıl Yapılır?

Uçucu yağlar, bitkilerden damıtılarak elde edilen doğal yağlardır. Genellikle, türetildikleri bitkinin aromasını taşırlar. Her uçucu yağdaki eşsiz aromatik bileşikler onun karakteristik özünü verir. Damıtma, uçucu yağları çıkarmak için kullanılan bir ana işlemdir. Ancak yağlar soğuk presleme gibi mekanik yöntemlerle de elde edilebilir. Gerekli bileşenler kendi bitkilerinden çıkarıldıktan sonra, kullanıma hazır bir ürün üretmek için bir taşıyıcı yağ ile birleştirilir. Uçucu yağların üretilmesi yöntemi, kimyasal yöntemler ile üretilenler gerçek esansiyel yağlar olarak kabul edilmediğinden büyük önem taşımaktadır. Uçucu yağlar aromaterapilerde kullanılır ve çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan popüler bir ev ilacıdır. Bu alternatif bir ilaç şekli de denilebilir. Yağların aroması ya solunur ya da fonksiyonel özelliklerinden faydalanmak için topikal olarak uygulanır.

Esansiyel yağların birçok yararı arasında, stres azaltıcı, sakinleştirici ve uyku teşvik edici özellikleri bulunur. Esansiyel yağların uykuya nasıl yardımcı olabileceğini daha yakından inceleyelim.

Esansiyel Yağlar Uykuya Nasıl Yardımcı Olur?

Esansiyel yağlar stresi, depresif duyguları ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olur. Limbik sisteminizin beyninizin bir parçası olan belirli bölgelerini uyarırlar. Bu bölüm duygularınızı, davranışlarınızı, bilişsel yeteneklerinizi ve koku duyularınızı kontrol etmede önemli bir rol oynar. Limbik sistem ayrıca, solunum, kalp hızı ve kan basıncı gibi bilinçsiz fizyolojik fonksiyonlarınızın bazılarını kontrol etmekle sorumludur. Kendinizi rahat hissetmenize yardımcı olarak uykuya katkıda bulunan esansiyel yağların işlevi budur 90'dan fazla temel yağ türü vardır ve her birinin kendine özgü aroması ve sağlıklı faydaları vardır. Aşağıdakiler, rahatlama ve derin uykuyu uyarmaya yardımcı olan en etkili esansiyel yağlardır.

Uykuya Yardımcı Olan Esansiyel Yağlar

Lavanta Yağı

Deliksiz Bir Uyku İçin 8 Bitkisel Yağ

Difüzörü suyla doldurun ve içerisine 3 – 4 damla lavanta yağı ekleyerek yayılan aromayı soluyun. Alternatif olarak, yastıkların üzerine bir damla uçucu yağ dökebilir, böylece gece boyunca aromayı soluyabilirsiniz. Ayrıca lavanta yağı ve su ile bir sprey hazırlayabilir ve gerektiğinde odaya sıkabilirsiniz. Lavanta yağının anksiyete ve depresyon üzerinde ters etkisi olduğu tespit edilmiştir.

Buhur Yağı

Deliksiz Bir Uyku İçin 8 Bitkisel Yağ

Su ile dolu bir difüzöre üç ila dört damla buhur yağı ekleyin. Daha sonra da yayılan bu hoş kokuyu soluyun. Buhur yağının çok fazla terapötik özelliği vardır, bunlardan biri yorgunluğu azaltma kabiliyetidir. Ayrıca anksiyolitik ve anti-nevrotik aktiviteleri sayesinde anksiyete ve depresyon belirtilerini geliştirir.

Sedir Ağacı Yağı

Deliksiz Bir Uyku İçin 8 Bitkisel Yağ

Su ile dolu bir difüzöre üç damla sedir ağacı yağı ekleyin. Daha sonra da yayılan yatıştırıcı aromayı soluyun. Yatağa girmeden hemen önce bunu yapmak daha etkilidir. Sedir Ağacı Yağı, inhale edildiğinde sedatif özellikler sergileyen cedrol adlı bir bileşik içerir. Bu bileşikler de daha iyi uyumanızı sağlar.

Ylang Ylang Yağı

Deliksiz Bir Uyku İçin 8 Bitkisel Yağ

Uyumadan hemen önce yastığınıza birkaç damla ylang ylang yağı dökün. Alternatif olarak, bileklerinize bir damla yağ da sürdürebilirsiniz. Hassas bir cildiniz varsa, esansiyel yağı Hindistan cevizi veya zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağla karıştırın. Ylang ylang yağı stres ve depresyon semptomlarını hafifletir ve transdermal emilim üzerine rahatlatıcı bir etki gösterir.

Papatya Yağı

Deliksiz Bir Uyku İçin 8 Bitkisel Yağ

Önceden su ile doldurulmuş bir difüzöre üç damla papatya yağı ekleyin. Açın ve yatıştırıcı aromayı soluyun. Ayrıca yastığınıza bir veya iki papatya yağı koyabilir ve uyurken kokusunu soluyabilirsiniz. Diğer bir seçenek de banyo suyuna 15-20 damla papatya yağı eklemektir. Papatya yağı, daha iyi uyumanıza yardımcı olabilecek uyku indükleyici ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir.

Yasemin Yağı

Deliksiz Bir Uyku İçin 8 Bitkisel Yağ

Herhangi bir taşıyıcı yağa iki ila üç damla yasemin yağı ekleyin. İyice karıştırın ve rahatlatıcı bir masaj için karışımı kullanın. Duşa gitmeden önce 30-60 dakika bekletin. Yasemin yağı, rahat kalmanıza ve daha iyi uyumanıza yardımcı olurken, anksiyete ve depresyon belirtilerini hafifleten uyarıcı özelliklere sahiptir.

Bergamot Yağı

Deliksiz Bir Uyku İçin 8 Bitkisel Yağ

Su ile dolu bir difüzöre üç ila dört damla bergamot yağı ekleyin. Difüzörü açın ve bergamot aromasını soluyun. Bergamot yağı stres ve anksiyete belirtilerini hafifletmek için popüler bir ilaçtır. Sakin ve rahat kalmanıza yardımcı olurken, bu yağ aynı zamanda uykuya da yardımcı olur.

Mercanköşk Yağı

Deliksiz Bir Uyku İçin 8 Bitkisel Yağ

Su ile dolu bir difüzöre üç ila dört damla mercanköşk yağı ekleyin. Difüzörü açın ve hoş kokuyu soluyun. Mercanköşk yağı, kortizol seviyenizi azaltarak stresinizi hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu rahatlatıcı etki, uykuyu da teşvik eder.

Uykuya Yardımcı Olan İpuçları

Bu ilaçların yanı sıra uykuya yardımcı olan ipuçları şu şekildedir;

Yatmadan önce herhangi kafein içmeyin.

Erken yemek yiyin.

Meditasyon yapın ya da yoga yapın.

Yatağınızdayken telefonunuzu, dizüstü bilgisayarınızı veya televizyonunuzu kullanmayın.

Yatmadan önce vücudunuzu uykuya hazırlayan herhangi bir ritüel izleyin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.