Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

”Bu Anı Daha Önce Yaşadım”: Dejavu Nedir? Neden Olur?

Son Güncelleme:
 ”Bu Anı Daha Önce Yaşadım”: Dejavu Nedir? Neden Olur?

Kendiniz de dahil birçok insandan ”Ben bu anı daha önce yaşamıştım.” cümlesini duymuşsunuzdur. Tanışılan birini daha önceden tanıma ya da içinde bulunulan anı daha önce yaşamış olma şeklinde beliren bu duyguya dejavu deniyor. Dejavu hakkında tüm merak edilenlerse aşağıdaki yazımızda yer alıyor.

deja vu

Dejavu Nedir?

Beyinde gerçekleşen bir olay olarak dejavu; görsel tipleme ya da hissel olarak iki farklı türde görülmektedir. Yeni tanıştığımız birini daha önceden gördüğümüze emin olma hali dejavunun görsel tiplemesi olurken içinde bulunulan durumu daha  önce yaşamış olma algısı ise hissel bir durumdur. Üçüncü bir tür daha bulunmakla birlikte bu durum oldukça nadirdir ve bu durumda kişi ilk kez içinde bulunduğu bir ortamda aradığı şeyi sanki yerini biliyormuş gibi bulabilmektedir.

Dejavu Nedenleri Nelerdir?

Dejavu nedenleri hakkında pek çok teori üretilmiştir. Bir teori bu durumu tamamen anatomik özelliklere bağlar ve beynin sağ ile sol lobları arasında bilgi aktarımı esnasında geçen kısa zamanın çift yaşamaya yol açtığını savunmaktadır. Ancak görme engelli bireyler üzerinde yapılan bir deney dejavu nedeni hakkındaki bu görüşü çürütmüştür.

deja vu

Güçlü görülen bir diğer teori beyindeki hafıza bölümündeki bağlantıları işaret eder. Beyin görülen, duyulan, hissedilen şeyleri kaydetmekle birlikte bunları birbiriyle ilişkilendirerek depolar. Benzer anların üst üste gelmesi bu bağlantıları canlandırır ve kişi anıları içinde bir çatışma yaşayabilir.

Dejavu Ne Sıklıkla Olur?

Dejavu anlamı gereği tekrarlayan anıları içermekte olup kişi bu durumu sıklıkla yaşayabilir. Ancak beynin deposunun artmasıyla durum daha da sıklık kazanır. Alzheimer hastalığının nedenleri incelendiğinde bu depo doluluğunun nedenleri daha iyi görülmektedir. Kişi beyninden gelen duyuları karıştırmakta ve zihin karışıklığı içinde benzer anılara tutunmaya başlamaktadır. Bu sorunun ileri aşamalara gitmesi kişide geçmiş ve gelecek algılarını yok eder.

deja vu

Üzerinde araştırmalar devam eden ve pek çok teoriye rağmen kesin bir şekilde açıklanamayan dejavu hissi, beynin çözülemeyen yönlerinin daha iyi keşfedilmesiyle birlikte zaman içinde netlik kazanacak olan ancak şu an pek çok kişi için hem şaşkınlık yaratan hem de açıklanamayan gizemli durumlardan biridir. Hafızaya bağlı gelişen hastalıkların mekanizmalarının çözülmesi aracılığıyla bu durumu açıklamaya gün geçtikçe daha çok yaklaşılmaktadır.

İlginizi çekebilecek diğer konu başlıkları:


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Kavurma nasıl yapılır? Kurban kavurması yapılışı ve tarifi
31 07 2020 - 11:26
Hacamat ne zaman yaptırılır? Temmuz ayı hacamat takvimi 2020
19 07 2020 - 10:44
Yılan burcu özellikleri nelerdir? Yılan burcu hangi tarihler arasında?
16 07 2020 - 16:29
Burçlar değişti mi? NASA burç tarihlerinin değiştiğini doğruladı
16 07 2020 - 15:09
Haftalık Burç Yorumları 29 Haziran-5 Temmuz 2020 Haftalık Burç Yorumları
29 06 2020 - 11:57
22-28 Haziran 2020 Haftalık Burç Yorumları! Bu Hafta Burcunuz Ne Söylüyor?
22 06 2020 - 12:16
Yorum Yap