1. HABERLER

  2. NEDİR?

  3. Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir? Defne Yaprağı Nasıl Kullanılır?
Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir? Defne Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir? Defne Yaprağı Nasıl Kullanılır?

A+A-

Defne yaprağı tatlı defne ağacından gelir. Kendine özgü kokusu ve lezzeti ile yemeklerde aroma amacı ile kullanılır ve piştikten sonra  yemeden çıkarılır. Ancak, yemekten çıkardığınız defne yapraklarını da değerlendirebilirsiniz. Bulaşık makinesinin içine ekleyerek defne yapraklarını temizlik ve hoş koku için de değerlendirme imkanınız bulunuyor. Peki defne yaprağının faydaları nelerdir? İşte merak ettiğiniz her şey!

Defne Yaprağı Nedir?

Defne, Hint defne yaprağı bitkisi, Endonezya defne veya Batı Hint defne ağacı dahil olmak üzere çeşitli bitkilerden gelen aromatik yapraktır. Yaprakları keskin ve acı bir tada sahiptir, bu nedenle onları yemek önerilmiyor. Yaprak esas olarak tadından daha çok kokusu için kullanılır.

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Şeker Hastalığı Tedavisine Yardımcı Olur

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir? Defne Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Araştırmalar defne yapraklarının tip 2 diyabet hastalarına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Yiyeceklere lezzet vermenin yanı sıra, defne yapraklarının da glikoz metabolizmasında rol oynadığı bulunmuştur. Defne yaprakları kötü kolesterol seviyelerini düşürür ve tip 2 diyabetli hastalarda artmış HDL (iyi kolesterol) seviyelerine sahiptir.

İltihapla Mücadele Edebilirsiniz

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir? Defne Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Avustralya'da yapılan bir çalışmada, defne yaprağının diğer birkaç yaprak arasında, iltihabı tetiklediği bilinen COX-21 enziminin aktivitesini inhibe ettiği bulunmuştur. Defne yaprağı, nitrik oksit üretimini inhibe ederek iltihapla mücadele ettiği bilinen seskiterpen laktonları içerir. Çalışmalar, nitrik oksidin yüksek konsantrasyonlarda iltihaplanmaya yol açabileceğini - ve nitrik oksit inhibitörlerinin iltihaplı hastalıklar için potansiyel tedavi seçenekleri olarak hizmet ettiğini göstermektedir. Defne yaprağında önemli bir bileşik olan Cineole'nin de iltihapla mücadele ettiği bulunmuştur. Bunu, enflamatuar yanıtların aktivasyonundan sorumlu olan bir başka bileşik olan inflamatuar aktivasyonunu inhibe ederek gerçekleştirir.

Kanserle Mücadeleye Yardım Edebilir

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir? Defne Yaprağı Nasıl Kullanılır?

İnsan kanseri hücre hatları üzerinde yapılan bir çalışmada, defne yaprağı ekstraktının antikanser ajan olarak ümit verici sonuçlar verdiği sonucuna varılmıştır. Defne yapraklarındaki ana bileşik olan cineol, lösemi kanser hücre çizgilerinin büyümesini baskıladığı bulunmuştur. Defne yaprağı ayrıca meme kanseri tedavisinde de etkili olduğu kanıtlanmıştır. Çalışma, yaprak ekstraktının meme kanseri hücre hatlarında hücre ölümüne neden olduğunu tespit edildi. Avustralya'da yapılan bir çalışmada, bileşenlerin yiyeceklere dahil edilmesi (defne yaprağı bir tanesidir) kolon kanserinin önlenmesinde olumlu sonuçlar vermiştir.

Mantar Enfeksiyonlarıyla Mücadeleye Yardımcı Olur

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir? Defne Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Çalışmalar, özellikle Candida enfeksiyonuna karşı, defne yaprağının antifungal özelliklerini göstermektedir. Yaprak, Candida'nın hücre duvarlarına yapışmasını önleyerek, zara nüfuz etmesini engellemiştir .

Yaraların Daha Hızlı İyileşmesini Sağlar

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir? Defne Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Fare deneylerinde, defne yaprağının kontrol grubu hayvanlardan daha iyi yara iyileşmesine katkıda bulunduğu bulundu. Yara iyileşmesi açısından Allamanda'dan daha iyi sonuç almamasına rağmen, yararlı etkiler göstermiştir

Defne Yaprağının Yan Etkileri Nelerdir?

Peki defne yaprağının yan etkileri var mı? İşte bu sorunun yanıtı…

Hamilelik ve Emzirme Sırasında Olası Sorunlar

Hamilelik veya emzirme döneminde defne yaprağı tüketmenin güvenilirliği hakkında güvenilir bir bilgi yoktur. Bu nedenle, güvende kalın ve kullanımdan kaçının.

Kan Şekeri Kontrolüyle Etkileşim

Defne yaprağı kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olsa da, bazı olumsuz etkileri de olabilir. Zaten yüksek kan şekeri için ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza danışın.

Ameliyat Sırasında Olası Sorunlar

Defne yaprağı merkezi sinir sistemini yavaşlatabilir. Bu ameliyat sırasında sorunlara neden olabilir (anestezi kullanımı nedeniyle). Zamanlanmış bir ameliyattan en az iki hafta önce defne yaprağı kullanmayı bırakınız.

Önemli Not: Defne yaprağı yiyeceğinizi sadece lezzetli değil aynı zamanda sağlıklı yapar. Mümkün olduğunca yemeğinize ekleyin ve faydalarından yararlanın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.