Dang Humması Hakkında Bilinmesi Gereken 7 Önemli Şey

NAVİGASYON1-Dang Humması Nedir?2-Dang Humması Nasıl Bulaşır?3-Dang Humması Korunma Yolları Nelerdir?4-Dang Humması Belirtileri5-Dang Humması Nasıl Teşhis Edilir?6-Dang Humması Nasıl Tedavi Edilir?7-Dang Humması Hangi Ülkeler Risk Altında? 1-Dang Humması Nedir? Dang Humması olarak bilinen virüs, sıcak iklimlerde görülmektedir. Ayrıca yağışın çok olduğu dönemlerde, hastalığın yayılma riski çok daha fazlalaşmaktadır. Hastalığın özel bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Tedavi yöntemleri, […]

30.01.2019 - 16:01
02.02.2019 - 11:12
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

1-Dang Humması Nedir?

Dang Humması olarak bilinen virüs, sıcak iklimlerde görülmektedir. Ayrıca yağışın çok olduğu dönemlerde, hastalığın yayılma riski çok daha fazlalaşmaktadır. Hastalığın özel bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Tedavi yöntemleri, bünyeden bünyeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Hastalık 4 şekilde görülebilmektedir. Bunlar;

 1. Ateş ve Viral şeklinde,
 2. Dang Ateşi şeklinde,
 3. Hemorajik Ateş şeklinde,
 4. Dang şok şeklinde görülmektedir.

Ateş ve eklem ağrısı şeklinde belirtilerle başlayan bu rahatsızlıkta erken teşhis önem taşıdığından, belirtileri gösteren kişinin hiç vakit kaybetmeden doktor kontrolüne gitmesi gerekmektedir. Aksi halde semptomlar daha ağırlaşmaktadır.

2-Dang Humması Nasıl Bulaşır?

Dang Humması kişiye, Aedes türü bir sivrisinek tarafından bulaşmaktadır. Hastalık kişiden kişiye hava yoluyla bulaşmamaktadır. Virüs kana 1 gün içerisinde yayılmaktadır. Virüs sonucu vücutta görülen ilk belirti ateştir. Sonrasında ise ağrı oluşumu görülmektedir.

3-Dang Humması Korunma Yolları Nelerdir?

Hastalıktan korunmak için, sivrisinek ısırıklarına karşı önlemlerin alınması gerekmektedir. Kişinin kapalı giysiler giymesi, sivrisineklerden korunmak için sprey kullanımı, cibinlik ve klimalı odalar alınacak önlemlerdir.

4-Dang Humması Belirtileri

4 şekilde görünen Dang Hummasına neden olan virüs sonucu, kişide görülen belirtiler aşağıda belirtilmektedir;

 • Minimum 3-7 gün süren ateş,
 • Eklemlerde ağrı oluşumu,
 • Diş eti ve burun kanaması,
 • Döküntü oluşumu,
 • Baş Ağrısı,
 • Halsizlik,
 • Göz ve çevresinde ağrı oluşumu.

5-Dang Humması Nasıl Teşhis Edilir?

Vücutta görülen belirtilerin incelenmesi ve kan testinin yapılması ile Dang Humması teşhis edilmektedir. Erken tanı hastalığın tedavisi açısından oldukça önemli olduğundan, belirtiler görüldüğünde derhal doktora gidilmelidir. Hastalığın teşhis edilmesi için HIV tarama testleri kesin bir sonuç vermemektedir.

6-Dang Humması Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi uygulaması kişide oluşan semptomlara göre yapıldığından, herkese aynı tedavi yöntemi uygulanmamaktadır. Tedavi uygulamasında çeşitli ağrı kesici ilaçlar verilmektedir. Günümüzde, hastalık için aşı tedavisi geliştirmek adına çeşitli uygulamalara devam edilmektedir.

7-Dang Humması Hangi Ülkeler Risk Altında?

Dang Hummasıçeşitli virüs hastalıkları (zika virüsü gibi); Afrika, Uzakdoğu, Karayip, Avusturalya, Güney Amerika ve Doğu Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak görülebilen bir hastalıktır. Ortadoğu Ülkelerinde bu virüsün farklı çeşitleri de bulunmaktadır. Yağışın artmasıyla birlikte, hastalığın görülme oranı da artmaktadır.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim